CFPB ma wstrzymać niemal wszystkie prace CFPB, łącznie z dochodzeniami i prowadzeniem działań nadzorczych. „Biuro nie zostało zlikwidowane, zostało bowiem utworzone przez Kongres i to on musiałby je formalnie zamknąć. Decyzja oznacza jednak skuteczne zamknięcie agencji, która została utworzona w celu ochrony konsumentów po kryzysie finansowym z 2008 r.” — wyjaśniła agencja AP.
Szef Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) Russell Vought, który wydał polecenie wstrzymania działań CFPB, oświadczył w sobotę, iż ma ono nadmierny budżet.
CFPB twierdzi, iż od momentu powstania uzyskało dla amerykańskich konsumentów korzyści sięgające blisko 20 mld dolarów w postaci umorzeń długów i odszkodowań oraz ochrony klientów przed nadużyciami firm finansowych. W zeszłym miesiącu biuro pozwało firmę Capital One, zarzucając jej wprowadzanie konsumentów w błąd, co zdaniem CFPB spowodowało realnie utratę 2 mld dolarów odsetek.
Czym zajmowało się Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów?
Szef organizacji Better Markets Dennis Kelleher stwierdził: „Właśnie dlatego największe banki na Wall Street i zaprzyjaźnieni z Trumpem miliarderzy nienawidzą CFPB: pełniło rolę skutecznego gliny w dziedzinie finansów i wspierało miliony Amerykanów — i Republikanów, i Demokratów — w walce z finansowymi drapieżcami, krętaczami i oszustami”.
Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów m.in. opracowało i wdrożyło regulacje mające zmniejszyć kary bankowe za debet na rachunkach i zaproponowało ograniczenia w sprzedaży danych osobowych.