Варшава. 13-е Национальные чтения (много фотографий)

gazetatrybunalska.info 3 месяцы назад

Tegoroczny, trzynasty już finał “Narodowego czytania”, który odbył się 7 września br. w Ogrodzie Saskim w Warszawie był ostatnim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego żony Agaty. Wydarzenie, po raz pierwszy w swojej historii, pokazało małość ludzi zarządzającymi publicznymi mediami.

Krajobraz pełen uroku: jeszcze żywa zieleń wierzb i trawników, staw, fontanna, błękitne niebo, a na jego tle biała budowla wodozbioru, inspirowanego włoską świątynią Westy; na pierwszym planie scena z ogromnym telebimem. Miejsce to doskonale znają miłośnicy narodowych lektur, którzy od ponad dekady przybywają tu, aby cieszyć się widokiem i pięknem słów płynących z ust aktorów interpretujących polskie dzieła piśmiennicze.

Taka oto sceneria towarzyszyła tegorocznemu finałowi “Narodowego czytania”. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.
Plakat promujący wydarzenie. Kliknij, aby powiększyć.

Prowadzenie plenerowego spotkania z literaturą przypadło red. Katarzynie Sanockiej z TVP i był to bardzo dobry wybór, choć pojawiły się głosy, iż idealnym rozwiązaniem byłoby, aby u boku szykownej i sympatycznej dziennikarki pojawił się szczególnie lubiany red. Marcin Kusy z Polskiego Radia.

Prezenterka powitała zgromadzonych; chwilę po godz. 11. dotarła para prezydencka i ze sceny podzieliła się swoimi refleksjami na temat dramatu Juliusza Słowackiego pt. “Kordian” pochodzącego z 1833 roku, a więc z okresu, gdy Polska znajdowała się pod zaborami.

W tym roku pani prezydentowa zdecydowała się na błękitną sukienkę. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

– Jest to utwór arcypolski, przesiąknięty ideą wolnej Polski i duchem patriotyzmu. Jest to poruszająca opowieść o polskim losie – powiedziała Agata Duda. – Słowackiemu towarzyszył duch wolności i narodowej niezawisłości. O takiej Polsce marzył i taką przepowiadał – dodała.

Prezydent wspomniał powstańców warszawskich, dla których sztuka Słowackiego, podobnie, jak inne romantyczne dzieła, była lekturą obowiązkową i miała znaczny wpływ na ich charaktery i postawę podczas okupacji. – “Kordian” jest dramatem czynu niepodległościowego. Słowacki wzywa niejako Polaków, by aktywnie walczyli o wolność. To już nie jest mesjanizm. Wzywa do walki czynnej, nie tyle poświęcenia, co do tego, by walczyć do samego końca, do zwycięstwa, by dla odbudowania Rzeczpospolitej poświęcić wszystko – powiedział Duda i zaraz potem dodał – Dziś, kiedy patrzymy, iż za naszą granicą taka walka o wolność się toczy, w sposób realny można spojrzeć na problemy, które Słowacki opisał w „Kordianie”.

Więc będę śpiewał i dążył do kresu – żona prezydenta rozpoczęła czytanie wstępu do sztuki:

Ożywię ogień, jeżeli jest w iskierce.
Tak Egipcjanin w liście z aloesu
Obwija zwiędłe umarłego serce;
Na liściu pisze zmartwychwstania słowa;

po czym Andrzej Duda kontynuował:

Chociaż w tym liściu serce nie ożyje,
Lecz od zepsucia wiecznie się zachowa,
W proch nie rozsypie… Godzina wybije,
Kiedy myśl słowa tajemną odgadnie,
Wtenczas odpowiedź będzie w sercu — na dnie

Juliusza Słowackiego — Lambro

Rozległy się brawa i popłynęła dynamiczna muzyka Pawła Steczka i Piotra Steczka w wykonaniu twórców, przed publicznością pojawili się aktorzy: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.

Paweł Steczek (p), Piotr Steczek (v) – dwóch muzyków, a bogactwo dźwięków niemal całej orkiestry. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Interpretacja dramatu przypadła do gustu publiczności, która w skupieniu wsłuchiwała się w słowa ułożone w utwór sceniczny niemal 200 lat temu.

Równie interesujące było najbliższe otoczenie; Instytut Pamięci Narodowej nie zawiódł i podobnie jak w zeszłym roku ustawił swoje obszerne stoisko. Były konkursy historyczne z cennymi nagrodami książkowymi, dzieci układały puzzle otrzymując cukierki i pamiątkowe znaczki.

Biały namiot prezydenckiej kancelarii był miejscem, gdzie można było otrzymać widokówki z okolicznościowym stemplem, a także inne upominki przygotowane na finał imprezy.

Wokół panowała iście piknikowa atmosfera, na trawnikach pojawiły się koce – co w stolicy jest normą – a na nich przekąski i napoje.

Śniadanie na trawie. “Narodowe czytanie” przyciąga co roku trzy pokolenia Polaków. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Po godzinie para prezydencka udała się do pałacu przy Krakowskim Przedmieściu, po drodze zatrzymując się pośród łowców autografów i zdjęć z głową państwa.

Małżonkowie wrócili po kolejnych 60. minutach i podsumowali tegoroczną akcję. – Usłyszeliśmy wspaniałe interpretacje, które jeszcze bardziej wzmocniły przekaz dzieła Słowackiego, a to dzięki aktorom, aktorkom i muzykom – powiedziała Agata Duda. Składając podziękowania twórcom i organizatorom nie omieszkała wspomnieć, iż “Narodowe czytanie” 2024 r. miało bardzo skromną reklamę medialną; zarówno szefowie radia i TV nie byli łaskawi, aby objąć swym patronatem tę piękną inicjatywę, która powinna być promowana ponad podziałami politycznymi. Pierwsza dama przekazała, iż w tym roku swój akces do “Narodowego czytania” zgłosiło 200 przedszkoli i ponad 2 tysiące szkół, a także wiele kół gospodyń wiejskich i klubów seniora.”Kordian” był czytany w 60 krajach, niemal na wszystkich kontynentach.

– Uważam “Narodowe czytanie” za jeden z najlepszych pomysłów kulturotwórczych i z przyjemnością kontynuowaliśmy tę inicjatywę. Mamy nadzieję, iż kolejna para prezydencka będzie kultywowała tę akcję – powiedział prezydent. – Przez te dziesięć wspólnych edycji “Narodowego czytania” odbyło się około 40 tysięcy różnych wydarzeń. Mieliśmy ponad 300 bohaterów lektur, które były przedmiotem naszych narodowych zmagań z czytelnictwem. Przeczytaliśmy ponad 2 miliony słów podczas tych edycji. Ten czas przyniósł pożytek nie tylko nam, którzy mogliśmy podziwiać wspaniałych artystów, ale służył popularyzacji czytelnictwa – podkreślił Duda.

Na zakończenie prezydent podziękował za wspólnych dziesięć edycji “Narodowego czytania” i zapowiedział, iż kolejną lekturą, w 2025 r., będą utwory poetyckie Jana Kochanowskiego.

Prezydentura Andrzeja Dudy budzi skrajne emocje i oceny, ale chyba nikt nie podważy faktu, iż Duda i jego żona świetnie sprawdzają się podczas promocji wydarzeń o charakterze artystycznym i kulturalnym. Obecność pary prezydenckiej w trakcie wystaw, koncertów, spotkań literackich niezmiennie dodaje splendoru i charakteru. I za to Agacie i Andrzejowi Dudom należy być wdzięcznym.

*

Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury. Koncepcja artystyczna i reżyseria: Janusz Kukuła. Koncepcja muzyczna: Gina Komasa. Scenografia: Anna Mioduszewska. Realizacja dźwięku: Daniel Zajączkowski. Produkcja: ZigZag Media.

KORDIAN
Tu szczyt… lękam się spojrzeć w przepaść świata ciemną.
Spojrzę… Ach! pod stopami niebo i nad głową
Niebo… Zamknięty jestem w kulę kryształową;
Gdyby ta igła lodu popłynęła ze mną
Wyżej — aż w niebo… nie czułbym, iż płynę.

→ M. Baryła

18.09.2024

• zdjęcie tytułowe: para prezydencka nagradza oklaskami twórców i wykonawców spektaklu, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

• o poprzednich edycjach “Narodowego czytania”: > tutaj

Читать всю статью