Депутаты Европарламента приняли решение о создании комитета по расследованию «выборов в конверте» и замораживания цен на энергоносители

wprawo.pl 1 год назад

W czwartek (7.12.2023 r.) wieczorem Sejm jednomyślnie zagłosował za przyjęciem uchwały o powołaniu komisji śledczej do zbadania legalności, schematy i celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Przegłosowano także sprawę zamrożenia cen energii.

W głosowaniu dotyczącym wyborów prezydenckich w roku 2020 wzięło udział 446 parlamentarzystów, wszyscy byli “za”, choćby przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. Teraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) poinformował, iż prezydium Sejmu przyjęło jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ds. wyborów kopertowych “w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania” w niej. KO będzie miała w niej czterech przedstawicieli, PiS – trzech, a reszta klubów po jednym.

Przypomnijmy, iż w roku 2021 w sprawie tzw. “wyborów kopertowych”, które ostatecznie się nie odbyły, wypowiadał się sam Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli. 25 maja 2021 roku poinformował, iż kieruje do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów: Michała Dworczyka, Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Sprawa dotyczy prezydenckich wyborów kopertowych, których przeprowadzenie zlecił Morawiecki.
Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych – mówił Banaś podczas konferencji prasowej. NIK złożyła wtedy zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Poczty Polskiej i zarząd Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Druk kart wyborczych do wyborów kopertowych, które się nie odbyły, pochłonął ponad 70 milionów złotych. Głównym odpowiedzialnym wyrzucenia pieniędzy w błoto był minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin.

W czwartek Sejm przegłosował także zamrożenie cen energii elektrycznej na pierwsze półrocze 2024 roku. Posłowie przyjęli projekt sejmowej większości. Za ustawą zagłosowało 247 posłów, 197 się wstrzymało, a jeden był przeciw. Posłowie przyjęli projekt sejmowej większości. Za ustawą zagłosowało 247 posłów, 197 się wstrzymało, a jeden był przeciw.

Relacja z obrad Sejmu:

Przeczytaj także:

Żydowski kolega Mazurka twierdzi, iż mordowanie Palestyńczyków “to nie jest wymordowanie”

Читать всю статью