Moskwa jednak twierdzi, iż aspiracje Ukrainy do NATO były jedną z głównych przyczyn konfliktu i utrzymuje, iż wszelkie porozumienie musi skutkować neutralnością kraju, demilitaryzacją i denazyfikacja. „Naszym pragnieniem jest uzyskanie gwarancji [bezpieczeństwa] i zakończenie wojny w tym roku, zrobimy wszystko, aby to osiągnąć” — powiedział Zełenski.
Wspomniał o pilnej potrzebie przywrócenia pokoju, twierdząc, iż Ukraina chce tego „bardziej niż ktokolwiek inny”, ponieważ „tracimy więcej niż ktokolwiek inny, szczególnie w odniesieniu do ludzi”.
Jednak nalegał, iż gwarancje bezpieczeństwa muszą być na pierwszym miejscu. „To dla ochrony Ukrainy… i całej Europy… Aby Rosja nie powróciła z agresją” – powiedział Zełenski.
Oskarżył również prezydenta Rosji Władimira Putina o cel zniszczenia Ukrainy, zarzut, który Moskwa zbagatelizowała jako śmieszny. Zełenski oświadczył, iż z niecierpliwością oczekuje powrotu prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa do urzędu, ponieważ oczekuje, iż pomoże on zakończyć konflikt. „Trump będzie bardzo istotny w mediacji [rozmów pokojowych]. Jego zespół już nawiązał kontakty” – wyjaśnił Zełenski.
Trump często twierdził, iż może zakończyć konflikt w ciągu 24 godzin.
Jednak przemawiając ze swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie na początku tego tygodnia, prezydent-elekt powiedział, iż może minąć do sześciu miesięcy od objęcia urzędu, aby pomóc Moskwie i Kijowowi osiągnąć porozumienie.
Trump nie podał szczegółów, w jaki sposób osiągnie porozumienie, chociaż doniesienia sugerują, iż jego zespół rozważa zamrożenie obecnych linii frontu. Zełenski wcześniej kwestionował twierdzenia Trumpa o szybkim zakończeniu konfliktu, argumentując, iż „na świecie nie ma dziś ludzi, którzy mogliby po prostu zamienić słowo z Putinem i zakończyć wojnę”.
Sprzeciwił się również doniesieniom Trumpa o planach przekonania Kijowa do zrzeczenia się roszczeń do swoich byłych terytoriów, nalegając, iż integralność terytorialna Ukrainy powinna być częścią każdego porozumienia. Moskwa od dawna oświadcza, iż jest otwarta na rozmowy, ale utrzymuje, iż każda umowa musi zacząć się od zaprzestania przez Ukrainę działań wojskowych i uznania „rzeczywistości terytorialnej”, iż nie odzyska kontroli nad regionami, które zdecydowały się dołączyć do Rosji.
Moskwa odrzuciła również pomysł tymczasowego rozejmu, argumentując, iż zamrożenie konfliktu pozwoli Kijowowi przegrupować się i przygotować do dalszych działań wojennych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/610727-zelensky-peace-deal-this-year/