Binjamin Netanjahu, premier Izraela, który poszukiwany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny, został zaproszony przez Donalda Trumpa do Białego Domu, jako pierwszy z zagranicznych przywódców. Spotkanie odbyło się po godz. 16 czasu lokalnego (po godz. 22 czasu polskiego).
Jednym z głównych tematów spotkania była realizacja porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Poza tym Netanjahu i Trump mieli rozmawiać także o sytuacji w Iranie i Syrii.
Donald Trump obejrzał film
Donald Trump przed spotkaniem z Netanjahu obejrzeć miał film dokumentalny o okrucieństwach Hamasu, który „zawiera wstrząsające sceny morderstw, tortur i dekapitacji z rzezi Hamasu w południowym Izraelu” — podaje „Times of Israel”, powołujący się na hebrajskojęzyczny serwis Ynet. Dokument ten miał wcześniej obejrzeć Steve Witkoff, specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód. Miał on być „zszokowany” i namówić prezydenta USA, aby również obejrzał produkcję.
Wojna w Stefie Gazy
Wojna między Izraelem i Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 r. od ataku tej organizacji i stowarzyszonej z nią koalicji zbrojnych ugrupowań terrorystycznych na Izrael. W atakach zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw. 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację zbrojną. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło już ponad 46 tys. Palestyńczyków.
15 stycznia 2025 r. w życie weszło zawieszenie broni, które przewiduje wstrzymanie działań wojennych, uwolnienie zakładników uprowadzonych przez Hamas i wypuszczenie z izraelskich więzień Palestyńczyków. Do swoich domów w Strefie Gazy wróciło ponad pół miliona osób.
Witkoff oszacował, iż odbudowa zniszczenie w regionie może zająć od 10 do 15 lat. Trump oznajmił za to, iż chciałby całkowicie opróżnić teren i rozlokować Palestyńczyków w innych krajach regionu.