7 kwietnia 2025 roku w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Lwa Sapiehy i Tytusa Filipowicza.
Laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy został Andrej Skurko – były redaktor naczelny “Naszej Niwy” i dyrektor wykonawczy białoruskiego PEN Center. Skurko jest również tłumaczem, autorem wierszy dla dzieci i popularyzatorem białoruskiej kultury. W ostatnim czasie jako redaktor naukowy zajmował się także przygotowaniem do druku w języku białoruskim dzienników Marii Czapskiej, Melchiora Wańkowicza czy Michała Sopoćki (wcześniej tłumaczył m.in. również wiersze Jana Brzechwy).
Nagrodami im. Tytusa Filipowicza wyróżnieni zostali zaś:
dr Omiko Ejibia – gruziński historyk i arabista. Doktor historii, adiunkt na Państwowym Uniwersytecie im. Ivane Javakhishvili w Tbilisi. Autor licznych artykułów w języku gruzińskim i angielskim na temat średniowiecznych arabskich źródeł dotyczących Gruzji i Kaukazu z uwzględnieniem historii, geografii, toponimii oraz innych aspektów regionu.
dr Khachatur Kirakosyan – ormiański chemik i badacz w tej chwili związany naukowo z Instytutem Fizyki Chemicznej im. A.B. Nalbandyana przy Narodowej Akademii Nauk Republiki Armenii, gdzie w 2019 roku obronił rozprawę doktorską.
Raisa Veliyeva – azerbejdżańska dyplomatka. Ukończyła ekonomię światową na Azerskim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Baku oraz dyplomację i stosunki międzynarodowe na Azerbejdżańskiej Akademii Dyplomatycznej. w tej chwili związana z Ministerstwem Pracy i Ochrony Ludności Republiki Azerbejdżanu, gdzie pracuje jako starszy specjalista ds. badań.
Nagroda im. Lwa Sapiehy została ustanowiona w 2006 roku przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Jej celem jest uhonorowanie wybitnych zasług obywateli Białorusi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi. Nagrodę im. Lwa Sapiehy patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
Nagroda im. Tytusa Filipowicza została ustanowiona w 2018 roku przez konsorcjum polskich uczelni i ma na celu uhonorowanie zasług obywateli Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństw obywatelskich oraz budowaniu demokratycznych państw, skierowanych ku Europie, uwzględniających historyczne, współczesne i przyszłe związki z Polską i Europą. W ramach stażu laureaci Nagrody odbywają 5 miesięczny pobyt badawczy na dwóch polskich uczelniach.