ЕС представил новый список ответных пошлин

manager24.pl 21 часы назад

W odpowiedzi na ogłoszenie nowych ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa (79), UE przygotowuje dodatkowe cła kontrujące na import z USA o wartości 72 miliardów euro. Ogłosił to odpowiedzialny komisarz UE Maroš Šefčovič (58) po spotkaniu ministrów handlu w Brukseli.

Przygotowania do środków zaradczych obejmują listę produktów przemysłowych i rolnych z USA, które zostaną objęte nowymi taryfami celnymi UE, jeżeli europejskie wysiłki na rzecz polubownego rozwiązania nie powiodą się. Lista ta została niedawno nieznacznie zaktualizowana po konsultacjach społecznych. Pierwotnie obejmowała ona import z USA do UE o wartości sięgającej 95 miliardów euro.

Šefčovič początkowo nie ujawnił, które produkty zostały usunięte z listy. Znalazły się na niej również produkty o znaczeniu symbolicznym, takie jak amerykańskie samoloty, samochody i bourbon.

List Trumpa wprowadza „zupełnie inną dynamikę”

Komisarz UE wyraził już wcześniej rozczarowanie ogłoszeniem Trumpa o zamiarze nałożenia nowych 30-procentowych ceł na import z UE od 1 sierpnia. „Spędziliśmy tygodnie negocjując wstępne porozumienie i myślę, iż byliśmy już prawie u celu” – powiedział. Zapowiedź Trumpa wprowadza teraz „zupełnie inną dynamikę”.

Jednocześnie Šefčovič ostrzegł, iż wdrożenie planów Trumpa będzie miało drastyczny wpływ na handel transatlantycki. „Powiedzmy sobie szczerze: cło w wysokości 30% oznaczałoby de facto zakaz handlu” – powiedział. Gdyby cła w wysokości 30% lub więcej weszły w życie, można by się spodziewać znaczących negatywnych skutków po obu stronach Atlantyku.

Negocjacje do końca miesiąca

Komisarz UE ds. handlu podkreślił, iż będzie kontynuował dialog ze Stanami Zjednoczonymi, aby osiągnąć rozwiązanie w drodze negocjacji do 1 sierpnia. Tego dnia Trump ogłosił wejście w życie 30-procentowego cła na import z UE.

W przypadku braku porozumienia UE zamierza podjąć zdecydowane środki zaradcze. Uzgodniono już cła wyrównawcze na wypadek, gdyby Stany Zjednoczone nie zniosły nowych ceł na import stali i aluminium, wprowadzonych kilka miesięcy temu. Według wcześniejszych danych UE, cła te dotyczą amerykańskiego eksportu o łącznej wartości 21 mld euro i mogą zostać dodane do ceł na eksport o wartości 72 mld euro. Ponadto Komisja Europejska niedawno przygotowała ograniczenia na eksport niektórych rodzajów złomu stalowego i produktów chemicznych z UE do USA o wartości 4,4 miliarda euro.

Groźba wojny handlowej

Šefčovič powtórzył, iż pomimo listu Trumpa, uważa, iż jego amerykańscy odpowiednicy są również gotowi do dalszych negocjacji. Był w stu procentach przekonany, iż rozwiązanie wynegocjowane będzie o wiele lepsze niż napięcia, które mogłyby powstać w przypadku dalszej eskalacji po 1 sierpnia: „W przeciwnym razie ta sprawa nie skończy się dobrze” – powiedział Šefčovič.

Silnie zorientowana na eksport gospodarka niemiecka jest uważana za szczególnie podatną na wojnę handlową. Według analizy Bundesbanku, prawie co czwarte miejsce pracy w tym kraju zależy od eksportu, który już w 2024 roku malał, a w tej chwili znajduje się pod dodatkową presją z powodu sporu celnego ze Stanami Zjednoczonymi.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów handlu nie padły żadne publiczne oświadczenia rządu federalnego. Minister gospodarki Katherina Reiche (51) była reprezentowana przez sekretarza stanu Thomasa Steffena (64).
Читать всю статью