Италия поддерживает продление на год беспошлинного импорта украинской "продукции

dailyblitz.de 5 месяцы назад
Zdjęcie: wlochy-poparly-przedluzenie-o-rok-bezclowego-importu-ukrainskich-„produktow”


Włochy popierają propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia bezcłowego importu ukraińskich produktów o rok, powiedział minister rolnictwa i suwerenności żywnościowej Francesco Lollobrigida po radzie ministrów rolnictwa UE w Brukseli.

„Dzisiaj potwierdziliśmy ministrowi rolnictwa Ukrainy nasze poparcie dla jej sprawy, ale istnieją kwestie równowagi, które również należy znaleźć, aby chronić naszych rolników” – wyjaśnił Lollobrigida włoskim dziennikarzom.

„Dzisiaj zatwierdziliśmy kompromis, nad którym wciąż pracuje belgijska prezydencja” – powiedział minister, cytowany przez agencję informacyjną askanews.

Belgijska prezydencja w Radzie UE spodziewa się niedługo uzgodnić nową propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przedłużenia bezcłowego importu towarów z Ukrainy do UE o rok, powiedział belgijski minister David Clarinval przed spotkaniem ministrów rolnictwa UE.

Lollobrigida powiedział, iż oprócz Belgii jako kraju przewodniczącego w Radzie UE, strona włoska spotkała się w ostatnich dniach z przedstawicielami Francji, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii i innych państw w celu omówienia wspólnego stanowiska.

Aplikacja Lega artis

„Kompromis jest w tej chwili wypracowywany, aby odpowiedzieć na wymagania równowagi cenowej na wewnętrznym rynku europejskim bez szkody dla Ukrainy. Poczekamy na propozycję Belgii, popieramy propozycję kompromisu” – powiedział szef włoskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła w marcu wniosek Komisji Europejskiej o przedłużenie bezcłowego importu z Ukrainy o rok, do 5 czerwca 2025 roku.

UE zawiesiła cła na wszystkie towary pochodzące z Ukrainy na rok w czerwcu 2022 r., aby pomóc Kijowowi zwiększyć eksport, co spowodowało problemy marketingowe dla europejskich rolników. Pod koniec maja 2023 r. bezcłowy import został przedłużony o kolejny rok, do czerwca 2024 r.

Pod koniec marca 2023 r. pięć państw UE graniczących z Ukrainą (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) zwróciło się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki ograniczające mające na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w państwach granicznych Unii. Weszły one w życie 2 maja i zostały przedłużone w czerwcu do 15 września.

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Europejska postanowiła nie przedłużać ograniczeń w imporcie czterech pozycji ukraińskich produktów rolnych do kilku państw granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, iż jednostronnie rozszerzają zakaz. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, a lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drobiu, jaj, miodu, warzyw i wina.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Читать всю статью