-
Posłowie Foltyn i Fritz usunęli z ratusza w Cieszynie flagi Ukrainy i zastąpili je polskimi, krytykując władze miasta za brak obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Wołynia.
-
Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz uznała ich działania za sprzyjające Rosji i zapowiedziała zawiadomienia do prokuratury.
-
Policja zabezpieczyła materiał dowodowy, sprawa trafi do oceny do prokuratury.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Bronisław Foltyn (Konfederacja) w piątek rano – jak to nazwał – „podjął interwencję poselską”. Korzystając z drabiny, wspiął się na balkon nad wejściem do ratusza. Nad nim, na ścianie budynku, wisiały flagi Polski, Cieszyna, UE, a także dwie ukraińskie. Te ostatnie zamienił na biało-czerwone.
Cieszyn. Posłowie zdjęli ukraińskie flagi z ratusza. Zamienili je na polskie
Parlamentarzysta powiedział, iż 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II RP. W tym roku po raz pierwszy jest obchodzony jako święto państwowe.
– Nie wszędzie chcą je obchodzić, a wręcz są jeszcze na mapie Polski miasta, gdzie w tym dniu wolą oddawać hołd Ukraińcom niż Polakom. (…) Władze miasta Cieszyna nie zorganizowały żadnych obchodów (…), a na ratuszu powiewają flagi ukraińskie – wskazał.
Jeszcze przed południem magistrat ponownie umieścił na ratuszu ukraińskie barwy.
Drugą „interwencję” podjął później poseł Konfederacji Korony Polskiej Roman Fritz. Zdjął ukraińskie symbole, wieszając w ich miejscu polskie. Powiedział, iż flagi nie będą profanowane, ale „zostaną odstawione do ukraińskiej ambasady w Warszawie„.
„Działanie na korzyść Rosji”. Burmistrz Cieszyna komentuje interwencję posłów
Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w rozmowie z PAP zarzuciła posłowi Fritzowi kradzież flag i zażądała ich zwrotu. Zapowiedziała, iż w obu przypadkach zostaną złożone zawiadomienia do prokuratury.
– Mogę odpowiedzialnie powiedzieć, iż jest to działanie tylko i wyłącznie na korzyść Federacji Rosyjskiej – oceniła burmistrz.
Staszkiewicz potwierdziła zarazem, iż w mieście nie zorganizowano oficjalnych obchodów święta państwowego.
– A dlaczego miałoby się odbyć, skoro nas to nie dotyczy? (…) Zwyczajowo nie organizujemy wielkich uroczystości z okazji powstania warszawskiego, wielkopolskiego. Jest tych świąt mnóstwo. Dlaczego akurat Cieszyn miałby o Wołyniu dziś wyjątkowo w tym zakresie pamiętać? Pamiętajmy o tych, którzy giną teraz – powiedziała.
Rzecznik cieszyńskiej policji podkom. Krzysztof Pawlik powiedział, iż policjanci dwukrotnie byli na miejscu. Rano po zgłoszeniu straży miejskiej wylegitymowali posła Foltyna. Funkcjonariusze ponownie byli w ratuszu podczas interwencji posła Fritza.
– Zabezpieczyliśmy materiał dowodowy i sporządziliśmy dokumentację, która zostanie przesłana do prokuratury w Cieszynie w celu oceny karnoprawnej – dodał.
„Polityczny WF”: Słynna kolacja u Adama Bielana. Poznaliśmy menuINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas