Информационная служба – сигналы замечены 06.05.2025

myslpolska.info 4 часы назад

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 06.05. 2025

Polska. W telewizjach Polsat News i Polsat News Polityka odbyła się debata prezydencka pod tytułem „Polska Wybiera”. Na antenie spotkało się 12 przedstawicieli komitetów. Nie zaproszono przedstawiciela komitetu wyborczego Macieja Maciaka, który startuje z poparciem Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Dziennikarz Piotr Witwicki powiedział: „Jeżeli ktoś chce posłuchać sztabu Macieja Maciaka, to niech sobie włączy Russia Today”. Dr Włodzimierz Gorki z Klubu Myśli Polskiej w Katowicach zwrócił uwagę na brak reakcji ze strony przedstawicieli innych komitetów wyborczych. Napisał również: „Dzisiaj kolejny raz widzę jak niszczy się kandydata na Prezydenta i ludzi, którzy wiązali z nim nadzieję, a mianowicie Macieja Maciaka. Nie dopuszczając do debaty, a jego przedstawiciela kierując go do Moskwy (…) mimo pewnych różnic będę głosował na Macieja Maciaka”. Wcześniej poparcie dla kandydata zadeklarował przewodniczący Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) Zbigniew Kaźmierczak.

Polska. Przedstawicielem sztabu Rafała Trzaskowskiego w polsatowskiej debacie była posłanka Monika Rosa. Posłanka ta narodowość śląską, a nie polską. Dr Mateusz Giza z tworzącego się Klubu Myśli Polskiej w Opolu podkreśla, że: „Monika Rosa współtworzyła pismo „Liberté! Głos wolny, wolność ubezpieczający”, który był finansowany między innymi z grantów Fundacji im. Friedricha Naumanna i sorosowskiej Fundacji im. Stefana Batorego. Wspomniana Monika Rosa, Marek Kopiec, Łukasz Kohut wykorzystują tożsamość śląską jak jeden z elementów do rozmontowywania państwa narodowego. Te wyimaginowane narodowości działają na podobnych zasadach promocja ideologii LGBT, aborcjonizm, klimatyzm czy ekologizm”.

Polska. Kwestia ukraińska zdominowała debatę w Polsacie. Wypowiedzi przedstawicieli sztabów wyborczych umieściła u siebie niezastąpiona pod tym względem Kancelaria LEGA ARTIS. Krytycznie lub dosyć krytycznie o polityce polsko-ukraińskiej mówili:
„Jarosław Sachajko (sztab Marka Jakubiaka) stwierdził, iż Polska musi skupić się na własnych interesach i przestać dostarczać Ukrainie broń za darmo. Przypomniał też o konieczności ekshumacji ofiar zbrodni wołyńskiej.
Przemysław Wipler (sztab Sławomira Mentzena) stwierdził, iż ewentualna prezydentura Rafała Trzaskowskiego może doprowadzić do wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
Tobiasz Bocheński (sztab Karola Nawrockiego) ocenił, iż pomoc Ukrainie była konieczna, ale Polska nie może być marginalizowana w rozmowach o rozejmie.
Marta Czech (sztab Grzegorza Brauna) stwierdziła, iż Polska potrzebuje pokojowej polityki wobec sąsiadów, bez wciągania się w konflikty.
Wojciech Hadaj (sztab Jakuba Stanowskiego) wyraził rozczarowanie postawą Ukrainy, wskazując na brak wdzięczności za polską pomoc.
Marcin Bartoszewicz (sztab Artura Bartoszewicza) ostrzegł, iż przedstawianie wojny na Ukrainie jako „naszej wojny” jest niebezpieczne.
Paweł Frankiewicz (sztab Marka Wocha) skrytykował nadmierne skupienie na Ukrainie, sugerując, iż pomoc powinna być bardziej racjonalna.
Odwrotny czyli bezrefleksyjny punkt widzenia zaprezentowali:
Anna Górska (sztab Magdaleny Biejat) podkreśliła, iż Polska powinna naciskać na UE, by zmusić Rosję do ustępstw.
Paweł Śliz (sztab Szymona Hołowni) zaprzeczył, jakoby Polska planowała wysyłanie żołnierzy do Kijowa, nazywając to dezinformacją. Jego zdaniem zwycięstwo Ukrainy leży w interesie Polski.
Monika Rosa (sztab Rafała Trzaskowskiego) przekonywała, iż bezpieczeństwo Polski zależy od silnej Ukrainy. Podkreśliła, iż Polska musi jasno wskazywać USA na rosyjską agresję.
Widzowie nie mogli się zapoznać z opinią przedstawiciela komitetu Macieja Maciaka ponieważ Polsat uniemożliwił uczestnictwo w debacie przedstawicielowi zarejestrowanego komitetu wyborczego.

Polska. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar stwierdził: „Myślę, iż ten wniosek o uchylenie immunitetu (Grzegorzowi Braunowi – red.) to jest kwestia może 10 dni, może 12 dni”.

Polska. Kandydat na prezydenta Polski Grzegorz Braun zwrócił ukraińską flagę, którą wcześniej zdjął z urzędu miasta w Białej Podlaskiej do Ambasady Ukrainy. Europoseł Grzegorz Braun powiedział: „Flaga ukraińska, którą na prośbę mieszkańców tej miejscowości i z ich wydatną pomocą ściągnęliśmy z budynku urzędu miejskiego 30 kwietnia 2025 roku, dziś trafiła do Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie”. Nikt z ambasady nie wyszedł by odebrać flagę. Przyklejono torebkę z flagą drzwi placówki i poproszono policję o dopilnowanie sprawy.

Polska. Władze Białej Podlaskiej ponownie wywiesiły ukraińską flagę na polskim urzędzie. Kilka dni temu sprawę skomentował były premier Leszek Miller: „Na jakiej podstawie prawnej wiszą te ukraińskie flagi? Dlatego, iż o zgodnie z Konstytucją cała administracja publiczna, moze działać jedynie w granicach i na podstawie prawa. To znaczy o ile nie ma przepisu, który uzasadnia powieszenie takiej flagi, to jej nie można wywiesić. Otóż nie ma takiego przepisu”.

Polska. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, iż Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złożyło w Sejmie projekt zmiany w ustawie o obywatelstwie polskim. Projekt zakłada wydłużenie czasu potrzebnego cudzoziemcom na otrzymanie obywatelstwa do co najmniej 10 lat. Poseł Mariusz Błaszczak stwierdził: „Nielegalni migranci powinni być deportowani z naszego kraju. Legalni migranci, którzy dopuszczają się przestępstw, także powinni być deportowani z Polski”.

Polska. Pojawiają sie wyrywkowe dane dotyczące popełnia przestępstw przez cudzoziemców w Polsce. Poseł Michał Moskal stwierdził, iż w latach 2023-2024 liczba przestępstw popełnionych przez cudzoziemców w Lublinie wzrosła z 260 do 470, czyli o ponad 81%. Znaczną część przestępstw według niego dokonały osoby pochodzące z Ukrainy. Według komentatorów w innych częściach Polski wygląda to podobnie.

Polska. Jak informuje Wirtualna Polska Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu poszukują 18-letniego obywatela Ukrainy Sai Roman. Jest podejrzany o gwałt na 18-latce.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent powiedział, iż Rosja nie chciała, by doszło do podpisania porozumienia Stanów Zjednoczonych i Ukrainy w sprawie surowców. Stwierdził również, iż nie dziwi się niepokojowi Rosji, ponieważ to wzmacnia pozycję negocjacyjną Ukrainy.

Stany Zjednoczone. realizowane są amerykańskie rozmowy o cłach. Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent powiedział o „znaczącym postępie” w rozmowach handlowych z Chinami. Powiedział, iż na dzisiaj już 17 państw, przedstawiło pisemne propozycje umów, które Waszyngton jest wstanie zaakceptować. Według niego w najbliższym czasie umowę handlową o cłach podpiszą Indie i Korea Południowa.

Stany Zjednoczone. Amerykańska organizacja Judicial Watch, zajmująca się monitorowaniem wyborów na całym świecie zauważyła niepokojący trend w Unii Europejskiej. Dyrektor Judicial Watch Chris Farrell powiedział: „Nie są w stanie (elity Unii Europejskiej – red.) powstrzymać się przed wykorzystywaniem instytucji władzy do wyciszania głosów opozycyjnych, konserwatywnych czy chrześcijańskich. Dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego stwierdził: „W Niemczech antysystemowa AfD została uznana przez kontrwywiad za ugrupowanie ekstremistyczne. Marine Le Pen – liderce francuskiej opozycji – odebrano prawo do startu w wyborach prezydenckich (…) Dla nich nacjonalistyczne, faszystowskie są wszystkie ugrupowania, które nie sławią wielkości Unii Europejskiej”.

Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump na pytanie czy zamierza wszcząć śledztwo na temat zniszczenia gazociągów Nord Stream odpowiedział: „Prawdopodobnie gdybym zapytał pewne osoby, byłbym w stanie ci powiedzieć (o tej sprawie) bez marnowania dużych pieniędzy na śledztwo. Ale myślę, iż wielu ludzi wie, kto to wysadził”.

Stany Zjednoczone. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdziła ustawę MEGOBARI (Przyjaciel), która przewiduje sankcje wobec „gruzińskich urzędników oskarżanych o korupcję lub współpracę z Chinami i Rosją”. Projekt musi jeszcze zostać przyjęty przez Senat. Zgodnie z projektem, Departament Stanu USA ma przygotować szczegółowy raport na temat działań oraz obecności chińskich i rosyjskich służb wywiadowczych na terytorium Gruzji. Ustawa MEGOBARI zakłada również „pogłębienie współpracy między USA a Gruzją, gdy w kraju zostanie przywrócona demokracja i pełna suwerenność”.

Rumunia. Zwycięzca powtórzonych wyborów w Rumunii George Simion powiedział: „Obronimy suwerenność Rumunii, tylko musimy wygrać drugą turę”. Jego konkurent, wspierany przez siły liberalno-lewackie burmistrz Bukaresztu Nicuşor Dan stwierdził z kolei, że: „To będzie debata między kierunkiem prozachodnim a kierunkiem antyzachodnim dla Rumunii. Na tym będzie polegać druga tura”.

Rumunia. Premier Rumunii Ion-Marcel Ciolacu ogłosił swoją rezygnację z urzędu oraz wyjście Partii Socjaldemokratycznej (PSD) z koalicji rządowej. Jako powód swojej decyzji podaje nieudany start kandydata rządu w wyborach prezydenckich. Podczas konferencji po spotkaniu kierownictwa partii Ciolacu powiedział: „Zamiast czekać, aż nowy prezydent mnie odwoła, postanowiłem odejść sam”.

Rumunia. Były komisarz Unii Europejskiej Thierry Breton, przyznał iż europejskie instytucje inspirowały Rumunię, by ta unieważniła wybory w których wygrał suwerenistyczny i antywojenny Călin Georgescu. Thierry Breton powiedział w kontekście możliwego sukcesu wyborczego Alternatywy dla Niemiec (AfD): „Zrobiliśmy to w Rumunii i oczywiście będziemy musieli to zrobić – jeżeli zajdzie taka potrzeba – w Niemczech”. Informacje podało Radio Maryja.

Grecja. Grecy nie dozbroją Ukrainy. Grecki rząd nie rozważa przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Dziennik „New York Times” powiadomił, iż Ukraina otrzyma niedługo system Patriot i być może chodzi o ten znajdujący się w Grecji.

Niemcy. Wraz ze zmianą rządu w Niemczech zaostrza się polityka migracyjna kraju. Pierwszym krokiem ma być zwiększenie kontroli granicznych i liczby funkcjonariuszy. Przyszył szef MSZ Niemiec Alexander Dobrindt stwierdził: „Liczby dotyczące nielegalnej migracji muszą spaść. Aby humanitaryzm i porządek mogły iść w parze, potrzebne są kontrola, jasność i konsekwencja. W tym celu przygotowujemy decyzje na poziomie krajowym i europejskim”. Według Telewizji Trwam, która cytuje dokument Ruchu Obrony Granic: „Ponad 60 procent imigrantów w Unii Europejskiej wyżej stawia prawo szariatu nad prawem państw, do których przybyli”.

Portugalia. Rząd Portugalii deportuje tysiące migrantów. Uruchomiono procedury deportacji 18 000 osób, nielegalnie przebywających w tym kraju. Zdecydowana ich większość to obywatele państw Azji Środkowej. Informacje potwierdził Onet.

Izrael. Izrael dozbroi Ukrainę. Portal Times of Israel potwierdził, iż Izrael przekaże Ukrainie system obrony przeciwlotniczej Patriot. Izraelska armia informowała o wycofaniu systemów Patriot ze służby i zastąpieniu ich „bardziej zaawansowaną obroną przeciwlotniczą”. Ukraina posiada w tej chwili osiem baterii Patriot, z czego sześć znajduje się w użyciu.

Izrael. Potężny atak Izraela w Jemenie. Odwet na Hutich. Potężny atak Izraela w Jemenie. Odwet na Hutich. Izraelskie lotnictwo poinformowało, iż zbombardowało cele rebeliantów Huti w Jemenie, wśród nich port w Hudajdzie i fabrykę betonu. W uderzeniu wzięło udział ok. 20 myśliwców. Huti w odpowiedzi zapowiedzieli radykalne nasilenie ataków przeciwko Izraelowi.

łj

Читать всю статью