Капитан умер z.w. Збигнев Сулатицкий, почетный доктор УМГ

umg.edu.pl 1 месяц назад

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Kapitana Żeglugi Wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego,

Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, założyciela i Honorowego Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Przewodniczącego Konwentu Morskiego.

Cześć Jego pamięci!

Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Najbliższym składają
Rektor, Senat i społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni


Ceremonia pogrzebowa Kapitana Zbigniewa Sulatyckiego odbędzie się we wtorek, 10 września 2024 r.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12:00 w Kościele pw. św. Bernarda, ul. Abrahama 41, Sopot.

Po mszy nastąpi ceremonia pochówku na cmentarzu komunalnym na Witominie, ul. Witomińska 76, Gdynia, godzina 14:00.

Do udziału w uroczystościach pogrzebowych serdecznie zaprasza Rodzina Śp. Kapitana Zbigniewa Sulatyckiego.


Wspomnienie

Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 roku w Skarżysku-Kamiennej w rodzinie o tradycyjnych polskich wartościach, pełnych patriotyzmu i pracowitości, które towarzyszyły Mu przez całe życie.

Był inżynierem, kapitanem żeglugi wielkiej, byłym kapitanem na statkach w Bangladeszu, Arabii Saudyjskiej, Grecji i Belgii.

1951 roku Zbigniew Sulatycki ukończył we Wrocławiu Technikum Elektryczne i rozpoczął dalszą naukę w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie. Jako wyróżniający się uczeń został zauważony przez „Kapitana Kapitanów” – Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza i dzięki jego staraniom został przeniesiony do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, której to Maciejewicz był dyrektorem. Przed zakończeniem nauki w PSM Kapitan Sulatycki został wydalony ze szkoły przez władze komunistyczne za zatajanie informacji o ojcu, który był przedwojennym oficerem wojska polskiego.

Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej rozpoczął swoją morską przygodę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował na stanowiskach od marynarza do kapitana, przechodząc całą ścieżkę marynarskiego awansu. Pracował jako instruktor i wychowawca młodzieży na legendarnym polskim żaglowcu „Dar Pomorza”.

Jako Kapitan pływał na jednostkach PLO oraz statkach zagranicznych armatorów. W 1973 roku ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Pracował w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia, w Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim oraz jako niezależny ekspert przy Polskiej Izbie Handlu.

W 1990 r. został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie w latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Współtworzył wiele raportów na temat stanu środowiska Zatoki Gdańskiej, rybołówstwa, przemysłu stoczniowego.

W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa, a później prezesa honorowego. W grudniu 2016 roku Pan Kapitan Zbigniew Sulatycki został powołany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w skład Konwentu Morskiego, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego.

Za swoje wybitne osiągnięcia kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki otrzymał 8 lutego 2016 roku z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał również odznakę honorową "Bene Merito". W 2020 r. został także uhonorowany medalem "Pro Bono Poloniae" w uznaniu jego zasług w upamiętnianiu polskich tradycji niepodległościowych.

Pan kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki był człowiekiem morza, polskim patriotą, społecznikiem i działaczem. Jego celem było stworzenie silnej i konkurencyjnej polskiej gospodarki morskiej, a przede wszystkim przywrócenie polskiej bandery na morza i oceany świata. W uznaniu Jego zasług, decyzją Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z dnia 20 kwietnia 2020 roku kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

We wrześniu 2022 roku imieniem Kapitana Zbigniewa Sulatyckiego nazwany został Badawczo-Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Iławie, nazywany "szkołą kapitanów".

Z Uczelnią kapitan Sulatycki związany był przez długie lata. Podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023, stojąc na pokładzie „Daru Młodzieży”, zwrócił się do rozpoczynającej naukę młodzieży słowami:

Miałem możliwość (…) zwiedzić w zasadzie cały świat jako marynarz, potem jako minister. Kiedy na tej fregacie wielu z Was będzie wypływać, zobaczycie, jak to wszystko pięknie działa! Człowiek jest niczym. Człowiek tylko wykonuje pewne polecenia, które ma zadane. I zmierzycie się z tą potęgą morza, która będzie wymuszała na Was zachowanie i przeżycie! (…) I zobaczycie, iż sam człowiek nic nie znaczy. Musi mieć drużynę, musi mieć załogę. Że tylko razem można zrobić coś dobrego dla siebie, dla rodziny. Dla tej rodziny najmniejszej, ale również i dla naszego państwa.

Człowiek morza. Patriota. Społecznik i działacz. Wychowawca wielu pokoleń marynarzy.

Podmiot udostępniający:

UM w Gdyni
B. von Schada Borzyszkowska
06.09.2024
Читать всю статью