Голосование без удостоверения личности — это путь к фальсификации выборов в США? Мы проверяем

pravda.org.pl 1 месяц назад

Internauci twierdzą, iż kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Kamala Harris wygrała w tych stanach, które nie wymagają okazania dowodu tożsamości przed oddaniem głosu. Sugerują również, iż dzięki temu mogło dochodzić do oszustw wyborczych. Sprawdzamy, jakie przepisy w tej kwestii obowiązują w USA.

„Harris wygrała glownie w tych stanach, gdzie NIE wymaga się od głosujących dowodu osobistego. Czyli tam, gdzie mogli głosować/oszukiwać np. nielegalni imigranci. Dlatego właśnie Demokraci wspierają masową, nielegalną migrację i brak wymogu voter ID” – twierdzi autor posta opublikowanego 6 listopada 2024 roku na platformie X (pisownia oryginalna).

Zrzut ekranu przedstawiający post opublikowany na platformie X 7 listopada 2024 roku.

Na dzień 9 listopada 2024 roku materiał został wyświetlony ponad 160 tysięcy razy, zyskał ponad 3 tysiące polubień i ponad 70 komentarzy, a więcej niż 600 użytkowników X podało go dalej. „Cóż za dziwny zbieg okoliczności”, „Oszustwo nie popłaca!” – komentują internauci.

Z mapy z wynikami wyborów wynika, iż kandydatka Demokratów uzyskała więcej głosów niż jej kontrkandydaci w 20 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii. Część z nich wymaga okazania dowodu tożsamości. Są to: Waszyngton, Colorado, Wirginia, Connecticut, New Hampshire, Delaware oraz Rhode Island.

To prawda, iż w większości stanów, w których wygrała Kamala Harris, nie jest wymagane okazanie dowodu tożsamości.

Co stan, to inne prawo

Pozostałe stany, w których wygrała Harris, zwykle nie wymagają okazania dokumentu tożsamości, ale nie oznacza to, iż tożsamość tamtejszych wyborców nie jest w żaden sposób weryfikowana.

Żeby móc zagłosować należy się wcześniej zarejestrować (online lub w urzędzie), podając swoje dane osobiste takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia czy numer ubezpieczenia społecznego. Wymagane jest również złożenie podpisu.

Niektóre z tych danych należy podać przed komisją w dniu wyborów. W razie wątpliwości urzędnik wyborczy może poprosić o okazanie dowodu tożsamości. Dla przykładu, o ile ktoś w stanie Maryland zakwestionuje tożsamość wyborcy, to ta osoba będzie musiała okazać dokument identyfikacyjny.

W niektórych stanach wyborca musi to zrobić również wtedy gdy:

  • Głosuje po raz pierwszy
  • Rejestruje się dopiero w dniu wyborów (w lokalu wyborczym)
  • Nie okazał dowodu tożsamości podczas rejestracji, a było to wymagane
  • Jego dane nie zostały poprawnie lub w pełni uzupełnione

W zależności od polityki danego stanu mogą się również zdarzyć inne wyjątki, gdy trzeba potwierdzić tożsamość stosownym dokumentem.

Mechanizmy zabezpieczające

W stanach, które nie wymagają okazania dowodu tożsamości przed głosowaniem, stosuje się również inne metody weryfikacji tożsamości wyborców. Urzędnicy muszą upewnić się, czy dany wyborca nie oddał głosu dwa razy – np. w innym stanie lub wcześniej w głosowaniu korespondencyjnym poprzez porównywanie baz danych.

Stwierdzenie, iż Kamala Harris wygrała w stanach, w których można oszukać komisję, podając się za inną osobę, jest fałszywe. Jest tak dlatego, iż podczas rejestracji należy przedstawić komplet danych, a komisja w razie wątpliwości i tak może sprawdzić tożsamość wyborcy.

Dowiedz się więcej

Ten temat był już wcześniej weryfikowany zarówno przez polskich, jak i zagranicznych fact-checkerów. Więcej można o nim przeczytać na portalach Snopes oraz Konkret 24.

Widziałeś/aś jakieś inne fake newsy? Napisz do nas na [email protected]

Читать всю статью