[вебинар] Как искать предков в русском разделе?

moremaiorum.pl 7 месяцы назад

Poszukiwania przodków prowadzone na terenie Polski wiążą się z badaniami źródłowymi w trzech zaborach: rosyjskim, pruskim i austriackim. W każdym z tych terenów obowiązywały inne przepisy prawa. W 1897 roku na terenie Królestwa Polskiego mieszkało blisko 10 milionów osób, a więc niezależnie od tego, z jakich miejscowości pochodzą nasi przodkowie, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nasze poszukiwania dotrą do ziem zaboru rosyjskiego.

Podczas 90-minutowego wykładu przybliżę, jak kształtowały się przepisy prawa w zakresie prowadzenia ksiąg stanu cywilnego na terenie Księstwa Warszawskiego (1808-1815) i Królestwa Polskiego (1815-1917), jak prowadzić efektywne badania w aktach metrykalnych, z jakich źródeł pozametrykalnych możemy skorzystać. Wykład dotyczy czasu od wprowadzenia Kodeksu Napoleona (1808) do zakończenia I wojny światowej (1918). Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań.

W trakcie wykładu staram się przekazać maksymalnie praktyczną wiedzę z zakresu poszukiwań genealogicznych, którymi zajmuję się od ponad 14 lat. Od pięciu lat świadczę profesjonalne usługi genealogiczne. Dzięki zdobytej, i wciąż zdobywanej praktyki, zapoznałem się z praktyczną stroną poszukiwań przodków w trzech zaborach, w księgach metrykalnych kościołów wielu wyznań oraz w różnych stanach społecznych.

Spotkanie “Jak poszukiwać przodków w zaborze rosyjskim?” odbywać się będzie w formule online, a dostęp do webinarowego pokoju będą mieli wyłącznie uczestnicy, którzy zakupili bilet wstępu.

Temat:Jak poszukiwać przodków w zaborze rosyjskim?
Data:7 maja 2024 roku (wtorek), godzina 18.00
Dla kogo:Osoby, które znają już podstawy badań genealogicznych
Czas trwania:90 minut (1,5 godziny) = 90 minut (wykład) + pytania
Koszt:149 złotych 131 złotych brutto (z vat).
Prowadzący:Alan Jakman
Czy otrzymam nagranie?Tak, otrzymasz nagranie webinaru, do którego będziesz miał_ dostęp przez miesiąc.

↶ Zapisz się na warsztat ↷

Jaką wiedzę uzyskam po wykładzie?

  • Dowiesz się, jak korzystać z ksiąg metrykalnych z okresu napoleońskiego (1808-1825).
  • Poznasz sposoby analizy ksiąg metrykalnych z lat 1826-1918.
  • Dowiesz się, gdzie poszukiwać ksiąg metrykalnych w formie pierwo- i wtóropisów.
  • Uzyskasz wiedzę, w jaki sposób wykorzystać informacje z aktów metrykalnych.
  • I wiele, wiele innych przydatnych wskazówek.

O prowadzącym:

Alan Jakman – od ponad 14 lat odkrywam historie przodków. Każda rodzinna jest niepowtarzalna i każde badania są fascynującą podróżą w głąb przeszłości. W swojej pracy staram się wykorzystywać także inne źródła wiedzy niż księgi metrykalne, tak, aby przybliżyć codzienne życie antenatów. Niejednokrotnie w trakcie badań dowiodłem, iż dzieje rodzinne wyglądały zupełnie inaczej, niż przedstawiano to w opowieściach krewnych.

Prowadziłem liczne wystąpienia i prelekcje z tematyki szeroko rozumianych poszukiwań genealogicznych. Od roku akademickiego 2021/2022 prowadzę zajęcia w ramach studiów podyplomowych „Genealogia. Teoria i praktyka” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Od ponad 11 lat prowadzę kwartalnik genealogiczny More Maiorum, dostępny bezpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby.

↶ Zapisz się na warsztat ↷

Читать всю статью