Закопянка. Дорога S7 Краков – Мысленице. 8 трасс не за горами

inzynieria.com 3 недели назад
  • Obecnie kierowcy mają do dyspozycji S7-zakopiankę od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km
  • Dużym wyzwaniem jest wyjście drogi S7 z Krakowa
  • Pod uwagę brana jest modernizacja starej zakopianki

Zakopianka. Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice pełna emocji

Na początku 2022 r. GDDKiA zaproponowała sześć korytarzy pod budowę drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km). Studium korytarzowe objęto obszar prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Wszystkie zostały oprotestowane przez mieszkańców i samorządy. Dyrekcja zaproponowała stworzenie korytarza wspólnie przez samorządy. Powstała propozycja zespołu powołanego przez władze Krakowa, ale i ona nie spotkała się z uznaniem. Same samorządy nie osiągnęły kompromisu co do budowy nowej zakopianki.

W połowie marca 2024 r. podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice. Pod koniec tego bądź na początku przyszłego roku zaprezentowane mają zostać dane obrazujące dotychczasowe prace.

Wykonawca ma naprawdę kawał roboty do zrobienia. Musi zebrać bardzo dużo danych i to z bardzo dużego obszaru. Umówiliśmy się na spotkaniu z samorządami, iż takie dane, które my przefiltrujemy jako zarządca i inwestor, przekażemy im pod koniec roku lub na przełomie roku – powiedział nam Robert Jakubiak, zastępca dyrektora ds. inwestycji w krakowskim oddziale GDDKiA, dodając: Nie chcemy udostępniać pewnych analiz, które nie są kompletne, żeby nie robić po prostu fermentu społecznego i niepotrzebnych emocji.

Zakopianka. Dokładne przebiegi drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice

W najbliższym czasie zaprezentowanych powinno zostać osiem proponowanych przebiegów drogi S7, których początki zlokalizowane będą na obszarze od węzła Skawina po węzeł autostradowy Niepołomice. Będą to przebiegi z właściwym przekrojem drogowym, zaprojektowaną wstępnie niweletą, która określi, czy dana część trasy biegnie w wykopie, po nasypie, tunelem czy estakadą.

Wszystkie tunele drogi S7 Kraków–Myślenice [LISTA]


Każda z tych propozycji, którą projektanci analizują, jest rokująca. Każda z nich ma dobre i złe strony. Natomiast chcemy to skonsultować ze społeczeństwem, żeby mieszkańcy tych gmin mieli pełną świadomość, z czym będziemy się wspólnie borykać. Oczywiście będzie to proces długotrwały, bo docelowo z tych ośmiu chcemy wybrać trzy, które będą wprowadzone do decyzji środowiskowej. Teren jest bardzo duży. Dla nas dużym wyzwaniem jest też wyjście z miasta Kraków – wyjaśnił Robert Jakubiak.

Zobacz całą rozmowę:

Co ze starą zakopianką Kraków–Myślenice?

Jeden z wariantów, który w tej chwili jest analizowany, to modernizacja obecnej zakopianki w ciągi DK7 do standardów ekspresowych. Jest to brane pod uwagę, bo takie były głosy społeczne, żeby też to zrobić. Musimy wziąć wszystkie aspekty za i przeciw, żeby mieć później argumenty w rozmowach ze społecznością lokalną – podkreślił Robert Jakubiak.

Na koniec obecnego etapu przygotowań pozyskana ma zostać decyzja środowiskowa. GDDKiA planuje, iż stanie się to po mniej więcej sześciu latach od podpisania umowy z wykonawcą STEŚ. Warto podkreślić, iż jeżeli do budowy nowej zakopianki dojdzie, będzie wyzwaniem dla ekspertów od tuneli, gdyż w każdym z wcześniejszych korytarzy zaproponowano podziemne obiekty – najmniej trzy, najwięcej pięć.

Droga ekspresowa S7, czyli nowa zakopianka

Na południe od Krakowa kierowcy mają do dyspozycji S7-zakopiankę od Myślenic do Rabki-Zdroju o długości 32 km. W 2026 r. do pełnego domknięcia całej trasy S7 (korzystamy z ponad 590 km, a docelowa długość to 700 km) zabraknie prawdopodobnie właśnie tylko niewielkiego fragmentu Kraków–Myślenice.

Zobacz nasz serwis specjalny Zakopianka: droga S7 Kraków–Myślenice

Читать всю статью