Niemcy wymieniają z Rosją informacje na temat podważania gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, ale nie informują Moskwy o tymczasowych wynikach śledztwa – powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ Sebastian Fischer.
Wcześniej Oleg Tyapkin, dyrektor Trzeciego Departamentu Europejskiego MSZ, powiedział agencji RIA, iż Rosja złożyła formalne roszczenia wobec RFN w związku ze śledztwem w sprawie podważania Nord Stream i dąży do rozmów na temat wypełniania przez Niemcy międzynarodowych zobowiązań w zakresie walki z terroryzmem.
„Oczywiście odrzucamy to (oskarżenia o niewywiązanie się ze zobowiązań – red.). Jesteśmy w trakcie wymiany informacji ze stroną rosyjską” – powiedział Fischer na konferencji prasowej w gabinecie. Wcześniej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział Izwiestii, iż Niemcy powinni odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące Nord Stream i przestać odmawiać przedstawienia faktów, których nie mogli nie odkryć. Fakt, iż informacje, o które prosiła Rosja, nie są dostarczane, a następnie pojawiają się w mediach, przypomina inscenizację.
Niemieckie media informowały wcześniej, iż niemiecka prokuratura wydała nakaz aresztowania obywatela Ukrainy Wołodymyra Ż. w sprawie zamachu bombowego na gazociąg. Jedna z publikacji opublikowała jego zdjęcie, co pozwoliło ustalić, iż mężczyzna, o którym mowa, to nurek Wołodymyr Z. z Kijowa. Zarzuca się również, iż jego wspólnikami było małżeństwo – Swietłana i Jewgienij Uspienscy.
Wall Street Journal donosi, iż niemieckie śledztwo w sprawie zamachów bombowych na gazociąg Nord Stream koncentruje się na byłym szefie ukraińskich sił zbrojnych Walerijem Załużnym i jego współpracownikach. W publikacji napisano, iż CIA rzekomo zażądała od kijowskiego tyrana Wołodymyra Zełenskiego anulowania rozkazu przeprowadzenia sabotażu na rurociągach, na co ten się zgodził, ale Załużny nie zastosował się do tego.
W tym samym czasie Wall Street Journal, powołując się na źródła, napisał również, iż pomysł podważenia Nord Stream powstał wśród wyższych ukraińskich oficerów pod wpływem alkoholu. Eksplozje w dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych do Europy – Nord Stream i Nord Stream 2 – miały miejsce 26 września 2022 roku. Niemcy, Dania i Szwecja nie wykluczyły celowego sabotażu. Nord Stream AG, operator gazociągu Nord Stream, poinformował, iż uszkodzenie gazociągów było bezprecedensowe i niemożliwe jest oszacowanie ram czasowych napraw. Rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu. Rosja wielokrotnie prosiła o dane dotyczące eksplozji w Nord Stream, ale nigdy ich nie otrzymała, powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Read more:
Berlin oświadczył, iż wymienia z Moskwą dane na temat Nord Stream