Кандидат в президенты: Я восхищаюсь Владимиром Путиным

upday.com 3 часы назад

Podczas debaty prezydenckiej "Super Expressu" Marek Jakubiak zadał pytanie Maciejowi Maciakowi, czy podziwia Władimira Putina. Maciak oparł: tak. "Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji" - zauważył. Zdaniem Maciaka to świadczy o tym, iż Putin "jest bardzo dobrym politykiem".


Podczas poniedziałkowej debaty kandydat na prezydenta, poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) zapytał kandydata Ruchu Dobrobytu i Pokoju Macieja Maciaka o to, czy podziwia prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Trochę mnie oburza fakt, iż ludzie, którzy zapomnieli tak łatwo, jak się klepali po plecach na molo w Sopocie przypisują panu prorosyjskość, a choćby agenturalność rosyjską. I chciałem się pana zapytać - czy pan to rozumie, czy pan wie, dlaczego tak się dzieje?" - pytał Jakubiak.

Maciak odparł, iż "wytwarzane są pewne nastroje w społeczeństwie, np. antyrosyjskie". "I w związku z tym cwaniacy politycy próbują na tym już ugruntowanym antyrosyjskim poglądzie wobec dużej części Polaków ugrać sobie sukces wyborczy. A jak oni będą się zachowywać później, to pewnie tak jak zwykle - iż nie będą dotrzymywać tych wszystkich obietnic z kampanii" - odpowiedział Maciak.

Jakubiak dopytywał go o stosunek do Władimira Putina. "Czy podziwia pan Putina?" - zapytał poseł.

"Tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, iż jest bardzo dobrym politykiem" - odpowiedział Maciak. Po tych słowach było słychać było okrzyk z sali "brawa dla Putina".

"Coś nieprawdopodobnego"

Na słowa Maciaka i oklaski po jego wypowiedzi zareagował kandydat KO Rafał Trzaskowski. "To, co przed chwilą słyszeliśmy to jest coś nieprawdopodobnego. To znaczy w momencie, kiedy Putin morduje ludzi, morduje dzieci, pozwala na gwałty w Ukrainie, no w tej chwili klaskać Putinowi, to ja naprawdę czegoś takiego nie widziałem, jak żyję. Myślę, iż przynajmniej w tej jednej sprawie wszyscy jak tutaj stoimy się zgadzamy(...)" - oświadczył Trzaskowski.

Wcześniej Maciej Maciak zadawał pytania innym kandydatom. Popieranego przez PiS Karola Nawrockiego zapytał, jak będzie wyglądało zapowiadane przez niego zachęcanie do wstąpienia w szeregi armii.

"Chyba nie mamy wątpliwości, iż chcemy zbudować silną, nowoczesną armię, chcemy zbudować Polskę z silnymi sojuszami na całym świecie" - odpowiedział Nawrocki.

Stanowski: Jest pan dość zagadkową postacią

Drugie pytanie skierowane było do wylosowanego przez organizatorów niezależnego kandydata Krzysztofa Stanowskiego. Maciak pytał go m.in. dlaczego reporterzy związani z prowadzonym przez niego Kanałem Zero "szukają na niego haków".

"Szukamy informacji o panu, a nie haków, ponieważ jest pan dość zagadkową postacią. Chciałem się dowiedzieć, kim pan jest. Jak zadałem to pytanie (podczas debaty w Końskich), to pan się obraził i nie odpowiedział. W związku z czym, skoro pan nie powiedział, to sprawdzamy u innych osób, kim pan jest, bo jest pan postacią dość zagadkową" - odparł Stanowski. Zarzucił też Maciakowi kontakty z osobą związaną z rosyjską propagandą.

"Widzę, iż pan chwali, jak to Rosjanie odbudowują Mariupol i stawiają nowe, piękne bloki. Muszę przyznać, iż to jest dość kuriozalne" - powiedział Stanowski.

Trzecie pytanie Maciak zadał Szymonowi Hołowni. "Dlaczego odnoszę wrażenie, iż na rękę jest panu banderyzacja w Polsce?" - zapytał. Jak dodał, otrzymuje groźby pozbawienia życia.

"Groźby otrzymujemy wszyscy w życiu publicznym. o ile dostaje pan groźby, których spełnienia się pan obawia, powinien pan natychmiast zgłosić się do odpowiednich służb" - odparł Hołownia.

Kontakty ze wschodnimi reżimami

Założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa dr Michał Marek powiedział w połowie kwietnia PAP, iż nie da się sprowadzić aktywności Maciaka do zwykłego głoszenia poglądów. "Wszyscy wiemy, iż 24 lutego 2022 r. doszło do bezpośredniej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, dlatego negowanie tego faktu, nie jest kwestią poglądów, ale jest kłamstwem" – podkreślił w rozmowie z PAP Marek.

Według niego, Maciaka obciążają także kontakty z białoruską rozgłośnią, która od dawna prowadzi działania mające na celu deprecjonowanie wizerunku Polski i jest wykorzystywana do przerzucania do polskiej infosfery białoruskich kłamstw. Jak podkreślił, Maciak udziela wywiadów białoruskiemu ośrodkowi dezinformacyjnemu, w którego działalność są zaangażowani m.in. Polacy współpracujący z białoruskimi służbami – tak jak były sędzia Tomasz Szmydt, który zbiegł z Polski i poprosił prezydenta Białorusi o azyl.

Zdaniem założyciela działającej na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego fundacji INFO OPS Polska Kamila Basaja można założyć, iż Rosjanie mogą próbować wykorzystać kandydaturę Maciaka do przetestowania systemu wyborczego w Polsce pod względem skuteczności osłony kontrwywiadowczej. Takim eksperymentom sprzyja tocząca się geopolityczna debata o zapewnieniu nam bezpieczeństwa w ramach relacji transatlantyckich.

Kim jest Maciej Maciak?

Maciej Maciak, 54-letni dziennikarz z Włocławka oraz założyciel Ruchu Dobrobytu i Pokoju, jest jednym z 13 zarejestrowanych przez PKW kandydatów na prezydenta w majowych wyborach.

Na swoim kanale "Musisz to wiedzieć" na YouTube, który ma w tej chwili ok. 67 tys. subskrybentów, prezentuje się jako antysystemowiec i przeciwnik zbrojeń, orędownik "braterskiej" współpracy z sąsiadami na wschodzie, krytyk amerykańskiego kapitału (także w energetyce jądrowej) i rządzących Polską elit, za "dążenie do wojny z Rosją, której ona nie chce".

PAP

Читать всю статью