Гастроли Яна Энгельгарда

myslpolska.info 2 месяцы назад

Redaktor naczelny „Myśli Polskiej” spotyka się z czytelnikami „Myśli Polskiej” na terenie całego kraju. Pretekstem do spotkań jest promocja najnowszej książki autorstwa red. Engelgarda „Rosyjski syndrom. Sprawa generała Antona Denikina z perspektywy historycznej”. Spotkania organizowane przez Kluby Myśli Polskiej, są przede wszystkim okazją, by Polacy podyskutowali o stosunkach polsko-rosyjskich bez narzuconych odgórnie tez. Zauważyłem, iż na nasze spotkania przychodzą ludzie spoza naszego środowiska, którzy kulturalnie dyskutują. Byli na przykład ludzie związani z lewicowym Stow. Pokolenia czy pisowskim Klubem Gazety Polskiej. Warto również zaznaczyć, iż spotkanie w Krakowie było okazją by uhonorować specjalnie wydanym z okazji 2500 numeru „Myśli Polskiej” prof. Annę Raźny i Ireneusza Lisiaka.

„Kiedy w roku 2008 napisałem powieść „Klątwa generała Denikina” nie myślałem, iż wrócę do tematu. Wydawało mi się, iż jest wyczerpany. Kto został przekonany po lekturze do mojej tezy zasadniczej, iż w 1919 roku polityka Józefa Piłsudskiego przyczyniła się do wygranej bolszewików w wojnie domowej w Rosji, ten został a ci, którzy nie zgodzili się z tą tezą, pozostali przy swoim zdaniu. Dlaczego wobec tego postanowiłem znowu zająć się Denikinem i polityką Polski w tym czasie? Z dwóch powodów – bezpośrednim impulsem było opublikowanie wspomnień szkolnego kolegi Antona Denikina Stanisława Karpińskiego pt. „Złe czasy. Pamiętnik 1924-1943” (Wyd. Klinika Języka 2021). Drugim powodem jest pokutowanie przez cały czas wielu fałszywych mitów powielanych przez nie tylko amatorów i internetowych mędrców, ale i przez zawodowych historyków, którzy nie przyjmują do wiadomości faktów i ulegają powszechnej mitologizacji polskiej historii, wzmocnionej dodatkowe erupcją histerycznej rusofobii, jaka ma miejsce po 2022 roku. Po przeanalizowaniu tego co działo się w Polsce w roku 1919 dochodzę do wniosku, iż mamy w tej chwili swoistą „powtórkę z historii”. To także było jedną z przesłanek powrotu do tematu” – pisze autor we wstępie.

Do tej pory odbyły się spotkania w Wyszkowie (19 października), w Krakowie (6 listopada), w Katowicach (14 listopada), w Łodzi (16 listopada) i Gdyni (20 listopada). Wiemy, iż również spotkanie przygotowują Klubowicze i nasi sympatycy w Przemyślu, Lublinie, Białymstoku i Opolu.

Miron Kubica

Читать всю статью