Закон о национальной обороне – вопросы и ответы

polska-zbrojna.pl 3 дни назад

Jaka jest różnica między udziałem pośrednim a bezpośrednim w operacji „Feniks” i komu zostanie wypłacony dodatek specjalny za pomoc w zwalczaniu skutków powodzi? Czy „Tarczę Wschód” można traktować jako ćwiczenie i jakie należności przysługują za realizację zadań w ramach tej operacji? Eksperci ministerstwa obrony odpowiadają na pytania żołnierzy dotyczące służby.

Żołnierz zawodowy spełniał warunki do otrzymania dodatku za rozłąkę w marcu 2024 r., ponieważ był w związku małżeńskim i korzystał z kwatery internatowej. Wniosek do dowódcy jednostki wojskowej o przyznanie tego dodatku złożył jednak dopiero w październiku 2024 r. Od kiedy należy przyznać mu prawo do dodatku? Od 1 kwietnia czy od 1 listopada 2024?

Dodatek za rozłąkę wypłaca się na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, złożony do dowódcy jednostki wojskowej, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki określone w art. 291 ust. 1 ustawy o obronie ojczyzny. Do wniosku o wypłatę dodatku za rozłąkę żołnierz zawodowy dołącza:

REKLAMA

– oświadczenie o pozostawaniu w związku małżeńskim lub posiadaniu dzieci pozostających na jego utrzymaniu;

– oświadczenie o niekorzystaniu z uprawnienia do świadczenia mieszkaniowego;

– dokument potwierdzający miejsce zamieszkania członków rodziny;

– oraz najważniejszy dokument, z którego wynika korzystanie z zakwaterowania zbiorowego, przydzielonego miejsca w internacie lub w kwaterze internatowej, bez prawa zamieszkiwania z członkami rodziny, na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 114).

Prawo do dodatku za rozłąkę i zwrotu kosztów przejazdów nie częściej niż raz w miesiącu do miejscowości zamieszkania członka rodziny i z powrotem powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz zawodowy spełnił poniższe warunki:

– pozostaje w związku małżeńskim i posiada z tym małżonkiem wspólny adres zamieszkania albo zameldowania na pobyt stały, albo

– nie pozostaje w związku małżeńskim, ale posiada dziecko pozostające na jego utrzymaniu i wspólny adres zamieszkania albo zameldowania na pobyt stały z tym dzieckiem.

Odnosząc się do terminów 1 kwietnia czy też 1 listopada, to należy wspomnieć, iż decyzję w tym zakresie podejmuje organ uprawniony do przyznania dodatku.

Czy żołnierze uczestniczący w akcji przeciwpowodziowej otrzymają 180 zł dodatku?

Obecnie realizowane są prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe. Projekt zakłada, iż żołnierzowi będzie przysługiwać za czas krajowej podróży służbowej odbywanej w celu wykonywania zadań związanych z bezpośrednim udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych lub likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego albo z zakresu zarządzania kryzysowego 400% stawki diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby lub miejscem zamieszkania. Oznacza to kwotę w wysokości 180 zł za dzień służby.

Rozporządzenie w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych wskazuje, iż żołnierzowi, który pełnił służbę dyżurną lub dyżur w dni ustawowo wolne lub dodatkowo wolne od służby, w wymiarze co najmniej 8 godzin, udziela się za ten dzień czasu wolnego w wymiarze jednego dnia. Jak ten zapis ma się żołnierzy, którzy pełnią dyżury bojowe w ramach Systemu Obrony Powietrznej RP?

Zgodnie z art. 275 ust. 4 ustawy o obronie ojczyzny normy czasu służby, o których mowa w ust. 2 i 3, nie mają zastosowania do oficerów zawodowych pełniących obowiązki dowódców jednostek wojskowych, a także do żołnierzy zawodowych realizujących zadania szczególnie istotne dla sił zbrojnych oraz realizujących zadania o charakterze nadzwyczajnym, niezbędne do ochrony interesów państwa, w szczególności: biorących udział w zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia, pełniących służby i dyżury, odbywających ćwiczenia i szkolenia oraz pełniących służbę wojskową poza granicami państwa.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z § 8 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 18 października 2023 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych:

– żołnierza wyznaczonego do pełnienia służby dyżurnej lub dyżuru trwającego co najmniej 24 godziny zwalnia się z wykonywania innych zadań służbowych w dniu rozpoczęcia i zakończenia tej służby lub dyżuru,

– żołnierzowi, który pełnił służbę dyżurną lub dyżur w dniu ustawowo lub dodatkowo wolnym od służby, w wymiarze co najmniej 8 godzin, udziela się za ten dzień czasu wolnego w wymiarze jednego dnia,

– żołnierzowi, który pełnił służbę dyżurną lub dyżur w dniu ustawowo lub dodatkowo wolnym od służby, w wymiarze mniejszym niż określony w ust. 1, udziela się za ten dzień czasu wolnego w wymiarze równym liczbie godzin pełnienia tej służby lub dyżuru.

Należy jednak pamiętać, iż w świetle § 2 ww. rozporządzenia użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
– dyżur – trwający 24 godziny lub wielodniowy dyżur bojowy, operacyjny, ratowniczy lub inny wprowadzony rozkazem dowódcy jednostki wojskowej;

– etatowy dyżur – dyżur w stałym systemie dyżurów pełnionych przez żołnierzy w ramach obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska służbowego w powołanych do tego celu jednostkach organizacyjnych oraz podobnych etatowych służbach operacyjnych i dyżurnych;

– służba dyżurna – trwającą od 12 do 24 godzin służbę garnizonową, wewnętrzną, wartowniczą, patrolową, konwojową i asystencyjną lub operacyjną.

Wobec powyższego w mojej ocenie dyżury bojowe w ramach Systemu Obrony Powietrznej RP nie są ani dyżurami w rozumieniu §2 pkt 1 ani służbą dyżurną w rozumieniu § 2 pkt 2. W konsekwencji tego do wskazanych dyżurów bojowych nie ma zastosowania § 8 rozporządzenia, który został przywołany w pytaniu.

Czy „Tarcza Wschód” jest uznawana jako ćwiczenie ? Jakie należności należą się za realizację działań w ramach „Tarczy Wschód”?

„Tarcza Wschód” jest narodowym, wieloletnim programem odstraszania i obrony i nie jest uznawana za ćwiczenie. Jego głównym celem jest wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego w zakresie m.in. systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia, przygotowania wysuniętych baz operacyjnych, przygotowania węzłów logistycznych oraz stworzenia odpowiedniej infrastruktury dla systemów antydronowych.

Z pytania wynika, iż autor próbuje dowiedzieć się, czy żołnierzom działającym w ramach tego programu przysługują podobne należności jak żołnierzom WZZ Podlasie czy WZZ Feniks. jeżeli więc żołnierze zostaną skierowani w podróż służbową w celu np. zabezpieczenia realizacji zadań wynikających z samego programu „Tarcza Wschód”, to przysługiwać im będą należności wynikające z obowiązujących przepisów. Stosuje się tu się odpowiednio przepisy art. 445 ust. 7–14 ustawy o obronie ojczyzny oraz przepisy wydane na podstawie art. 445 ust. 15, czyli rozporządzenia ministra obrony narodowej z 6 lipca 2022 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe.

Czy żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem 30 września powinien być zaopiniowany przed zwolnieniem?

Opiniowaniem służbowym obejmuje się żołnierzy zawodowych, którzy od dnia sporządzenia ostatniej opinii służbowej lub powołania do pełnienia zawodowej służby wojskowej do dnia 15 sierpnia danego roku przez okres co najmniej 6 miesięcy pełnili zawodową służbę wojskową i nie zaprzestali jej pełnienia w przypadkach, o których mowa w:
– art. 228 ust. 1 pkt 11,

– art. 284 ust. 1 lub art. 286 - w przypadku nieobecności przekraczającej okres 6 miesięcy - ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny.

Biorąc pod uwagę, iż opiniowanie służbowe przeprowadza się w okresie od 15 sierpnia do 15 października, tym samym żołnierze zwalniani z dniem 30 września również podlegają opiniowaniu.

Czy znane są już plany organizacji kursów podoficerskich dla rezerwistów w 2025 roku? Jak dotąd ukazały się jedynie dokumenty określające oferty takich szkoleń dla cywilów.

Szczegółowe informacje dotyczące kursów podoficerskich autor pytania uzyska w macierzystym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Jednocześnie informujemy, iż decyzja ministra obrony narodowej w sprawie naboru do szkół podoficerskich w 2025 r. została wydana pod numerem 97/MON z 20 sierpnia 2024 r.

Jaka jest różnica między udziałem pośrednim a bezpośrednim w zwalczaniu skutków powodzi w ramach operacji Feniks? Czy żołnierz, który był kierowcą i zawiózł żołnierzy na miejsce jednego dnia i następnego wrócił do miejsca stałej dyslokacji (MSD), brał udział bezpośredni w operacji „Feniks” i powinien otrzymać dodatek? Czy takiemu kierowcy przysługuje wyłącznie dieta w związku ze skierowaniem w podróż służbową?

Odnosząc się do kwestii ustalenia zakresu i charakteru realizowanych przez żołnierza zadań, należy wskazać, iż organem adekwatnym w przedmiotowej kwestii jest dowódca jednostki wojskowej, który kieruje żołnierza do ich wykonywania. Dotyczy to bowiem ustaleń faktycznych, a nie prawnych.

Z kolei kwestia ewentualnej gratyfikacji pieniężnej żołnierza musi mieć swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa. Zgodnie bowiem z brzmieniem §10 ust. 4 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 6 lipca 2022 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe (Dz.U. poz. 1464, z późn. zm.) żołnierzowi przysługuje za czas krajowej podróży służbowej dieta w określonej wysokości za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby lub miejscem zamieszkania.

Natomiast dodatek specjalny (w myśl §26 ust. 1 rozporządzenia ministra obrony narodowej z 9 stycznia 2023 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych – Dz.U. poz. 149, z późn. zm.) otrzymują żołnierze zawodowi wykonujący poza macierzystą jednostką wojskową zadania związane z bezpośrednim udziałem w zwalczaniu klęsk żywiołowych lub likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego albo z zakresu zarządzania kryzysowego za każdą rozpoczętą dobę wykonywania tych zadań.

PZ
Читать всю статью