Artykuł jest aktualizowany.
— Panie prezydencie, niedawno spotkaliśmy się we Lwowie i wtedy z jedną oczywistych konkluzji była propozycja spotkania w Warszawie na początku polskiej prezydencji w UE. To dla Polski i Ukrainy istotny moment — zaczął Donald Tusk.
— Dziś Polska i Ukraina potwierdzają, iż jednym z kluczowych warunków dobrego finału tej drogi, jest współpraca. W czasie naszej rozmowy w cztery oczy nie musieliśmy używać żadnych dyplomatycznych formułek. Podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste i bezwarunkowe, one nie ulegną zmianie. Ukraina może liczyć na nasze wsparcie i pomoc — dodał premier.
— Nie powtórzymy błędów naszych poprzedników, będziemy działali konkretnie, tu i teraz. Ja na rzecz Polski, a ty na rzecz Ukrainy, i będziemy szukali tego, co wspólne — zaznaczył, zwracając się do Zełenskiego.
Tusk zaznaczył, iż obydwie strony będą „pilnowały swoich narodowych interesów”.
Okoliczności spotkania Tuska i Zełenskiego
Poprzednia wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie miała miejsce w lipcu zeszłego roku. Wówczas prezydent Zełenski i premier Tusk podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, do czego — wraz z szeregiem innych państw — Polska zobowiązała się na szczycie NATO w Wilnie z 2023 r. Z kolei w grudniu zeszłego roku Tusk spotkał się z Zełenskim we Lwowie, a następnie przy okazji szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, na który Zełenski został zaproszony.
Podczas konferencji we Lwowie wybrzmiał temat relacji historycznych między Polską a Ukrainą. Zełenski przyznał, iż bardzo dużo rozmawiał z Tuskiem właśnie o tych kwestiach. „Jeśli jakaś polska rodzina chciałaby pochować szczątki swoich przodków, to to nie jest adekwatnie choćby polityka, tylko chyba coś zupełnie naturalnego” — mówił natomiast polski premier.
Do obecnego spotkania w Warszawie dochodzi kilka dni po tym, gdy premier Tusk zapowiedział przełom w sprawie ekshumacji ofiar UPA. W tym tygodniu Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, iż w kwietniu rozpocznie prace ekshumacyjne ofiar zbrodni UON i UPA w Puźnikach w Ukrainie. Wcześniej z kolei wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos przekazał PAP, iż Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków wzajemnych konfliktów historycznych, a Kijów jest nastawiony na dobre rozwiązania w tej sprawie.
Harmonogram wizyty Zełenskiego w Polsce
Spodziewane jest, iż kwestie historyczne będą jednym z tematów środowych rozmów. Oprócz tego mają one dotyczyć m.in. o integracji Ukrainy z UE, także w kontekście trwającej od początku stycznia prezydencji w Polski w Radze UE.
Po spotkaniu z Tuskiem Zełenski spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Spotkanie z mediami obu prezydentów zaplanowano na godz. 14.35.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra sportu Sławomira Nitrasa Zełenski chce spotkać się również z prezydentem Warszawy, kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. „W imieniu Ukrainy odznaczy go i podziękuje Warszawie za pomoc w czasie wojny i Ukraińcom, i państwu ukraińskiemu” — powiedział Nitras w radiu RMF FM.