Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec chce zapobiec instrumentalizacji wydarzeń upamiętniających zakończenie II wojny światowej 80 lat temu. Resort wydał broszurę, w której – według dziennika „Berliner Zeitung” – zaleca, aby niemieckie powiaty i gminy nie zapraszały rosyjskich i białoruskich dyplomatów, a w razie potrzeby choćby odesłały nieproszonych gości.
„Odrzucamy propagandę”
W odpowiedzi na pytanie agencji prasowej DPA ministerstwo nie skomentowało bezpośrednio tych doniesień. „Niemcy przyjmują odpowiedzialność za straszliwe zbrodnie reżimu nazistowskiego i są zobowiązane do zapewnienia, iż ofiary zostaną odpowiednio uhonorowane w Rosji, na Białorusi i na całym świecie” – oświadczyło MSZ.
Jak dalej głosi komunikat: „Właśnie dlatego wyraźnie odrzucamy wszelkie propagandowe instrumentalizowanie II wojny światowej przez Rosję w celu usprawiedliwienia rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, która narusza prawo międzynarodowe. Zdecydowanie sprzeciwiamy się rewizjonistycznym fałszerstwom historycznym i rosyjskiej lub białoruskiej propagandzie”.
Bez zaproszenia dla Rosji i Białorusi
Według „Berliner Zeitung” rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące odpowiednich działań głoszą, iż w zasadzie w wydarzeniach organizowanych przez Rosję i Białoruś nie powinien brać udziału żaden oficjalny niemiecki organ, ani iż przedstawiciele Rosji i Białorusi nie powinni być zapraszani na uroczystości upamiętniające organizowane przez władze federalne, krajowe i lokalne. Zostało to potwierdzone DPA w kręgach rządowych Brandenburgii.
Brandenburska Fundacja Miejsc Pamięci – do której należą m.in. miejsca pamięci Sachsenhausen i Ravensbrück – poinformowała, iż planuje wykluczyć przedstawicieli ambasad Rosji i Białorusi z wydarzeń jubileuszowych.
Upamiętnienie na Wzgórzach Seelow
Na przykład w Brandenburgii w przyszłą środę (16.04.2025) odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę bitwy o Wzgórza Seelow. Przedstawiciele rosyjskiej ambasady zapowiedzieli swoją obecność, o czym poinformował zastępca starosty powiatu Märkisch-Oderland. Friedemann Hanke (CDU) dodał, iż planowane są kameralne obchody, „bez tworzenia sceny politycznej”.
Bitwa o Wzgórza Seelow jest uważana za największą bitwę II wojny światowej na niemieckiej ziemi. Według Muzeum Pamięci Wzgórz Seelow dziesiątki tysięcy żołnierzy zginęło po stronie niemieckiej i radzieckiej zaledwie kilka dni przed końcem wojny.
W odpowiedzi na zapytanie brandenburskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, iż na prośbę Urzędu Kanclerskiego wysłało do powiatów i niezależnych miast „ulotkę Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat wydarzeń upamiętniających zakończenie wojny 80 lat temu”. Pismo nie zawierało żadnej oceny ani instrukcji ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.