За один год сектор Газа откатился в своем развитии до уровня 1955 года

angora24.pl 4 часы назад

Oznacza to, iż gospodarka całej Autonomii Palestyńskiej (Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu) zmniejszyła się przez rok o 35%. Zgodnie z najnowszym raportem odbudowa gospodarki Strefy Gazy do poziomu sprzed wojny zajmie co najmniej 10 lat, przy założeniu utrzymania obecnego poziomu pomocy humanitarnej. Proces mógłby przyspieszyć, gdyby zwiększono wsparcie, a Izrael złagodziłby ograniczenia dotyczące pracy Palestyńczyków.

Prognozy zawarte w tym raporcie pokazują, iż obok obecnych cierpień i tragicznej liczby ofiar śmiertelnych mamy do czynienia z początkiem poważnego kryzysu rozwojowego, który zagraża przyszłości kolejnych pokoleń Palestyńczyków – poinformował Achim Steiner, szef UNDP.

UNDP ostrzega, iż wskaźnik rozwoju społecznego dla Strefy Gazy i całej Autonomii Palestyńskiej w 2024 roku może spaść do najniższego poziomu od 2004 roku, kiedy zaczęto prowadzić statystyki dla tego regionu. Ekstrapolując dostępne dane, organizacja przewiduje, iż omawiany wskaźnik dla całej Autonomii Palestyńskiej cofnie się do poziomu z 2000 roku, a dla Strefy Gazy do poziomu z 1955 roku.

Przerażające statystyki

Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy, od początku wojny zginęło ponad 42,7 tys. Palestyńczyków, a ponad 100 tys. zostało rannych. Kontrolowany przez Hamas urząd nie podaje w swoich raportach rozróżnienia między ofiarami cywilnymi a bojownikami palestyńskich organizacji zbrojnych.

Izrael rozpoczął działania militarne w Strefie Gazy po ataku Hamasu, w którym zginęło około 1200 osób. Wojsko izraelskie poinformowało, iż w ciągu roku walk zabito około 17 tys. terrorystów z Hamasu i innych ugrupowań. Szacunki różnych agencji ONZ wskazują, iż z powodu wojny 90% z około 2,15 miliona mieszkańców Strefy Gazy stało się uchodźcami wewnętrznymi, a część z nich uciekała wielokrotnie. Prawie cała populacja jest zagrożona brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i uzależniona od pomocy humanitarnej.

Dziesiątki ofiar z ostatnich dni

Przypomnijmy, iż w ostatnią sobotę, w izraelskim ataku na miasto Bajt Lahija w północnej Strefie Gazy, zginęło co najmniej 87 Palestyńczyków. Pracownicy palestyńskiej służba zdrowia alarmowali wtedy o utrudnieniach w podejmowaniu akcji ratunkowych, ze względu na odcięcie usług telekomunikacyjnych i internetowych.

To ludobójstwo i czystki etniczne. Okupant dokonał przerażającej masakry w Bajt Lahiji – ogłosiło biuro prasowe Hamasu.

Читать всю статью