Европейская комиссия считает слияние Microsoft Teams с M365 антиконкурентным

cyberfeed.pl 2 месяцы назад


Microsoft złamał przepisy antymonopolowe Unii Europejskiej (UE), dołączając do swojego opartego na chmurze systemu do komunikacji i współpracy Teams, gdy użytkownicy kupowali jego pakiet produktywności online, Office 365.

Taki jest wstępny pogląd wynikający z trwającego dochodzenia Komisji Europejskiej (KE) w sprawie strategii dystrybucyjnej Microsoft Teams, który rozpoczął się w lipcu 2023 r w odpowiedzi na dwie odrębne skargi złożone przez dostawców systemu komunikacyjnego, Slack i Alfaview.

Komisja Europejska oświadczyła, iż ​​poinformowała Microsoft o swoim wyroku, który zapadł osiem miesięcy po ogłoszeniu planów przez giganta systemu Październik 2023 r. w celu oddzielenia aplikacji Teams od pakietów Microsoft 365 i Office 365 sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

W momencie przeprowadzki Microsoft wyraził nadzieję, iż sprzedaż tych produktów osobno umożliwi klientom zakup produktów Office 365 i Microsoft 365 po niższej cenie. Zobowiązała się także do zrobienia „więcej, aby ułatwić interoperacyjność między konkurencyjnymi ofertami w zakresie komunikacji i współpracy”.

Jak informuje „Computer Weekly”, Firma Microsoft zaprzestała sprzedaży aplikacji Teams w pakiecie z Microsoft 365 i Office 365 na całym świecie w kwietniu 2024 r.

Komisja Europejska stwierdziła jednak, iż wstępne ustalenia z dochodzenia pokazują, iż ta zmiana w strategii wejścia aplikacji Teams na rynek jest „niewystarczająca, aby rozwiać jej obawy” i „niezbędne są dalsze zmiany w postępowaniu Microsoft, aby przywrócić konkurencję”.

W oświadczeniu przedstawiającym wstępne ustalenia Komisja stwierdziła, iż ​​jej dochodzenie wykazało, iż Microsoft dominuje na światowym rynku aplikacji zwiększających produktywność w formie systemu jako usługi (SaaS) dla przedsiębiorstw oraz iż połączenie aplikacji Teams z usługą Office 365 było posunięciem antykonkurencyjnym .

„Komisja jest zaniepokojona faktem, iż co najmniej od kwietnia 2019 r. Microsoft powiązał usługę Teams ze swoimi podstawowymi aplikacjami biurowymi SaaS, ograniczając w ten sposób konkurencję na rynku produktów do komunikacji i współpracy” – stwierdziła.

„W szczególności Komisja jest zaniepokojona tym, iż Microsoft mógł przyznać Teams przewagę dystrybucyjną, nie dając klientom wyboru, czy chcą uzyskać dostęp do Teams w ramach subskrypcji [its] Aplikacje zwiększające produktywność SaaS.”

Kontynuowano: „Przewaga ta mogła zostać dodatkowo pogłębiona przez ograniczenia interoperacyjności pomiędzy konkurentami Teams i ofertami Microsoftu. Zachowanie mogło uniemożliwić rywalom Teams konkurowanie, a tym samym wprowadzanie innowacji, ze szkodą dla klientów w Europejskim Obszarze Gospodarczym”.

W oświadczeniu dla Computer Weekly Brad Smith, wiceprezes i prezes Microsoftu, powiedział, iż firma podjęła już pewne działania w odpowiedzi na obawy Komisji Europejskiej i w świetle swoich ustaleń będzie szukać sposobów, aby zrobić więcej.

„Po rozdzieleniu usługi Teams i podjęciu wstępnych kroków w zakresie interoperacyjności doceniamy zapewnioną dzisiaj dodatkową przejrzystość i będziemy pracować nad znalezieniem rozwiązań, które rozwieją pozostałe wątpliwości Komisji” – powiedział Smith.

Wiadomości o ustaleniach Komisji Europejskiej depczą po piętach brytyjskiemu organowi nadzorującemu konkurencję, firmie Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA), publikujący tymczasowe ustalenia własnego dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących zachowań antykonkurencyjnych związanych z praktykami licencyjnymi firmy Microsoft.

Nicky Stewart, była szefowa ICT w biurze gabinetu brytyjskiego rządu, stwierdziła, iż ​​nie jest zaskoczona słysząc, iż pomimo wysiłków podejmowanych na rzecz oddzielenia aplikacji Teams od pakietów systemu zwiększającego produktywność, Komisja Europejska w dalszym ciągu ma wątpliwości co do zachowania firmy.

„Nic dziwnego, iż Komisja Europejska w dalszym ciągu ma wątpliwości… biorąc pod uwagę wszechobecność pakietów systemu Microsoftu oraz problemy z interoperacyjnością między nimi a pakietami systemu konkurentów Microsoftu” – stwierdziła. „Po raz kolejny byliśmy świadkami, jak Microsoft zrobił za mało i za późno i to słusznie uzasadnia wstępną opinię Komisji Europejskiej”.

Dodała: „Ponieważ Microsoft jest również przedmiotem kontroli CMA, między innymi pod kątem nieuczciwych praktyk w zakresie licencjonowania oprogramowania, w przypadku której CMA przedstawi wstępną opinię tej jesieni, okaże się, czy Microsoft przyjmie podobną taktykę tutaj, w Wielkiej Brytanii i wykonaj gest, który zasadniczo oznacza zrobienie absolutnego minimum, aby uniknąć sankcji regulacyjnych”.



Source link

Читать всю статью