80 lat temu upadło powstanie warszawskie. Po ośmiu dekadach od tych tragicznych dni sprawcy hekatomby Polaków, którzy powinni w naszej zbiorowej pamięci służyć co najwyżej za zły przykład, są dziś patronami szkół i ulic. Zajmują w narodowym Panteonie miejsce, na które nie zasługują.
Dlatego w ten symboliczny dzień w całej Polsce zmieniliśmy nazwy ulic poświęcone jednemu z największych szkodników w polskiej historii Leopoldowi Okulickiemu na „ulice ofiar Leopolda Okulickiego”. Członkowie i sympatycy Klubów Myśli Polskiej z całej Polski, między innymi Warszawy, Katowic, Poznania, Gdańska, Łodzi, Lublina, Pabianic, Sosnowca, Bytomia, Gliwic, Piekar Śląskich, Zabrza i Hajnówki zawiesili w swoich miastach nowe tablice i informacje w brzmieniu:
„80 lat temu upadło powstanie warszawskie. Na jego skutek życie straciło 200 tysięcy osób. Około 600 tysięcy mieszkańców Warszawy i miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Niemiec.
Doszczętnie zniszczona została nasza stolica, Warszawa. W jej gruzach na zawsze pogrzebane zostały bezcenne narodowe skarby, dorobek dziesiątek pokoleń Polaków.
Cześć pamięci zabitych i pomordowanych. Chwała bohaterskim powstańcom.
Wieczna hańba głupcom i zdrajcom – dowódcom powstania. To na nich ciąży odpowiedzialność za tę tragedię.”
Czas na rozpoczęcie poważnej dyskusji historycznej. Czas na pozbycie się z narodowego Panteonu tych, którzy nie zasłużyli na miejsce w nim. Pierwszy krok właśnie uczyniliśmy.
Łukasz Jastrzębski
Przemysław Piasta
PS. Poniżej fotografie z części miast: