Драма мирных жителей Рафаха. «Смерть здесь более достойна, чем жизнь»

news.5v.pl 1 неделя назад
  • Jedna z palestyńskich kobiet, do której dotarła amerykańska stacja, powiedziała, iż wyjazd z Rafah był dla niej i jej dzieci „ucieczką przed śmiercią”
  • W poniedziałek biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu przekazało, iż izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził operację w Rafah, by „wywrzeć presję na Hamas”
  • W liczącym przed wojną około 250 tys. mieszkańców Rafah chroniło się w minionych tygodniach około 1,4 mln z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy — uchodźców z innych regionów półenklawy
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

— Przeżyliśmy prześladowania, których nikt nigdy nie powinien doświadczyć. Moją rodzinę już kilkakrotnie przesiedlano. Zostaliśmy zmuszeni do jedzenia karmy dla zwierząt i chodzenia po ulicach usłanych martwymi ciałami — relacjonował w rozmowie z CNN Palestyńczyk Wael Nabhan. Mężczyzna uciekł we wtorek wraz z rodziną z Rafah do położonego w centralnej części Strefy Gazy Dajr al-Balah.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedna z palestyńskich kobiet, do której dotarła amerykańska stacja powiedziała, iż wyjazd z Rafah był dla niej i jej dzieci „ucieczką przed śmiercią”. Jak podkreśliła, od października 2023 r., czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, była wraz z rodziną przesiedlana już ponad 10 razy.

— Na skutek izraelskich ostrzałów z powietrza, przeprowadzonych w nocy z poniedziałku na wtorek, w Rafah zginęły 23 osoby, w tym sześcioro dzieci — poinformowały kilka godzin wcześniej palestyńskie służby medyczne. W ocenie rozmówców CNN te ataki miały przypadkowy charakter i były wymierzone w obiekty cywilne.

— Sytuacja jest bardzo trudna. Wyjechaliśmy w strachu, ponieważ celem (Izraela) stały się domy cywilne i ludzie, których znamy — przyznał jeden z mężczyzn, dodając, iż wraz ze swoją rodziną ewakuuje się już po raz siódmy.

Wielka ewakuacja w Rafah. Cywile „nie wiedzą, dokąd mieliby się udać”

Kilka osób pozostałych w Rafah powiedziało w rozmowie z CNN, iż nie wiedzą, dokąd mieliby się teraz udać.

— We wtorek rano izraelskie wojsko poinformowało o przejęciu kontroli operacyjnej nad palestyńską stroną przejścia granicznego w Rafah. Siły specjalne sprawdzają teren — dodano. Z Rafah ewakuowało się w ostatnich dniach wielu cywilów i niektóre organizacje międzynarodowe.

W liczącym przed wojną około 250 tys. mieszkańców Rafah chroniło się w minionych tygodniach około 1,4 mln z 2,3 mln mieszkańców Strefy Gazy — uchodźców z innych regionów półenklawy. Izrael uznaje Rafah za ostatni bastion Hamasu, w którym kryją się przywódcy organizacji i gdzie prawdopodobnie przetrzymywani są również pozostali przy życiu zakładnicy, uprowadzeni podczas ataku terrorystycznego Hamasu z 7 października ubiegłego roku.

Operacja w Rafah. Premier Netanjahu mówi o „wywarciu presji na Hamas”

W poniedziałek biuro premiera Izraela Binjamina Netanjahu przekazało, iż izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził operację w Rafah, by „wywrzeć presję na Hamas”. Społeczność międzynarodowa ostrzega, iż taka operacja doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy. ONZ alarmuje, iż zablokowanie możliwości przepływu osób i towarów przez Rafah może skutkować m.in. wyczerpaniem zapasów paliwa w palestyńskiej półenklawie.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 r. zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1,2 tys. osób, w większości cywilów, a około 250 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Читать всю статью