Действительно ли ночной режим вашего телефона помогает вам лучше спать? Новое исследование всколыхнуло популярное мнение

dailyblitz.de 3 часы назад

Od lat słyszymy, iż funkcja „Night Shift” czy „Nocny tryb” w telefonie jest kluczem do poprawy jakości snu. Rekomenduje się jej włączanie przed snem, aby zredukować szkodliwy wpływ niebieskiego światła emitowanego przez ekrany telefonów. Jednak nowe badania przeprowadzone przez Brigham Young University (BYU) kwestionują skuteczność tej funkcji. Jak się okazuje, to, co miało pomagać w zasypianiu, może w rzeczywistości zakłócać sen. Co więc dokładnie pokazali naukowcy i dlaczego warto przemyśleć swoje wieczorne nawyki? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w wynikach najnowszego badania.

Niebieskie światło i nocny tryb – początek mitów o lepszym śnie

Funkcja „Night Shift” została zaprojektowana z myślą o zmniejszeniu emisji niebieskiego światła przez ekran, które według wcześniejszych badań może hamować produkcję melatoniny – hormonu regulującego nasz cykl snu. Niebieskie światło, szczególnie widoczne w urządzeniach elektronicznych, ma za zadanie pobudzać naszą czujność, przez co trudniej zasnąć. Przekonanie, iż włączenie trybu nocnego przed snem poprawia jakość odpoczynku, stało się powszechne. Wydaje się to być logiczne, a zatem coraz więcej osób korzysta z tej funkcji, licząc na spokojniejszą noc.

Jednak jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Brigham Young University, to popularne rozwiązanie nie jest tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać. Uczestnicy badania, podzieleni na trzy grupy, korzystali z telefonów z różnymi ustawieniami. Jedna grupa używała telefonów z włączonym trybem nocnym, druga – z wyłączonym, a trzecia grupa zrezygnowała z telefonu na godzinę przed snem.

Brak różnic w jakości snu: co mówią badania?

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z BYU są zaskakujące. Okazało się, iż nie zaobserwowano istotnych różnic w jakości snu między grupami, które korzystały z telefonu z włączonym trybem nocnym, a tymi, które używały telefonu z wyłączoną funkcją lub rezygnowały z niego na godzinę przed snem. Co więcej, osoby, które całkowicie odstawiły urządzenia przed snem, cieszyły się lepszą jakością snu, co sugeruje, iż sam telefon, niezależnie od ustawień, może zakłócać sen.

Chad D. Jensen, współautor badania i profesor na BYU, zauważa, iż chociaż niebieskie światło rzeczywiście wpływa na naszą czujność, to jednak inne czynniki – takie jak emocjonalne lub psychiczne bodźce związane z korzystaniem z telefonu – mogą mieć równie silny, jeżeli nie silniejszy wpływ na naszą zdolność do zasypiania. „Warto zastanowić się, jak duży wpływ mają inne bodźce, np. oglądanie filmów czy przeglądanie mediów społecznościowych, które mogą nas pobudzać przed snem” – mówi Jensen.

Problem z wieczornym używaniem telefonu: nie tylko światło

Badania wskazują na to, iż korzystanie z telefonów tuż przed snem, niezależnie od ustawień ekranu, może utrudniać zasypianie. To nie tylko światło wpływa na nasz organizm, ale także rodzaj aktywności, którą wykonujemy na telefonie. Przeglądanie mediów społecznościowych, oglądanie emocjonujących filmów czy czytanie stresujących wiadomości może wywołać pobudzenie psychiczne, które znacznie utrudnia zasypianie. Dodatkowo, sama czynność korzystania z telefonu tuż przed snem może wysyłać do naszego mózgu sygnał gotowości do działania, a nie do relaksu.

Jak poprawić jakość snu?

Chociaż badanie BYU podważa skuteczność trybu nocnego w poprawie jakości snu, istnieją inne sprawdzone metody, które mogą pomóc w zasypianiu i poprawie jakości nocnego wypoczynku:

  • Zrezygnuj z telefonu na godzinę przed snem – staraj się nie korzystać z żadnych urządzeń elektronicznych przynajmniej na godzinę przed zaśnięciem. Pozwoli to Twojemu organizmowi na wyciszenie.
  • Stosuj techniki relaksacyjne – medytacja, głębokie oddychanie, czytanie książki lub słuchanie spokojnej muzyki mogą pomóc w wprowadzeniu się w stan relaksu przed snem.
  • Ustal regularne godziny snu – regularność w kładzeniu się spać sprzyja naturalnemu rytmowi ciała i pozwala na lepszy odpoczynek.

Wnioski na przyszłość

Wyniki badań sugerują, iż nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które zapewni wszystkim lepszy sen. Warto zatem eksperymentować z różnymi metodami i nawykami, by znaleźć te, które najlepiej odpowiadają naszym indywidualnym potrzebom. Zamiast polegać wyłącznie na funkcjach trybu nocnego, warto zrewidować nasze wieczorne nawyki związane z telefonem.

Read more:
Czy tryb nocny w telefonie naprawdę pomaga w lepszym śnie? Nowe badania wstrząsają popularnym przekonaniem

Читать всю статью