20 stycznia 2025 roku Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczas inauguracji zapowiedział znaczące zmiany. Ogłosił m.in. "powrót do zdrowego rozsądku" i wprowadzenie stanu wyjątkowego na południowej granicy USA. Zobowiązał się także walczyć z nielegalną imigracją, zakończyć zieloną politykę oraz zreindustrializować amerykańską gospodarkę.
Premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda złożyli oficjalne gratulacje i zgodnie wyrazili nadzieję na współpracę z nową administracją. Ale zapowiedzi prezydenta USA wywołały w Polsce różne reakcje. Taki głos w mediach społecznościowych zabrali polscy politycy.
Donald Trump prezydentem USA. Tak Polska reaguje na jego plany
Zapowiedzi Donalda Trumpa takie jak walka z Zielonym Ładem, czy zmiany w polityce społecznej gwałtownie stały się przedmiotem komentarzy polskich polityków reprezentujących różne partie polityczne. Wśród reakcji pojawiły się zarówno entuzjazm, jak i krytyka.
Była premier Beata Szydło (PiS) zauważyła, iż decyzje Trumpa mogą stać się impulsem do rewizji polityki klimatycznej również w Europie. – "Prezydent Donald Trump ogłosił koniec amerykańskiego zielonego szaleństwa. Czas na Unię Europejską – trzeba odejść od Zielonego Ładu, zanim zabije europejską gospodarkę" – napisała na Twitterze.
W podobnym tonie wypowiedział się europoseł PiS Piotr Müller, który wezwał Europę do refleksji. – "Prezydent Donald Trump zapowiada koniec amerykańskiej wersji Zielonego Ładu oraz nacisk na reindustrializację. Europa musi się obudzić. Inaczej zostaniemy skansenem" – podkreślił.
Nie zabrakło także głosów z drugiej strony politycznej. Europoseł KO Bogdan Zdrojewski ocenił, iż prezydentura Trumpa będzie pełna niespodzianek. – "Prezydentura Donalda Trumpa będzie nieprzewidywalna. To dziś jedyny pewnik po dniu inauguracji".
W bardziej ironicznym tonie wypowiedział się poseł Witold Zembaczyński (KO), który zarzucił nowemu prezydentowi populistyczne podejście, które prawdopodobnie chętnie skopiuje kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. – "Trump w swoim inauguracyjnym przemówieniu prezentuje charakterystyczny populistyczny ton prawicy".
Lider Konfederacji Krzysztof Bosak wyraził nadzieję na podobne zmiany w Polsce. – "No i stało się to, co rzekomo było niemożliwe. Fajne zapowiedzi konserwatywno-narodowej kontrofensywy. Przyjdzie czas i na Polskę!" – napisał, nawiązując do zapowiedzi walki Trumpa z progresywnymi ideologiami.
A Roman Giertych odniósł się do wystąpienia Trumpa ze szczerą religijną refleksją – "Boże, błogosław Amerykę i miej nas w swojej opiece".
Uroczystość zaprzysiężenia Donalda Trumpa na Kapitolu
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa odbyło się w rotundzie Kapitolu, co było spowodowane niesprzyjającą pogodą w Waszyngtonie oraz jak twierdzą eksperci – względami bezpieczeństwa. Wśród uczestników znaleźli się m.in. odchodzący prezydent Joe Biden, wiceprezydentka Kamala Harris, a także byli prezydenci Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton. Na uroczystości nie zabrakło również zaproszonych milionerów i celebrytów takich jak Elon Musk czy Mark Zuckerberg.
W trakcie uroczystości Trump złożył przysięgę prezydencką, podkreślając swoją gotowość do podjęcia nowych wyzwań. – Uroczyście przysięgam, iż będę wiernie sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych i iż w miarę swoich najlepszych możliwości będę przestrzegał, chronił i bronił konstytucji Stanów Zjednoczonych – powiedział, zwracając się do zebranych.