Дальний. У нас новые чемпионы Польши

polska-zbrojna.pl 6 часы назад

To jedne z największych zawodów w strzelaniu długodystansowym w Europie. W Mistrzostwach Polski Long Range wzięło udział około 400 osób z kilku krajów, wśród nich żołnierze. – Nasi strzelcy są w światowej czołówce. Mają potencjał, by w przyszłym roku triumfować na mistrzostwach świata – uważa por. Michał Oleksiuk z 16 Dywizji, współorganizator Long Range.

Zawody odbyły się na poligonie w Orzyszu. To już kolejna edycja imprezy organizowanej między innymi przez żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej (głównie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej) i 1 Dywizji Legionów Piechoty oraz przez Fundację i Klub Strzelecki „Oręż”. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, zawodnicy musieli wykazać się celnym okiem i umiejętnością dobrej oceny warunków pogodowych oraz rzecz jasna mieć dobry sprzęt. Strzelcy startowali w dziesięciu klasach w zależności od broni, której używali.

REKLAMA

Od Remingtona po Magnum

Klasa standard obejmowała między innymi karabiny centralnego zapłonu o kalibrze 223, 5,56×45 mm czy 7,62×53R, których waga z zamontowaną lunetą, dwójnogiem i innym osprzętem nie przekracza 12 kg. W klasach fabryczny standard i military standard startowali strzelcy, których broń nie była w jakikolwiek sposób modyfikowana. W tych klasach organizator dopuszczał używanie takich karabinów, jak Remington 700, Mossberg MVP Precision, Sako S20 Precision, Savage 110 Elite, Mauser M18 Long Range, Howa 1500 Varmint i kilkudziesięciu innych.

W klasie open rywalizowali posiadacze karabinów o kalibrze do 8 mm, w semi-auto zaś używano karabinów samopowtarzalnych centralnego zapłonu w kalibrze od .223 do .338, w których amunicja musiała być dosyłana z magazynka oraz ładowana automatycznie. Klasy magnum / military magnum wymagały posiadania karabinu centralnego zapłonu na naboje z listy organizatora (między innymi 50 BMG, 338 Lapua Magnum, 338 Winchester Magnum itp.).

Do Orzysza zjechali także miłośnicy strzelectwa historycznego, którzy rywalizowali w oddzielnej kategorii, z użyciem wojskowych karabinów centralnego zapłonu sprzed 1954 roku (o kalibrze od .222 do .50). Broń musiała występować wyłącznie w fabrycznej konfiguracji. Podczas zawodów można było zmierzyć się także w klasie 22 LR (broń sportowa) i King of Tank. W ramach tej ostatniej konkurencji, która zadebiutowała na mistrzostwach w Orzyszu w zeszłym roku, można było strzelać z dowolnego karabinu o kalibrze od .222 do .50 w parze z obserwatorem wyposażonym w dalmierz oraz lunetę obserwacyjną.

Łatwiej już było

Cele w poszczególnych kategoriach znajdowały się w odległości od 100 metrów (22 LR, karabin historyczny) do ponad 2200 m (King of Tank). W tym roku organizatorzy przygotowali nieco zmienioną formułę dla rywalizujących w kategorii standard, open i semi-auto. W poprzednich zawodach rywalizacja zaczynała się na dystansie 300 m, tym razem pierwsze cele były oddalone o 600 m. – Ta zmiana została podyktowana światowym trendem do podnoszenia poprzeczki na zawodach. Tak jest w Wielkiej Brytanii, USA czy Afryce. W Polsce mamy znakomitych strzelców, dlatego robimy wszystko, by wykorzystać ich potencjał i umożliwiać dalszy rozwój – mówi por. Michał Oleksiuk z 16 Dywizji Zmechanizowanej, współorganizator Mistrzostw Polski Long Range.

Pomysł przypadł do gustu zawodnikom. – W Polsce jest wiele strzelnic 300-metrowych, ale cywile rzadko mają okazję strzelać na odległość powyżej 600 m. Dlatego ta nowa formuła zawodów jest bardzo korzystna i pozwala podnosić ogólny poziom rywalizacji – uważa st. szer. spec. Mateusz Kieda z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który w tym roku zdobył 8. miejsce w klasie military magnum.

Long Range ’25 przyciągnęło 400 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Czech, wśród których cywilów było trzy razy więcej niż żołnierzy. – W tym roku przyjęliśmy prawie 100 uczestników ze wszystkich jednostek wojskowych w kraju. Odzew był tak duży, iż nie mieliśmy tylu miejsc w klasach military, żeby wszyscy mogli strzelać. Musieliśmy więc wcześniej przeprowadzić selekcję. Z różnych jednostek przyjeżdżało choćby czterech żołnierzy – tłumaczy por. Olesiuk.

Oficer przyznaje, iż zainteresowanie zawodami rośnie z roku na rok. Podobnie jak ich poziom, na co wskazują osiągane wyniki. – Prawie 75 procent ludzi, którzy do nas przyjeżdżają, to stali uczestnicy zawodów, którzy są z nami od początku. To prawdziwi pasjonaci, poświęcający czas i niekiedy również życie rodzinne, żeby rozwijać się w tym sporcie. Reszta startujących przychodzi i odchodzi, ale co roku mamy około 20 nowych uczestników, co nas bardzo cieszy – mówi porucznik Oleksiuk. Przy okazji zwraca uwagę, iż według rejestru Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego w Polsce jest około 2000 cywilów zajmujących się strzelaniem długodystansowym. – Do tego dochodzą jeszcze żołnierze, których również nie brakuje – zaznacza porucznik.

Mierzą w światowe podium

Organizator Mistrzostw Polski Long Range nie ukrywa, iż jednym z celów tegorocznych zawodów było przygotowanie najlepszych zawodników do mistrzostw świata w strzelaniu długodystansowym, które odbędą się w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii. – Polacy plasują się w światowej czołówce obok Amerykanów, Rosjan i Kanadyjczyków. Mamy potencjał, żeby wygrać najbliższe mistrzostwa, dlatego musimy się odpowiednio przygotować i potrenować – mówi oficer.

O kolejnych ambicjach mówi płk Piotr Półbratek z 1 Dywizji Piechoty Legionów, która współorganizuje Long Range. – Chcielibyśmy, żeby na poligonie w Orzyszu poza międzynarodowymi mistrzostwami Polski odbyły się również mistrzostwa Europy. Na nasze zawody już teraz przyjeżdża międzynarodowa czołówka zawodników, którzy widzą, iż mamy doświadczenie w przygotowaniu takich przedsięwzięć. o ile tylko odpowiednie organizacje wyrażą zgodę na przeprowadzenie mistrzostw Europy w Polsce, to 1 Dywizja Piechoty Legionów i 16 Dywizja Zmechanizowana na pewno wesprą to przedsięwzięcie – mówi pułkownik.

Żołnierze przyznają, iż takie zawody są nie tylko formą promocji strzelectwa sportowego, ale także okazją do podniesienia bojowych umiejętności. – Dla wojska to jest wymierna korzyść, bo nasi żołnierze zdobywają wiedzę, której nie da im żaden poligon. Chodzi o wymianę doświadczeń ze strzelcami cywilnymi. To są zawodnicy, którzy od 10–15 lat jeżdżą po świecie i mierzą się z najlepszymi. Wiedza, którą mogą się podzielić choćby w krótkiej, ale bezpośredniej rozmowie, jest dla nas bezcenna – podkreśla płk Półbratek.

Mistrzowie Polski Long Range 2025 w poszczególnych klasach:

Standard – Krzysztof Łoś (Klub Strzelecki „Wilk” Trzebnica)
Fabryczny standard – Sławomir Kopyś (AZS Politechnika Świętokrzyska)
Military standard – Dawid Philipp (MON)
Open – Jacek Jakubiec (Koło Łowieckie Wspólnota Witów)
Semi-auto – Remigiusz Baliński (Akademia Obrony Saggita)
Magnum – Adam Dadaczyński (Wojskowy Klub Sportowy „Grunwald” Poznań)
Military magnum – Stanisław Krupka (9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej)
Karabin historyczny – Rafał Ciechowski (Klub Strzelecki „9mm”)
22 LR – Maciej Lipka (Legionowskie Towarzystwo Sportowe)

Jakub Zagalski
Читать всю статью