Агентство «Фергана»: «Росатом» сообщает о начале производства реактора для узбекской АЭС малой мощности

studium.uw.edu.pl 3 дни назад

Specjaliści z petersburskich zakładów AEM-Spetsstal, należących do Dywizji Budowy Maszyn Rosatomu, rozpoczęli produkcję bloku reaktora RITM-200N dla elektrowni jądrowej małej mocy, która ma powstać w Uzbekistanie.

W komunikacie prasowym rosyjskiej korporacji Rosatom czytamy, iż metalurdzy odlali sztabę specjalnej stali stopowej o wadze 205 ton, przeznaczoną do wykonania kołnierza korpusu (elementu łączącego korpus z górną pokrywą bloku) instalacji reaktorowej dla uzbeckiej elektrowni jądrowej. Jak poinformował Rosatom, prezentacja produkcji pierwszego egzemplarza urządzenia odbyła się na międzynarodowych targach Power Uzbekistan-2025, na których zgromadzili się eksperci z branży energetycznej, w tym szefowie odpowiednich ministerstw i departamentów. Biuro prasowe korporacji dodaje, iż faktycznym początkiem procesu tworzenia reaktora jądrowego jest wylanie stali. Po zakończeniu wszystkich operacji w zakładzie metalurgicznym, półfabrykat zostanie przekazany do innych przedsiębiorstw w celu złożenia korpusu wyposażenia reaktora w jeden zespół. „Przedsiębiorstwa Dywizji Budowy Maszyn mają niezbędne moce przerobowe i doświadczenie w produkcji bloków reaktorowych serii RITM, które są używane we flocie lodołamaczy od kilku lat. Nasza wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane przy produkcji wszystkich sześciu bloków reaktorowych RITM-200N dla elektrowni jądrowej w Uzbekistanie” – podkreślił Igor Kotow, szef Dywizji Budowy Maszyn Rosatomu.

Umowa o współpracy między Uzbekistanem a Rosją w dziedzinie energetyki jądrowej, obejmująca budowę pierwszej uzbeckiej elektrowni jądrowej, została podpisana w grudniu 2017 roku. Uruchomienie pierwszego bloku energetycznego, którego koszt wyniósł 11 miliardów dolarów, zaplanowano na 2028 rok. 27 maja 2024 roku w Taszkiencie podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina podpisano nową umowę z Rosatomem na zaprojektowanie, dostawę i budowę elektrowni jądrowej małej mocy. Mała elektrownia jądrowa w Uzbekistanie zbudowana będzie na bazie ciśnieniowego reaktora jądrowego RITM-200N, który był stosowany w lodołamaczach atomowych i sprawdził się w praktyce w zastosowaniach morskich. Jednakże stacja naziemna wyposażona w te reaktory nie została jeszcze zbudowana, dlatego też nie można jej uważać za pełnoprawną stację referencyjną. Na pytanie, czy Uzbekistan stanie się eksperymentalnym poligonem doświadczalnym dla tej technologii, szef Uzatomu, Azim Achmedchadżajew, odpowiedział, iż takiego ryzyka nie ma, ponieważ technologie te są dostosowane do operacji naziemnych, a zasada działania pozostaje taka sama.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Читать всю статью