Poziom zgodności Mołdawii z unijnymi środkami ograniczającymi (sankcjami – red.) wzrósł z 64% w 2022 r. do 91% w 2024 r. – poinformował 20 czerwca pierwszy wiceprezes Narodowego Banku Mołdawii (NBM) Petru Rotaru.
Petru Rotaru podkreślił kluczową rolę NBM w krajowym mechanizmie wdrażania takich środków, w tym w blokowaniu środków i zasobów gospodarczych. Zaznaczył, iż Narodowy Bank Mołdawii nadzoruje przestrzeganie tych przepisów przez banki, pozabankowych dostawców usług płatniczych, emitentów pieniądza elektronicznego i inne pozabankowe instytucje finansowe we współpracy z adekwatnymi organami państwowymi.
Pierwszy wiceprezes NBM podkreślił, iż osiągnięcie poziomu zgodności wynoszącego 91% „odzwierciedla mocne zaangażowanie Mołdawii w proces integracji kraju z Unią Europejską”.
Przypomnijmy, postępy Mołdawii w umacnianiu ram bezpieczeństwa finansowego potwierdził Komitet MONEYVAL Rady Europy. W raporcie opublikowanym 19 czerwca 2025 roku eksperci odnotowali znaczną poprawę w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Dodajmy, iż środki ograniczające to instrument polityki zagranicznej Unii Europejskiej, który polega na nakładaniu restrykcji na państwa, podmioty gospodarcze lub osoby w celu wywarcia presji w związku z naruszeniami prawa międzynarodowego, agresją lub łamaniem praw człowieka. Mogą obejmować zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu na terytorium UE, embargo na broń czy ograniczenia w transakcjach finansowych.
Źródło: Infotag
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium