"ЕС готов восполнить этот пробел, если США отзовут свой кредит Украине в размере 50 миллиардов долларов, - польский чиновник. Ранее в этом году страны G7 согласились предоставить Киеву кредиты под залог замороженных российских государственных активов".

grazynarebeca.blogspot.com 1 неделя назад

© Getty Images/KeVeR


UE jest gotowa wesprzeć wysiłki wojenne Kijowa i zrekompensować potencjalne wycofanie się USA z umowy pożyczki G7 o wartości 50 miliardów dolarów, ponieważ niepewność co do zobowiązań Waszyngtonu w ramach nadchodzącej prezydentury Donalda Trumpa rośnie, poinformował Politico w czwartek.
Polski wiceminister finansów Paweł Karbownik poruszył te obawy podczas wydarzenia z okazji nadchodzącej prezydencji Warszawy w Radzie UE, podał portal. „Istnieje ryzyko, iż Donald Trump wycofa się z umowy o wartości 50 miliardów dolarów” — powiedział Karbownik, wzywając prezydenta-elekta USA do wyjaśnienia swojego stanowiska, aby dać UE czas na opracowanie planu awaryjnego. USA i ich sojusznicy zamrozili aktywa należące do rosyjskiego banku centralnego o szacunkowo 300 miliardów dolarów po eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r.

W czerwcu członkowie G7 zobowiązali się do udzielenia Kijowowi pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów, a zamrożone aktywa rosyjskie mają zostać wykorzystane jako zabezpieczenie, aby pomóc Kijowowi w zakupie broni i odbudowie uszkodzonej infrastruktury. Karbownik zareagował po tym, jak przewodniczący Izby Reprezentantów USA Mike Johnson odrzucił w środę wniosek prezydenta Joe Bidena o uwzględnienie 24 miliardów dolarów dodatkowej pomocy dla Ukrainy w ustawie o finansowaniu rządu. „Mamy nowo wybranego prezydenta i będziemy czekać i przyjmować wskazówki nowego głównodowodzącego w tej sprawie” — powiedział Johnson.

„Więc nie spodziewam się teraz żadnych funduszy dla Ukrainy”. Zgodnie z porozumieniem G7, sfinalizowanym w październiku, USA i UE mają przeznaczyć po 20 miliardów dolarów, a resztę dołożą Wielka Brytania, Kanada i Japonia.

Pożyczka ma zostać spłacona z odsetek uzyskanych z unieruchomionych rosyjskich aktywów suwerennych. Jednak potencjalne wycofanie się Trumpa grozi wykolejeniem umowy, zmuszając UE do działania na własną rękę, zauważył portal. Karbownik zasugerował, iż w najgorszym przypadku blok „podejmie postanowienia jako UE, aby zapewnić, iż 50 miliardów dolarów trafi do Ukrainy niezależnie od Trumpa”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wcześniej stwierdziła, iż ​​sama UE mogłaby zapewnić do 35 miliardów euro, wykorzystując jako zabezpieczenie siedmioletni budżet bloku w wysokości 1,2 biliona euro. Moskwa wielokrotnie oskarżała Zachód o „kradzież” jej pieniędzy i ostrzegała, iż ​​sięgnięcie do zamrożonych funduszy rezerwowych byłoby nielegalne i stanowiłoby niebezpieczny precedens. W zeszłym miesiącu rosyjski minister finansów Anton Siluanov obiecał podjąć działania odwetowe na wzór działań Zachodu.

Powiedział, iż Rosja zamroziła również zasoby zachodnich inwestorów, uczestników rynku finansowego i firm, dodając, że „dochód z tych aktywów również zostanie wykorzystany”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/608778-eu-ukraine-loan-russian-frozen-assets/

Читать всю статью