W niedzielę Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa udał się do Strefy Gazy i odprawił Mszę św. w tamtejszej katolickiej parafii Świętej Rodziny. – Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem – mówił podczas spotkania z grupą chrześcijan, która nie opuściła tego terytorium, pomimo wojny.
– Cały świat jest z wami – zapewnił kard. Pizzaballa niewielką wspólnotę chrześcijan ze Strefy Gazy, z którą spotkał się podczas niedzielnej Mszy świętej i która od 14 miesięcy chroni się w budynkach parafii. Była to druga wizyta, jaką udało mu się złożyć w Gazie u pozostającego tam włoskiego proboszcza ks. Gabriela Romanelliego – po raz pierwszy udał się tam 16 maja. Hierarcha wyruszył z Jerozolimy do Gazy o świcie, jednak ze względów bezpieczeństwa o jego wizycie poinformowano dopiero gdy przybył do lokalnej wspólnoty.
Podczas Mszy świętej, odprawianej w białych szatach liturgicznych, jako antycypacja świąt Bożego Narodzenia, kard. Pizzaballa udzielił Sakramentu Bierzmowania grupie młodzieży. Zaś w homilii wyraził uznanie dla wytrwałości chrześcijan pozostających w Gazie. – Jesteście światłem naszego Kościoła a Boże Narodzenie jest właśnie świętem Światłości – mówił, zapewniając, iż Jezus pozostaje blisko nich.
– Jesteśmy z was dumni, nie z powodu czegoś wyjątkowego, ale dlatego, iż pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem – dodał i podkreślił, iż ta pozostająca w Gazie niewielka wspólnota swoim przykładem może nieść całemu światu światło Chrystusa.
– Wojna się skończy, a my odbudujemy się na nowo, ale musimy strzec naszych serc, aby być zdolnymi do odbudowy. Kochamy was, więc nigdy się nie lękajcie i nigdy się nie poddawajcie – powiedział hierarcha.
W noc Bożego Narodzenia, Łaciński Patriarcha Jerozolimy będzie przewodniczył Pasterce, sprawowanej w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem, wybudowanej nad Grotą Narodzenia.
Źródło: KAI / Roberto Cetera, Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL
Liban: krwawy nalot Izraela na katolików. Zniszczono kościół, schronienia dla uchodźców i dom kapłana