История войны в Украине

jacekh.substack.com 1 год назад

Wersja opowiadana przez media głównego nurtu mówi, iż konflikt rozpoczął się w lutym 2022 r., kiedy to Władimir Putin obudził się pewnego ranka i bez powodu zdecydował o inwazji na Ukrainę. Po prostu Putin jest szalonym dyktatorem złym do szpiku kości i dla kaprysu postanowił dać temu upust. Przywódca światowego mocarstwa w swych działaniach kieruje się impulsami, a nie interesami kraju. Czy inteligentni ludzie mogą uwierzyć w historię z filmu rysunkowego?

Nie jest w porządku, aby dorośli mówili, iż inwazja na Ukrainę była „niesprowokowana”

Caitlin Johnstone, Sep 7, 2022 https://www.veteranstoday.com/2022/10/01/its-not-ok-for-grown-adults-to-say-the-ukraine-invasion-was-unprovoked/ W niedawnym wywiadzie dla podcastu Useful Idiots Noam Chomsky powtórzył swój argument, iż jedynym powodem, dla którego słyszymy słowo „niesprowokowany” za każdym razem, gdy ktoś wspomina o rosyjskiej inwazji na …

Read full story

Podczas katastrofalnej wojny w Wietnamie mówiono, iż rząd USA traktował społeczeństwo jak farmę pieczarek: trzymał je w ciemności i karmił obornikiem. To porównanie jest ciągle aktualne i dotyczy wszystkich rządów. Powinniśmy zrozumieć, iż nasze rzekomo wolne media nie służą informowaniu nas i oświeconej debacie. Są to tylko i wyłącznie narzędzia brutalnej propagandy, bez względu na to, co może się nam wydawać.

Jakie są prawdziwe przyczyny tej wojny, można zrozumieć, dopiero widząc ją w szerszym kontekście, ale właśnie tego nie robi nikt z obawy przed oskarżeniem o bycie agentem Putina. Ani historycy, ani dziennikarze, ani politycy nie ośmielają się na podważenie oficjalnej propagandy, zatem żadna sensowna debata na te tematy nie jest możliwa. Jednakże przypomnijmy, gdy historycy piszą o traktacie wersalskim jako o przyczynie nazizmu i II wojny światowej, nie są z tego powodu nazywani sympatykami nazizmu.

Czy jesteśmy zatem skazani na wersję oficjalną? Warto spróbować poznać kontekst historyczny obecnego konfliktu korzystając z jeszcze dostępnych danych. Wcześniej cytowałem stare komentarze z The Guardian, które w roku 2014 przewidywały, jaki może być dalszy ciąg działań Zachodu na Ukrainie.

https://jacekh.substack.com/p/the-guardian-2014-01-29

https://jacekh.substack.com/p/the-guardian-2014-04-30

https://jacekh.substack.com/p/the-guardian-2014-05-13

Teraz kawałek historii, która doprowadziła do tej wojny.

(według https://consortiumnews.com/)

Streszczenie historii

II wojna światowa — ukraińscy narodowi faszyści, początkowo sprzymierzeni z niemieckimi nazistami, dokonują masakry ponad stu tysięcy Żydów i Polaków. Do tej pory nie jest możliwe odkrycie i upamiętnienie grobów ich ofiar.

Lata 1950 do 1990 – CIA sprowadza ukraińskich faszystów do Stanów Zjednoczonych i współpracuje z nimi w celu osłabienia Związku Radzieckiego na Ukrainie, prowadząc operacje sabotażowe i propagandowe. Ukraiński przywódca faszystowski Mykoła Łebed został przewieziony do Nowego Jorku, gdzie współpracował z CIA co najmniej do lat 60. XX wieku i przez cały czas był dla niej przydatny aż do 1991 r., roku uzyskania przez Ukrainę niepodległości. Dzięki interwencji CIA przyznano mu choćby obywatelstwo amerykańskie. Dowody znajdują się między innymi w raporcie rządu USA zaczynającym się na s. 82. Tym samym Ukraina przez prawie 80 lat była dla USA miejscem, skąd można osłabiać Rosję i grozić jej.

Listopad 1990 - Rok po upadku muru berlińskiego, Stany Zjednoczone, Europa i Związek Radziecki przyjmują Paryską Kartę Nowej Europy. Karta opiera się na Porozumieniach Helsińskich i została zaktualizowana w Karcie Bezpieczeństwa Europejskiego z 1999 r. Dokumenty te stanowią podstawę Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Karta OBWE mówi, iż żaden kraj ani blok nie może budować własnego bezpieczeństwa kosztem innego kraju.

25 grudnia 1991 - Upadek Związku Radzieckiego. W ciągu następnej dekady wkraczają handlarze i korporacje z Wall Street i Waszyngtonu, aby pozbawić kraj aktywów, które wcześniej były własnością państwa, wzbogacić się, pomóc w powstaniu oligarchów, zubożyć narody Rosji, Ukrainy i innych narodów byłego Związku Radzieckiego.

Lata 90. - Stany Zjednoczone wycofują się z obietnicy złożonej ostatniemu radzieckiemu przywódcy Gorbaczowowi, iż nie będą rozszerzać NATO na Europę Wschodnią w zamian za zjednoczone Niemcy. George Kennan, czołowy ekspert rządu USA ds. ZSRR, sprzeciwia się ekspansji. Senator Joe Biden popiera rozszerzenie NATO, jednak przewiduje, iż Rosja zareaguje na nie wrogo.

Sylwester 1999 - Po ośmiu latach dominacji USA i zachodnich korporacji w Rosji Władimir Putin zostaje prezydentem. Bill Clinton odrzuca go w 2000 roku, gdy ten prosi o możliwość wstąpienia do NATO.

Putin zaczyna zamykać drzwi przed zachodnimi intruzami, przywracając rosyjską suwerenność, co ostatecznie rozgniewa Waszyngton i Wall Street. Proces ten nie zachodzi na Ukrainie, która pozostaje przedmiotem zachodniego wyzysku.

10 lutego 2007 - Putin wygłasza przemówienie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, w którym potępia agresywny unilateralizm Stanów Zjednoczonych, w tym nielegalną inwazję na Irak w 2003 r. i ekspansję NATO na wschód. Powiedział:

Mamy prawo zadać pytanie: przeciwko komu jest skierowane to rozszerzenie [NATO]? A co się stało z zapewnieniami naszych zachodnich partnerów po rozwiązaniu Układu Warszawskiego? Gdzie są dziś te deklaracje? Nikt ich choćby nie pamięta.

Putin przemawia trzy lata po przystąpieniu państw bałtyckich – byłych republik radzieckich graniczących z Rosją – do Sojuszu. Zachód poniża Putina i Rosję, ignorując ich uzasadnione obawy. Rok po jego przemówieniu NATO zapowiada, iż Ukraina i Gruzja staną się członkami sojuszu. Cztery inne państwa byłego Układu Warszawskiego przyłączają się w 2009 roku.

2004-2005 - Pomarańczowa rewolucja na Ukrainie. Wyniki wolnych (potwierdzili to liczni obserwatorzy zagraniczni) wyborów zostają unieważnione, dając prezydenturę w drugiej turze Wiktorowi Juszczence zrzeszonemu z USA, a nie wybranemu Wiktorowi Janukowyczowi. Juszczenko czyni faszystowskiego przywódcę Banderę narodowym bohaterem Ukrainy. Co roku na Ukrainie uroczyście obchodzone są urodziny Bandery.

3 kwietnia 2008 - Na konferencji NATO w Bukareszcie w deklaracji ze szczytu „z zadowoleniem przyjęto euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i Gruzji do członkostwa w NATO. Uzgodniliśmy dzisiaj, iż kraje te staną się członkami NATO”. Rosja ostro protestuje. William Burns, ówczesny ambasador USA w Rosji, a w tej chwili dyrektor CIA, ostrzega w depeszy do Waszyngtonu, ujawnionej przez WikiLeaks, że:

Minister spraw zagranicznych Ławrow i inni wyżsi urzędnicy ponownie wyrazili silny sprzeciw, podkreślając, iż Rosja będzie postrzegać dalszą ekspansję na wschód jako potencjalne zagrożenie militarne. Rozszerzenie NATO, szczególnie o Ukrainę, pozostaje dla Rosji kwestią „emocjonalną i nerwową”, ale względy polityki strategicznej leżą również u podstaw silnego sprzeciwu wobec członkostwa Ukrainy i Gruzji w NATO. Na Ukrainie obejmują one obawy, iż kwestia ta może potencjalnie podzielić kraj na dwie części, prowadząc do przemocy, a nawet, jak twierdzą niektórzy, wojny domowej, co zmusi Rosję do podjęcia decyzji o interwencji. … Ławrow podkreślił, iż Rosja musi postrzegać dalszą ekspansję NATO na wschód, szczególnie na Ukrainę i Gruzję, jako potencjalne zagrożenie militarne.

Cztery miesiące później w Gruzji wybucha kryzys, który kończy się krótką wojną z Rosją. Unia Europejska obwinia Rosję za prowokację, która miała miejsce ze strony Gruzji.

Listopad 2009 - Rosja poszukuje nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w Europie. Moskwa publikuje projekt propozycji nowej architektury bezpieczeństwa europejskiego, która zdaniem Kremla powinna zastąpić przestarzałe instytucje, takie jak NATO i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Tekst zamieszczony 29 listopada na stronie internetowej Kremla pojawia się ponad rok po pierwszym formalnym podniesieniu tej kwestii przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Przemawiając w Berlinie w czerwcu 2008 roku, Miedwiediew powiedział, iż nowy pakt jest niezbędny, aby ostatecznie zaktualizować ustalenia z czasów zimnej wojny.

Jestem przekonany, iż problemy Europy nie zostaną rozwiązane, dopóki nie zostanie ustanowiona jej jedność, organiczna całość wszystkich jej integralnych części, w tym Rosji

– powiedział Miedwiediew.

2010 - Według OBWE Wiktor Janukowycz został wybrany na prezydenta Ukrainy w wolnych i uczciwych wyborach.

2013 - Janukowycz wybiera pakiet gospodarczy od Rosji zamiast układu o stowarzyszeniu z UE. Zagraża to interesom zachodnich korporacji i banków na Ukrainie oraz ukraińskich przywódców politycznych i oligarchów.

Luty 2014 - Janukowycz zostaje obalony w wyniku brutalnego, wspieranego przez USA zamachu stanu (zapowiadanego wcześniej przez przechwyconą rozmowę Nuland-Pyatt — czyli rozmowę między zastępcą sekretarza stanu Victorią Nuland a ambasadorem USA na Ukrainie Geoffreyem Pyattem), w którym przewodnią rolę odgrywają ukraińskie grupy faszystowskie, takie jak Prawy Sektor. Ukraińscy faszyści paradują po miastach w paradach z pochodniami z portretami Bandery.

16 marca 2014 - W geście odrzucenia zamachu stanu i niekonstytucyjnego ustanowienia antyrosyjskiego rządu w Kijowie, mieszkańcy Krymu większością 97% głosują za przyłączeniem do Rosji w referendum, przy frekwencji 89%. W celu wspierania Krymu zostaje utworzona prywatna organizacja wojskowa Wagnera. Praktycznie nie padły żadne strzały i nikt nie zginął w czasie, który zachodnie media błędnie przedstawiają jako „rosyjską inwazję na Krym”.

12 kwietnia 2014 - Rząd puczystów w Kijowie rozpoczyna wojnę ze sprzeciwiającymi się zamachowi stanu i prodemokratycznymi separatystami w Donbasie. Kluczową rolę w walkach odgrywa jawnie neonazistowski Batalion Azow. Siły Wagnera przybywają, aby wesprzeć bojówki Donbasu. USA ponownie wyolbrzymiają to jako rosyjską „inwazję” na Ukrainę. „W XXI wieku po prostu nie można zachowywać się w sposób XIX-wieczny, dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie zmyślonym pretekstem” – mówi sekretarz stanu USA John Kerry, który jako senator głosował za inwazją Stanów Zjednoczonych na Irak w 2003 na podstawie całkowicie zmyślonego pretekstu.

2 maja 2014 - Neonazistowscy bandyci spalili żywcem dziesiątki etnicznych rosyjskich demonstrantów w budynku w Odessie. Osiem dni później Ługańsk i Donieck ogłaszają niepodległość i głosują za opuszczeniem Ukrainy.

5 września 2014 - W Mińsku na Białorusi pierwsze porozumienie mińskie zostaje podpisane przez Rosję, Ukrainę, OBWE i przywódców separatystycznych republik Donbasu, przy mediacji Niemiec i Francji (w formacie normandzkim). Nie udaje się rozwiązać konfliktu.

12 lutego 2015 - Na Białorusi podpisano porozumienie Mińsk II, co miało zakończyć walki i zapewnić republikom autonomię, dopóki pozostaną one częścią Ukrainy. Porozumienie zostało jednomyślnie zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 15 lutego. W grudniu 2022 r. była kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznaje, iż Zachód nigdy nie miał zamiaru dążyć do wdrożenia porozumień z Mińska i zasadniczo wykorzystał je jako podstęp, aby dać NATO czas na uzbrojenie i wyszkolenie Sił Zbrojnych Ukrainy.

2016 - Partia Demokratyczna i jej sojusznicze media w Stanach Zjednoczonych atakują dzięki mistyfikacji znanej jako Russiagate. Zarzucają, iż Rosja rzekomo ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 r., aby wybrano Donalda Trumpa. Fałszywy skandal służy dalszej demonizacji Rosji w USA oraz zwiększeniu napięć między mocarstwami posiadającymi broń nuklearną, przygotowując społeczeństwo do wojny z Rosją.

12 maja 2016 - USA aktywują system rakietowy w Rumunii, co rozgniewało Rosję. Stany Zjednoczone twierdzą, iż ma to wyłącznie charakter defensywny, ale Moskwa twierdzi, iż system ten można wykorzystać również ofensywnie, a skróciłby czas ataku na stolicę Rosji do 10–12 minut.

6 czerwca 2016 - Symbolicznie w rocznicę inwazji na Normandię NATO rozpoczyna agresywne ćwiczenia przeciwko Rosji. Rozpoczyna igrzyska wojenne z udziałem 31 tysięcy żołnierzy w pobliżu granic Rosji, co jest największymi ćwiczeniami w Europie Wschodniej od zakończenia zimnej wojny. Po raz pierwszy od 75 lat wojska niemieckie podążają śladami nazistowskiej inwazji na Związek Radziecki w całej Polsce.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter-Steinmeier sprzeciwia się tym manewrom. „To, czego nie powinniśmy teraz robić, to dalsze zaognianie sytuacji poprzez pobrzękiwanie szabelką i podżeganie do wojny” – Steinmeier w mówi gazecie Bild am Sontag. „Kto wierzy, iż symboliczna parada czołgów na wschodniej granicy sojuszu zapewni bezpieczeństwo, jest w błędzie”. Zamiast tego Steinmeier wzywa do dialogu z Moskwą. „Dobrze radzimy, abyśmy nie tworzyli pretekstów do wznowienia starej konfrontacji” – ostrzega, dodając, iż „poszukiwanie wyłącznie rozwiązań militarnych i polityki odstraszania byłoby fatalne”.

Grudzień 2021 - Rosja przedstawia Stanom Zjednoczonym i NATO projekty traktatów, proponując nową architekturę bezpieczeństwa w Europie, wznawiając nieudaną rosyjską próbę z 2009 r. W traktatach proponuje się usunięcie rumuńskiego systemu rakietowego i wycofanie części wojsk NATO rozmieszczonych w Europie Wschodniej. Rosja twierdzi, iż jeżeli nie zostaną podjęte poważne negocjacje w sprawie traktatów, nastąpi reakcja „techniczno-wojskowa”. USA i NATO natychmiast odrzucają propozycję negocjacji.

Luty 2022 - Rosja rozpoczyna interwencję wojskową w Donbasie w ramach wciąż trwającej ukraińskiej wojny domowej, najpierw uznając niepodległość Ługańska i Doniecka. Przed interwencją mapy OBWE pokazują znaczny wzrost ostrzału separatystycznych republik z terenu Ukrainy. Skutkiem takich ataków od 2014 r. zginęło ponad 10 000 osób.

Marzec-kwiecień 2022 - Rosja i Ukraina dochodzą do porozumienia ramowego, które zakończy wojnę, włączając w to zobowiązanie Ukrainy do nieprzystępowania do NATO. Sprzeciw USA i Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson leci do Kijowa, aby nakazać prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby zaprzestał negocjacji z Rosją. Wojna trwa, a Rosja zajmuje większą część Donbasu.

Stracona szansa

Former Israeli PM Bennett Says US ‘Blocked’ His Attempts at a Russia-Ukraine Peace Deal Bennett says the US and its Western allies decided to 'keep striking Putin' and not negotiate by Dave DeCamp Posted on February 5, 2023 Categories: News, Tags: Israel

Read full story

26 marca 2022 - Biden przyznaje w przemówieniu w Warszawie, iż Stany Zjednoczone poprzez swoją wojnę zastępczą przeciwko Rosji dążą do obalenia rządu Putina.

Wrzesień 2022 - Republika Donbasu, a także dwa regiony Chersoń i Zaporoże głosują za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej,

Maj 2023 - Ukraina rozpoczyna kontrofensywę mającą na celu odzyskanie terytorium kontrolowanego przez Rosję. Jak widać z dokumentów, które wyciekły na początku tego roku, wywiad USA dochodzi do wniosku, iż ofensywa zakończy się niepowodzeniem, zanim się rozpoczęła. W wyniku ukraińskiej kontrofensywy nie uzyskano znaczących zmian linii frontu, natomiast kilkaset tysięcy żołnierzy ukraińskich zginęło lub zostało ciężko rannych.

Lipiec — Wrzesień 2023 - mocodawcy z USA stwierdzają, iż brak postępów kontrofensywy wynika z niechęci Ukraińców do poświęceń, a rządząca partia Demokratyczna poszukuje sposobów wykręcenia się od odpowiedzialności w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich. Na ostatnim szczycie G20 żaden polityk nie chciał się fotografować ani choćby rozmawiać z Zełenskim, który samotnie snuł się pomiędzy grupkami uczestników szczytu.

Jak można przeczytać w poniższym poście, wojny zastępcze są szczególnie okrutne dla tych, którzy w zastępstwie walczą za czyjeś interesy.

Chris Hedges: Śmierć Ukrainy w zastępstwie

Chris Hedges jest zdobywcą nagrody Pulitzera, dziennikarzem, który przez 15 lat był korespondentem zagranicznym The New York Times , gdzie pełnił funkcję szefa biura na Bliski Wschód i szefa biura na Bałkanach dla tej gazety. Wcześniej pracował za granicą dla The Dallas Morning News , The Christian Science Monitor i NPR. Jest gospodarzem programu „T…

Read full story

Na zakończenie przypomnienie. W 1962 roku reakcja USA na groźbę zainstalowania radzieckich baz wojskowych na Kubie postawiła świat na krawędzi wojny nuklearnej. Teraz mamy długi ciąg prowokacji. Dlaczego Rosja miałaby godzić się na bazy NATO na swojej granicy?

W październiku 1962 roku Amerykanie byli przerażeni radzieckimi rakietami na Kubie, jak pokazuje powyższa mapa gazetowa pokazująca odległości między Kubą a głównymi miastami Ameryki Północnej.

Opracowane na podstawie artykułów dostępnych na portalu

https://consortiumnews.com/

Cmentarz wojskowy dywizji SS-Galizien w Czerwoniu, obwód lwowski, zachodnia Ukraina, 2013. (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Dziękuję za przeczytanie Substacka Jacka! Zapisz się bezpłatnie, aby otrzymywać nowe posty i wspierać moją pracę.

Читать всю статью