Ежедневный экономический обзор 25.07.2024

ekonomiarosji.pl 2 месяцы назад

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

W dzisiejszym programie:

  • Próba współpracy Rosji z Chinami w przemyśle lotniczym i stworzenia wspólnego samolotu szerokokadłubowego zakończyła się niepowodzeniem. Chiny ostatecznie wykluczyły rosyjskich partnerów z projektu samolotu dalekiego zasięgu CR929, który rozpoczął się 10 lat temu i miał stanowić konkurencję dla Boeinga i Airbusa.
  • Rosstat stwierdził, iż w Rosji nie ma już rodzin, które nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na żywność.
  • W obwodzie moskiewskim w ślad za Moskwą podnieśli opłatę za podpisanie kontraktu z Ministerstwem Obrony Narodowej. Wcześniej w regionie płacili za to 605 tysięcy rubli, w tej chwili – do 1,7 miliona rubli.
  • Federacja Rosyjska oczekuje, iż w najbliższej przyszłości karty Mir zaczną działać w Iranie, a kwestia połączenia systemów płatniczych obu państw zostanie całkowicie rozwiązana, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko.
  • Cytat Golikowa
  • Cytat Muraszko
  • Już niedługo W Rosji przed zakupem możesz wyczuć prezerwatywy i papierosy. W Rosji na produktach będą umieszczane aromatyczne naklejki, które pozwolą ocenić zapach. Zadziałają tylko po potarciu. Produkcją takich naklejek zajmie się firma Aromamedia. W przyszłości zastosowanie również na kosmetykach, serach, wędlinach, chemii gospodarczej, alkoholach, herbacie i innych towarach.
  • Analitycy uważają, iż do końca roku cena wynajmu mieszkań podwoi się. Wszystko za sprawą wzrostu cen materiałów budowlanych i podwyżki podstawowej stopy Banku Centralnego, której oczekuje się na posiedzeniu regulatora 26 lipca. Popyt na wynajem wzrośnie m.in. dlatego, iż wielu Rosjan odmówi zakupu mieszkania po zniesieniu preferencyjnych kredytów hipotecznych.
  • Kolejny pomysł dotyczący migrantów. Do dumy wpłynął projekt wprowadzenie „wysokiego podatku” dla przedsiębiorstw korzystających z pracy migrantów oraz zapewnienie zachęt ekonomicznych dla podmiotów korzystających z pracy obywateli Rosji.
  • W Rosji importowany alkohol, odzież, chemia gospodarcza i wiele innych staną się droższe. Przedłożono projekt zwiększenia cła na towary z „nieprzyjaznych krajów” do 50%.
  • Naprawy w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC będą trwać dłużej: do Dumy Państwowej wpłynął projekt ustawy wydłużający okres naprawy z 30 do 45 dni.Wynika to z faktu, iż dealerzy, stacje paliw i firmy ubezpieczeniowe borykają się z problemem braku części zamiennych i przerwania łańcuchów dostaw na skutek sankcji. W związku z tym „naprawa samochodu w ciągu 30 dni od daty odbioru staje się niemożliwa” – czytamy w nocie wyjaśniającej.
  • Banki w Azji Centralnej zaczęły coraz częściej odmawiać płatności rosyjskim przedsiębiorstwom. Problemy z płatnościami rozszerzyły się na Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan. Firmy logistyczne odnotowują wydłużenie terminów płatności i awaryjność na poziomie 30%.
  1. Węgry i Słowacja bezskutecznie proszą UE o pomoc

Minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar wezwał Komisję Europejską do szybkiego rozwiązania kwestii tranzytu rosyjskiej ropy przez Ukrainę.

„Wzywam Komisję Europejską, aby nie marnowała czasu i jak najszybciej stanęła po stronie państw członkowskich, a przede wszystkim ich obywateli, obywateli Słowacji, a w tym przypadku Węgier” – powiedział Blanar.

Jak poinformował szef słowackiego MSZ, Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o przełożeniu dyskusji na ten temat na inny nieokreślony termin.

Wcześniej Komisja Europejska odrzuciła żądanie Słowacji i Węgier, by w ciągu trzech dni rozpatrzyć kwestię zablokowania przez Ukrainę dostaw ropy z Rosji.

2. Ceny biletów lotniczych w górę.

Pamiętacie jak mówiliśmy o tym, iż wyciągają Rosjanie siedzenia w samolotach w pierwszej klasie, aby więcej zmieścić klasy ekonomicznej? Mówiliśmy wtedy, wejdzie więcej ludzi, ale ceny biletów w klasie ekonomicznej na bank pójdą w górę. No i znów trafiliśmy.

Ceny lotów po Rosji w klasie ekonomicznej wzrosły od początku roku średnio o 31%. Tak wynika z danych Rosstatu.

Średni koszt lotu na krajowych lotach rosyjskich na 1000 km w okresie styczeń-czerwiec 2024 r. wyniósł 7363 ruble. Potem w czerwcu wzrósł do 8473 rubli. Dla porównania: średnia cena lotu za 1000 km w 2023 roku to 6649 rubli.

Obliczając średni koszt, Rosstat ustala dwie taryfy: z datą wyjazdu z tygodniowym wyprzedzeniem i z miesięcznym wyprzedzeniem.

Podana dynamika wzrostu cen „odpowiada obecnej sytuacji” – zauważył przedstawiciel Smartavii. Według niego na koszt negatywnie wpływają trudności wynikające z sankcji w zakupie i imporcie części zamiennych do samolotów produkcji zagranicznej do Rosji.

Żywotność silników eksploatowanych samolotów maleje, a to wymaga gromadzenia rezerw na obecne i przyszłe kosztowne inwestycje we flotę – dodał przedstawiciel Smartavii.

Pod koniec kwietnia Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) zażądała od Aeroflotu, Pobedy, Ural Airlines, Nordwind, Smartavii i UTair wyjaśnienia wzrostu cen biletów. Widać z przepływem informacji w Rosji jest pewien problem.

Następnie deputowani Dumy Państwowej zaproponowali ustalenie górnego limitu kosztów biletów lotniczych w Rosji. Szef komisji transportu izby niższej Jewgienij Moskwiczow obiecał przygotować odpowiedni projekt ustawy do końca 2024 roku. o ile wprowadzą górny limit, to będzie ciekawie, bo nie wiem, za co będą te części w imporcie równoległym sprowadzać.

3. Polska zagroziła Chinom blokadą eksportu do Europy

Polskie władze wykorzystały Chiny do wywarcia presji na Białoruś w celu spowolnienia eskalacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Poinformował o tym dzisiaj, wczoraj, Bloomberg, powołując się na własne źródła.

pPodczas wizyty w Pekinie pod koniec czerwca prezydent Polski Andrzej Duda powiązał kwestie migracji i transportu towarów z Chin do Europy przez ten kraj. W szczególności mówili o możliwym spowolnieniu procedury kontroli granicznej i celnej na przejściu granicznym w Małaszewiczach. To mogłoby zatrzymać tranzyt towarów.

Według polskich władz Białoruś od kilku lat stwarza problemy na granicy z Polską, przepuszczając na granicę nielegalnych migrantów.

Sytuacja stała się szczególnie napięta, jak przypomina agencja, w maju tego roku, kiedy polski strażnik graniczny został zabity przez migranta próbującego przekroczyć granicę. Po tym czasie polski rząd obiecał wzmocnienie granicy.

Po powrocie Prezydenta Andrzeja Dudy z Pekinu, jak informuje Bloomberg, liczba nielegalnych przekroczeń granicy z Białorusi wyraźnie spadła. W rozmowie z korespondentem agencji minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyznał, iż wykorzystanie przez Polskę kwestii tranzytu towarów „mogłoby odegrać rolę” w zmniejszeniu liczby nielegalnych przekroczeń granicy.

Bloomberg przypomina, iż polska działalność nie pozostała niezauważona na Białorusi. Już 2 lipca mówił o tym prezydent Aleksander Łukaszenka, zaznaczając, iż polski prezydent „poprosił Xi Jinpinga, by wywarł na niego wpływ”. W tym samym przemówieniu Alaksandr Łukaszenka powiedział, iż nie będzie „chronił UE przed migrantami”.

Jednak według polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od początku czerwca liczba nielegalnych przekroczeń granicy zmniejszyła się o 70%.

4. Masowy atak DDoS na rosyjskie banki czy kolejne awarie?

Oficjalny komunikat VTB podaje – Największe rosyjskie banki padły ofiarą masowego ataku DDoS z zagranicy, w wyniku którego niektórzy klienci przestali otwierać aplikacje i strony internetowe bankowe.

„Wspólnie z dostawcami Internetu podejmowane są działania mające na celu ograniczenie wpływu ataku na pracę klientów VTB” – zauważyła instytucja kredytowa.

Według serwisu Downdetector klienci VTB, Rosbanku, Alfa Banku i Gazprombanku zgłaszali wczoraj awarie w usługach bankowych.

Tym samym klienci VTB najbardziej narzekają na działanie strony internetowej (38%) i aplikacji mobilnej (29%), Rosbank – na działanie aplikacji mobilnej (56%), usług (17%) i konta osobistego (10%) , Alfa Bank – na usługach bankowych (38%) i awariach na stronie internetowej (35%), Gazprombank – na aplikacji mobilnej (45%) i awariach usług (34%).

Co ciekawe- dzień wcześniej, 23 lipca, użytkownicy Downdetectora skarżyli się także na zakłócenia w usługach Gazprombanku, RSHB, Raiffeisenbanku i Rosbanku.

Rzekomi „Napastnicy postępowali według schematu: przeskanowali infrastrukturę, znaleźli potencjalne luki w zabezpieczeniach i dodali je do listy celów” – zauważył ekspert.

Ataki DDoS to działania mające na celu zakłócenie wydajności zasobów Internetu poprzez ogromną liczbę żądań wysyłanych do witryny w celu znacznego zwiększenia jej obciążenia.

Według firmy DDoS-Guard liczba ataków DDoS na rosyjskie firmy w okresie kwiecień-czerwiec 2024 roku wzrosła o 43% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 63% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Tymczasem, jak podaje Stormwall , firma specjalizująca się w przeciwdziałaniu atakom DDoS, w drugim kwartale tego roku Rosja opuściła listę dziesięciu najbardziej atakowanych państw świata.

W pierwszej trójce państw pod względem liczby przeprowadzonych na nie ataków znalazła się Belgia (14,8% ogólnej liczby ataków), Francja (11,6%) i Niemcy (10,4%). Rosja zajmowała 11. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 4,2%, choć na początku roku zajmowała 7. pozycję w rankingu i odpowiadała za 8,2% wszystkich ataków DDoS.

Eksperci ostrzegają także, iż w drugiej połowie roku liczba i skala ataków DDoS na najważniejsze branże w Rosji może wzrosnąć.

5. Rentowność sprzedaży benzyny 95 na stacjach ujemna.

W obliczu rekordowo wysokich cen hurtowych Ai-95 w tym roku, operatorzy stacji benzynowych zaczęli ponosić straty przy sprzedaży benzyny.

Według analityków średnio w kraju marża netto sprzedaży Ai-95 na stacjach benzynowych spadła do minus 1,2 rubla za litr.

Główną przyczyną wzrostu cen hurtowych AI-95 pozostaje niskie tempo wzrostu produkcji w stosunku do gwałtownie rosnącego popytu. Sytuacja zmusza operatorów stacji benzynowych do szybszego podnoszenia cen.

Niewiele lepiej przedstawia się marża sprzedaży Ai-92 i oleju napędowego wynosi odpowiednio 2,2 rubla i 3,1 rubla za litr.

6. Rosja wytnie 7 tys. hektarów lasów nad jeziorem Bajkał.

Władze rosyjskie pozwolą na wycinkę lasów nad Bajkałem w celu rozbudowy kolei Bajkał-Amur i Kolei Transsyberyjskiej. Wycinka drzew w centralnej strefie ekologicznej naturalnego terytorium Bajkału będzie możliwa do 31 grudnia 2033 r. Wynika to z projektu ustawy, który Duma Państwowa przyjęła w drugim czytaniu.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się rok temu. Inicjatywa wywołała szeroki oddźwięk w społeczeństwie – Rosjanie zebrali 109 tys. podpisów pod petycją przeciwko niszczeniu lasów wokół jeziora. Przed drugim czytaniem zastępca Dumy Państwowej Aleksander Jakubowski, będący jednym z autorów inicjatywy, zaproponował sprawdzenie przeciwników wylesiania pod kątem „agencji zagranicznej”. Bo jakbyż inaczej można postąpić ze społeczeństwem niż wpisać protestujących na listę?

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin nakazał rozbudowę przepustowości BAM i Kolei Transsyberyjskich do 2035 roku, aby zwiększyć eksport surowców do Azji, przede wszystkim do Chin.

W maju tego roku premier Rosji Michaił Miszustin podpisał dekret o rozpoczęciu trzeciego etapu modernizacji arterii kolejowych, którymi przesyłane są ładunki do portów Dalekiego Wschodu.

Koszt modernizacji BAM i Transsib szacuje się na 3,7 biliona rubli, czyli około 40 miliardów dolarów według obecnego kursu wymiany.

Prace budowlane powinny rozpocząć się na 24 odcinkach kolejowych: planowana jest budowa trzech nowych tuneli, budowa mostu przez Amur, a także dwóch linii kolejowych, które połączą nowe autostrady.

W efekcie wolumen ładunków eksportowanych koleją w kierunku wschodnim powinien wzrosnąć 1,5-krotnie – ze 180 do 270 mln ton rocznie. Rozbudowa wschodniego poligonu Kolei Rosyjskich „stworzy nowe możliwości dla przedsiębiorstw przemysłowych”, a także „poprawi jakość życia ludzi” – zapewnił Miszustin.

A my odsyłamy do wcześniejszych materiałów z Ryszardem Piechem, gdzie na liczbach udowadnia, iż wcale specjalnie Lini tej rozbudowywać nie trzeba, aby zwiększyć przepustowość, ale lepiej to brzmi na konferencji no i można przeznaczyć miliardy na planowanie. No i wyciąć 7 tysięcy hektarów lasu.

7. Produkcja przemysłowa w czerwcu

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2024 r. wzrosła o 1,9 proc. w ujęciu rocznym, podał Rosstat, jest to najniższy poziom od marca 2023 r.

Wynik był wyraźnie poniżej konsensusu prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu produkcji o 4,5%

Co spadło:

  • „produkcję maszyn i urządzeń nieujętych w innych grupach” (o 18,6 proc.),
  • wydobycie pozostałych kopalin (o 17,2 proc.),
  • koks i produkty ropopochodne (o 4,4 proc.),
  • wydobycie węgla (o 3 proc.),
  • produkcję materiałów budowlanych (o 3 proc.),
  • odzież (o 2,8 proc.)
  • produkcję metalurgiczną (o 1,2 proc.).

Wzrosło

  • produkcja gotowych wyrobów metalowych (o 30,9%),
  • przemysł motoryzacyjny (o 21,7%),
  • komputery, elektronika i optyka (o 20,3%),
  • produkcja pojazdów i sprzętu głównie dla wojska (19,7%)
  • tekstyliów (o 14,6%)

Władimir Salnikow z CMASF (Moskiewskie Centrum Analiz Makroekonomicznych i Prognoz Krótkoterminowych) Nie ma nowych czynników wzrostu, a stare same się wyczerpały. Obserwuje się silny spadek nie tylko w przypadku ropy naftowej, ale także w jej rafinacji, jak w innych sektorach surowcowych, w przemyśle spożywczym, chemii, inżynierii mechanicznej, nie ma wzrostu. Prawdopodobna podwyżka stóp procentowych przez cały czas będzie działać ujemnie ”

Читать всю статью