Владимир Зеленский отменил свой визит в Аравию. СМИ о наводнении

news.5v.pl 1 день назад

We wtorek, przemawiając w Turcji, Zełenski ogłosił, iż przełożył na 10 marca swoją wizytę w królestwie z pierwotnie planowanej na środę, podkreślając, że nie chce „żadnych zbiegów okoliczności”.

Prezydent zaznaczył w Ankarze, iż nie został zaproszony na spotkanie wysokich rangą urzędników Stanów Zjednoczonych i Rosji, w tym ministrów spraw zagranicznych obu krajów, które odbyło się tego samego dnia. Po rozmowach oba państwa zadeklarowały kontynuację wysiłków na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obawy Ukrainy przed wykluczeniem z negocjacji

Zełenski oświadczył: „Nie chcemy, aby ktokolwiek decydował o czymkolwiek za naszymi plecami. (…) Żadna decyzja nie może być podjęta bez Ukrainy w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie”.

Jedno ze źródeł poinformowało Reutersa, że Ukraina „nie chciała sprawiać wrażenia, iż cokolwiek, co wydarzyło się w Rijadzie, ma jakąkolwiek legitymizację”.

Wśród Ukraińców narasta niepokój, iż Stany Zjednoczone mogą decydować o przyszłości ich kraju bez jego udziału. Obawy te potęguje brak oficjalnego zaproszenia dla Kijowa na najważniejsze spotkania dyplomatyczne.

Niejasne plany administracji Trumpa

Prezydent USA Donald Trump, który objął urząd 20 stycznia, wielokrotnie zapowiadał szybkie zakończenie wojny. Mimo nacisków na natychmiastowe rozpoczęcie rozmów pokojowych, wypowiedzi jego najwyższych urzędników wzbudziły wątpliwości co do rzeczywistych planów Waszyngtonu.

Sekretarz obrony USA Pete Hegseth podczas ubiegłotygodniowego spotkania z sojusznikami NATO stwierdził, iż przystąpienie Ukrainy do sojuszu w ramach wynegocjowanego porozumienia z Rosją jest nierealne, a nadzieje Kijowa na odzyskanie międzynarodowo uznanych granic są „iluzorycznym celem”. Choć Hegseth zdawał się wycofywać z tych słów następnego dnia, jego komentarze zaniepokoiły część ukraińskiego społeczeństwa.

Dodatkowo Trump przeprowadził w zeszłym tygodniu oddzielne rozmowy telefoniczne z Zełenskim oraz prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ruch ten wzbudził obawy wśród europejskich sojuszników Ukrainy, iż mogą zostać wykluczeni z kluczowych etapów procesu pokojowego.

Читать всю статью