Аргумент на Polsat News. "Не рассказывайте сказки".

news.5v.pl 7 часы назад

Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego w komentowaniu negocjacji USA-Rosja w sprawie Ukrainie, nie można robić z Amerykanów „małych dzieci”.

– Chyba tylko w Polsce to jest odczuwalne, takie przekonanie, iż Amerykanie to kompletni frajerzy, jest genialny Putin, który ich rozgrywa i w zasadzie sami ogłaszamy pewną kapitulację – mówił były premier.

W ocenie polityka Amerykanie „zmierzają do pokoju” i chcieliby, żeby pokój był przyjęty w ramach obecnej linii frontu. Zaznaczył, ze nie chodzi o trwały pokój, tylko rozwiązanie podobne do sytuacji między Koreą Północną i Południową.

Kłótnia o rozmowy pokojowe. „Niech pan nie opowiada bajek”

Innego zdania był Bronisław Komorowski. – Naiwnością jest liczenie na to, iż Putin zrezygnuje ze swoich celów. (…) To nie jest pytanie o to, kto chce bardziej pokoju, tylko jest pytanie na jakich zasadach ma nastąpić rozejm – wskazał były prezydent.

WIDEO: Temat rozmów pokojowych w programie „Prezydenci i Premierzy”

– Proste. Pięć tysięcy ludzi ginie co tydzień, nie mają Ukraińcy siły – przerwał mu Bielecki.

ZOBACZ: Rozmowy Ukraina-Rosja mogą odbyć się w Watykanie. Jasna zapowiedź kardynała

– Nie. Niech pan nie opowiada bajek. Ci ludzie giną za niepodległość swojego kraju. Z drugiej strony giną Rosjanie za mrzonki o imperium Putina. Ja i wielu innych polityków świata zachodniego ma pretensje do Trumpa o to, iż on nie dba o wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Ukrainy, tylko zrobił wiele, by wzmocnić pozycję Putina – odparł Komorowski.

Wskazał między innymi na zapowiedzi ws. zatrzymania akcesji Ukrainy do NATO i umowę o metalach ziem rzadkich.

Co powinna zrobić Ukraina? Leszek Miller nie ma wątpliwości

Do dyskusji włączył się Leszek Miller. Stwierdził, iż nie istnieje coś takiego jak „sprawiedliwy pokój”.

– Pokój jest wynikiem pozycji militarnej, którą zajmują obie czy więcej stron (…). Jak spojrzymy na mapę to widzimy pozycję negocjacyjną Rosji i Ukrainy. 20 proc. terenów (Ukrainy – red.) w tej chwili kontroluje Rosja. Putin mówi wyraźnie: proponuję układ terytorium za pokój. Ustąpicie w sprawie terytorium, przyniosę wam pokój – stwierdził były premier.

Prowadząca rozmowę Katarzyna Zdanowicz zapytała czy Ukraina powinna się zgodzić na rosyjskie roszczenia.

– Oczywiście, iż powinna – odparł Miller.

ZOBACZ: Ukraina straciła kolejny myśliwiec F-16. „Nadzwyczajna sytuacja”

– Panie premierze, Putin mówi o wiele więcej. o ile nastąpi zmiana władzy na Ukrainie, macie nam oddać nie tylko tereny okupowane dzisiaj – przerwał mu Komorowski. – Pytanie komu my będziemy pomagali – dodał.

Miller odpowiedział, iż zawsze negocjacje zaczyna się od wysokich żądań.

Wcześniejsze odcinki programu „Prezydenci i Premierzy” możesz obejrzeć tutaj.

jk/pbi / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Читать всю статью