Ministerstwo Edukacji prowadzi szczegółową kontrolę w organizacjach, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach programu „Willa Plus” na zakup nieruchomości. Badane są transakcje, które budzą największe wątpliwości, a pracownicy resortu zapewniają, iż znaczna część środków zostanie zwrócona.
Według informacji przekazanej przez TVN24, Ministerstwo Edukacji skoncentrowało się na analizie tych organizacji, dla których zasadność udzielonej dotacji wzbudza największe obawy. „Dostrzegamy różne nieprawidłowości, braki w dokumentacji. Wydawało im się, iż nie zostaną poddani kontroli, iż sytuacja będzie trwać, zwłaszcza przy obecnym ministrze Czarnku. Zaskoczyli się” – powiedział urzędnik MEN dziennikarzom stacji.
Kontrole w siedzibach beneficjentów programu „Willa Plus”, oficjalnie znanego jako „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty”, są prowadzone przez zewnętrzną firmę. Analizowane są sprawozdania organizacji, które do końca lutego miały zakończyć rozliczenie dotacji.
W pierwszej kolejności badane są instytucje, które otrzymały najwyższe dotacje, pomimo niewielkiego związku z edukacją. Pierwsze zwroty trafiły już do ministerstwa. Niektórzy beneficjenci zwrócili część dotacji jeszcze przed rozpoczęciem kontroli. Ministerstwo Edukacji otrzymało już 1,5 mln złotych z Fundacji Polskiego Instytutu Rozwoju Społecznego i Gospodarczego, 1 mln złotych z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego oraz 500 tysięcy złotych z Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie. Ostatnia instytucja, dzięki pieniądzom z ministerstwa, zakupiła m.in. kopię łoża królewskiego, kostiumy historyczne i tron podróżny.
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) wykazała również, iż muzeum jako instytucja kultury w ogóle nie powinno było uczestniczyć w konkursie.
Kontrola obejmuje dziesięć podmiotów Kontrolerzy w pierwszej kolejności skupili się na analizie dziesięciu najbardziej wątpliwych podmiotów, które otrzymały finansowanie. Według ustaleń dziennikarzy TVN24, wśród nich znajdują się m.in. Fundacja „Dumni z Elbląga” (2,18 mln złotych dotacji), Fundacja „Polska Wielki Projekt” (5 mln złotych), Fundacja pod Damaszkiem (1 mln złotych) z Lublina, Lokalna Organizacja Turystyczna „Inte-gra” (1 mln złotych) oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie Lubelskim (750 tysięcy złotych).
– Mogę powiedzieć tylko tyle, iż są druzgocące – powiedziała o wynikach audytu wiceministra edukacji Joanna Mucha. Podkreśliła też, iż jeżeli podmioty nie wywiązały się z umowy, MEN będzie zabiegał o zwrot środków.
„Dotacje zostały zabezpieczone hipotekami na nieruchomościach, które kupowały fundacje. Ich przedstawiciele podpisywali też weksle in blanco. Do tego MEN, oprócz żądania zwrotu środków z odsetkami, może sięgnąć po kary umowne, np. „w przypadku stwierdzenia wynajęcia, wydzierżawienia, oddania w użyczenie” nieruchomości” – poinformowała TVN24.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]