Анджей Дуда избегает подписи? Дело в Конституционном суде

angora24.pl 3 месяцы назад

Prezydenta zapytano o jego współpracę z rządem premiera Donalda Tuska. Andrzej Duda stwierdził, iż nie brakuje pomiędzy nimi chwil napięcia, choć nie uważa się już za członka partii opozycyjnej.

Oczywiście, iż jesteśmy z dwóch różnych obozów politycznych, przecież wszyscy wiedzą, z jakiego obozu politycznego pochodzę, ale dzisiaj już nie jestem częścią tego obozu politycznego, nie jestem członkiem PiS. Jestem prezydentem RP, częścią władzy wykonawczej zgodnie z polską konstytucją. I dzisiaj razem z rządem realizuje zadania dla ludzi. I dla mnie to jest kwestia najważniejsza – mówił.

Elementy niezgodne z konstytucją?

Kiedy zapytano go o współpracę z rządem w kontekście możliwość kompromisu w kwestii ambasadorów i sądów, Andrzej Duda odpowiedział, iż jeżeli ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego będzie zgodna z konstytucją, to ją podpisze. Jak zaraz dodał jednak, na razie wszystko wskazuje na to, iż są tam elementy niezgodne z konstytucją.

Nowa ustawa przewiduje, iż sędziowie będą wybierani przez Sejm przy większości 3/5 głosów, pod warunkiem obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci muszą mieć od 40 do 70 lat, a w ciągu czterech lat przed wyborem nie mogą pełnić funkcji posła, senatora ani członka Parlamentu Europejskiego, ani być członkami Rady Ministrów czy partii politycznych. Ustawa wprowadza także 14-dniowy termin na odebranie przez prezydenta ślubowania sędziowskiego, liczony od daty wyboru przez Sejm.

Na początku września Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny. Dzięki nim wybrany przez Sejm sędzia TK będzie mógł złożyć ślubowanie przed notariuszem, bez obecności prezydenta. Ustawy wprowadzają również pełną jawność oświadczeń majątkowych sędziów.

Apele do prezydenta

Marszałek Szymon Hołownia, po zakończeniu głosowania, zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy.

Mój apel do pana prezydenta o to, żeby tę ustawę podpisać, bo to jest ręka wyciągnięta w kierunku prezydenta przez parlament, w tym kierunku, żebyśmy wspólnie rozwiązali kryzys wokół TK – oznajmił.

Jak zauważył Piotr Szymaniak w Rzeczpospolitej, w ustawie zawarte są szczególnie istotne regulacje, które mają rozwiązać problem sędziów-dublerów. Odnoszą się one do osób wybranych na już zajęte stanowiska sędziowskie przez sędziów, od których prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania.

Bezpośrednio do prezydenta zwrócił się również Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adwokat Przemysław Rosati. Jak podkreślił w piśmie, szybkie rozwiązanie problemów związanych z Trybunałem Konstytucyjnym jest kwestią publicznego interesu. Zwrócił uwagę, iż brak prawidłowo działającego Trybunału, a tym samym efektywnej kontroli władzy publicznej, jest korzystny dla każdej władzy, ale nie służy zwykłym obywatelom. W ocenie prezesa NRA, podpisanie przez prezydenta obu ustaw uruchomi proces przywracania Trybunału do pełnienia jego konstytucyjnych funkcji i zadań oraz pomoże odbudować zaufanie do procesu kontroli konstytucyjności prawa w Polsce.

Читать всю статью