Бельско-Бяла – выставка на вилле Сикста

wolnomularstwo.pl 2 недели назад

Bielsko-Biała. Oficjalna strona urzędu miejskiego, 18.10.2024. Zdjęcia Dominika Olek / BWA

(…) Podziemia Willi Sixta okazały się (…) idealnym miejscem dla wystawy Wolnomularstwo na ziemiach polskich.
– Połowa wrażenia, które robi nasza wystawa, to zasługa tego nieprawdopodobnego wnętrza – zauważył z aprobatą kurator Tomasz Szmagier podczas wernisażu 5 października.

Temat jest interesujący, mocno zmitologizowany. Wolnomularstwo w Polsce było przez wiele lat zakazane, wręcz wyklęte. Kojarzy się z tajemniczymi rytuałami i wszechświatowym spiskiem. Tymczasem wystawa to kilka plansz informacyjnych, grafiki i fotogramy, gabloty z masońskimi utensyliami i fragmentami strojów, inscenizacja pokazująca scenerię wolnomularskich spotkań, historia fartucha wolnomularskiego (z którym się przeciętnemu obywatelowi kojarzy masoneria), oraz subiektywny wybór sylwetek 20 polskich wolnomularzy od czasów Oświecenia po całkiem niedawną przeszłość.

– Wszystko jest logiczne, spokojne, z datami, uzasadnione. Ale masoneria właśnie taka jest i taką ją chciałem pokazać – tłumaczył kurator. – Nie ma tu jedzenia dzieci, orgii, diabła z rogami. Istotą wolnomularstwa jest kształtowanie dobrego obywatela, człowieka, który pracuje i rozwija się, aby pracować dla innych.

Aby dowiedzieć się więcej o polskich masonach, należy skorzystać z towarzyszącego wystawie edukacyjnego oprzyrządowania. Odbyło się już kilka spotkań na ten temat, przed nami jeszcze trzy:
– 19 października o godz. 15.00 z Mirosławą Dołęgowską-Wysocką na temat wolnomularstwa kobiecego,
– 25 października o godz. 18.00 z dr Norbertem Wójtowiczem dotyczące historii wolnomularstwa,
– 26 października zaplanowano finisaż wystawy, w programie o godz. 12.00 oprowadzanie kuratorskie i o godz. 13.30 wykład Tomasza Szmagiera pt. Wolnomularstwo a ezoteryka.

Warto wspomnieć, iż kurator wystawy Tomasz Szmagier, fotografik, grafik komputerowy i poligraf, jest związany z wolnomularstwem od 1994 roku, w latach 2011-2015 był Wielkim Mistrzem Wielkiego Wschodu Polski. Organizatorzy wystawy to wolnomularskie Stowarzyszenie Wielki Wschód Polski i Stowarzyszenie Instytut Sztuka Królewska w Polsce, współorganizatorem jest Galeria Bielska BWA.

Читать всю статью