Бешенство поражает кошек. Воевода вводит обязательные прививки

stefczyk.info 1 месяц назад

Obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w mieście Zamość (Lubelskie) i pięciu innych powiatach – biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim – wprowadził wojewoda lubelski. W regionie stwierdzono 28 ognisk wścieklizny. Zarządzono odstrzały sanitarne lisów.

„Posiadaczom kotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim, zamojskim i Mieście Zamość nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia” – głosi opublikowane w piątek rozporządzenie wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego.

Obowiązek szczepienia kotów dotyczy właścicieli tych zwierząt, którzy mieszkają na wyznaczonych terenach ale także tych, które przebywają tam czasowo. Nakaz obowiązuje do 31 grudnia 2025 r.

Wojewoda w opublikowanym rozporządzaniu rozszerzył wcześniej wyznaczony obszar obowiązywania szczepień kotów o teren Zamościa (miasta na prawach powiatu).

W całej Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie obowiązkowe są dla psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje w miejscach wyznaczonych, gdzie została stwierdzona wścieklizna. Weterynarze zalecają jednak wszystkim właścicielom kotów, aby profilaktycznie je szczepili. Możliwe są także szczepienia innych gatunków zwierząt m.in. bydła.

Za uchylanie się od obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie psów i kotów grozi kara mandatu w wysokości 500 zł.

Dotychczas w tym roku w województwie lubelskim stwierdzono 28 ognisk wścieklizny, z czego 14 w listopadzie, a siedem w październiku. Chorobę wykryto u różnych zwierząt – głównie u lisów, ale też u jenotów, kotów, psa, sarny, a choćby u krowy – w różnych miejscowościach południowowschodniej części województwa.

Na tych terenach – w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim – wyznaczonych jako zagrożone wścieklizną, wojewoda lubelski zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami choroby.

Odstrzały mają być prowadzone do 28 lutego 2025 r. W powiecie biłgorajskim odstrzał sanitarny ma objąć 280 sztuk lisów i 8 jenotów; w powiecie hrubieszowskim – 172 sztuk lisów i 20 jenotów, w powiecie krasnostawskim – 236 sztuk lisów, w powiecie tomaszowskim – 176 lisów i 12 jenotów, a w powiecie zamojskim – 233 lisów oraz 24 jenotów. W każdym z powiatów wyznaczono po kilkanaście podmiotów, głównie kół łowieckich, które mają tego odstrzału dokonywać. Odstrzelone zwierzęta mają być dostarczane do miejsc wskazanych przez adekwatnego powiatowego lekarza weterynarii.

Stosowne polecenia dotyczące odstrzału sanitarnego lisów wydała też Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Smyl. Wyjaśniała, iż odstrzał taki przeprowadza się, gdy jest dużo zwierząt, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Rozprzestrzenianie się wścieklizny to prawdopodobnie efekt znacznego ograniczenia szczepień zapobiegających tej chorobie wśród dzikich lisów na Ukrainie. W ciągu trzech kwartałów tego roku na Ukrainie stwierdzono ponad 800 ognisk wścieklizny, z czego 570 dotyczy zwierząt domowych. Prawdopodobnie chore zwierzęta migrują do Polski i przenoszą chorobę.

W tym roku na terenie woj. lubelskiego przeprowadzono trzy akcje szczepienia dzikich lisów i jenotów – każdorazowo rozprowadzono ponad 700 tys. dawek szczepionki.

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.

Читать всю статью