Бедроньку обманули с чеками: важное решение комитета по рекламной этике

dailyblitz.de 5 месяцы назад
Zdjęcie: biedronka-oszukiwala-na-paragonach:-wazna-decyzja-komisji-etyki-reklamy


W ostatnim czasie wojna cenowa między Biedronką a Lidlem nieco przycichła. Sezon urlopowy przyniósł spokój, ale także ważne decyzje dotyczące wątpliwych praktyk stosowanych przez te sieci handlowe. Jak się okazuje, nie zawsze klienci są beneficjentami tych zmagań. W rzeczywistości, w ostatnich tygodniach, Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy (KER) podjął ważne kroki wobec praktyk reklamowych Biedronki, które wprowadzały klientów w błąd.

Biedronka na Paragonach Przekonywała, iż Jest Najtańsza

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal „Bezprawnik”, Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy wydał uchwałę w czerwcu 2024 roku w odpowiedzi na skargę dotyczącą działalności sieci Biedronka. Skarga dotyczyła informacji drukowanych na paragonach, które sugerowały, iż Biedronka jest najtańsza od 2002 roku oraz tańsza niż Lidl. Osoba składająca skargę uznała to za „skandaliczne i wprowadzające w błąd hasło reklamowe”.

Badania ASM Sales Force Energy: Biedronka Nie Zawsze Najtańsza

Skarga została poparta badaniami przeprowadzonymi przez ASM Sales Force Energy, które wykazały, iż Biedronka nie zawsze była najtańszą siecią handlową w Polsce, a czasami była droższa niż Lidl. Tego rodzaju informacje wprowadzają klientów w błąd i wpływają na ich decyzje zakupowe, co stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

Wprowadzenie Klientów w Błąd i Brak Źródeł Danych

Zespół Orzekający KER uznał, iż informacje drukowane na paragonach naruszają wiele zapisów Kodeksu Etyki Reklamy. Stwierdzono, iż doszło do nadużycia zaufania odbiorcy oraz wykorzystania jego niewiedzy. Reklama mogła wprowadzać w błąd co do wartości produktu i nie spełniała wymagań reklamy porównawczej. KER jednoznacznie stwierdził, iż przedstawione dane były niemożliwe do zweryfikowania przez odbiorcę i były sprzeczne z zasadami etyki reklamy.

Oświadczenie Komisji Etyki Reklamy

W oświadczeniu KER możemy przeczytać:

„Użyte w reklamie dane oraz nieobjęte tym pojęciem w rozumieniu Kodeksu terminy naukowe, cytaty z publikacji technicznych lub naukowych muszą wskazywać źródło oraz nie mogą być używane w sposób wprowadzający w błąd. Dane muszą być prezentowane w sposób poprawny metodologicznie. Prezentacja danych statystycznych musi w szczególności uwzględniać reguły wnioskowania statystycznego, w tym zjawiska błędu statystycznego.”

Stronniczy Przekaz i Brak Wyjaśnień

KER stwierdziła również, iż reklama była stronnicza i brakowało w niej uzasadnienia dla podawanych informacji. Co więcej, zapisy na paragonach były nieczytelne, a Biedronka nie przedstawiła odpowiednich wyjaśnień w tej sprawie.

Czy Wojna Cenowa Między Lidlem a Biedronką Powróci?

Ze względu na rozbieżności metodologiczne w badaniach rynku i nieścisłości w samym sformułowaniu paragonów, skarga dotycząca naruszenia prawa zakazującego stosowania nieprawdziwego przekazu została oddalona. Zespół Orzekający KER podjął decyzję jednomyślnie. Teraz decyzja Rady Reklamy może wpłynąć na dalsze decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) dotyczące działalności Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

Przyszłość Rywalizacji

Chociaż wojna cenowa między Lidlem a Biedronką przycichła, możliwe jest, iż po wakacjach ponownie się rozgrzeje. W kontekście nowych decyzji i uchwał, klienci mogą mieć nadzieję na bardziej przejrzyste i uczciwe praktyki reklamowe ze strony obu sieci handlowych.

Decyzja Komisji Etyki Reklamy wobec Biedronki jest ważnym krokiem w kierunku ochrony konsumentów przed wprowadzającymi w błąd praktykami reklamowymi. Klienci zasługują na przejrzyste i uczciwe informacje, które pomogą im podejmować świadome decyzje zakupowe. Chociaż wojna cenowa między głównymi sieciami handlowymi może powrócić, miejmy nadzieję, iż będzie prowadzona w sposób bardziej etyczny i transparentny.

Read more:
Biedronka Oszukiwała na Paragonach: Ważna Decyzja Komisji Etyki Reklamy

Читать всю статью