Zygmunt Solorz: za wschodnią granicą Polski od 2 lat trwa wojna

agencja-informacyjna.com 11 месяцы назад
Zdjęcie: Zygmunt Solorz: nadawcy telewizyjni ponoszą szczególną odpowiedzialność


Agencja Informacyjna: Zygmunt Solorz uważany za jednego z najbogatszych Polaków, twórca i właściciel m. in. prywatnego koncernu medialnego Polsat, skierował apel do nadawców kanałów informacyjnych.

Zygmunt Solorz: nadawcy telewizyjni ponoszą szczególną odpowiedzialność

Zygmunt Solorz: W obecnym czasie, w którym tuż za naszą wschodnią granicą od dwóch lat trwa wojna wywołana agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, nadawcy telewizyjni ponoszą szczególną odpowiedzialność, w związku ze służebną rolą informacyjną, jaką pełnią w stosunku do całego społeczeństwa i informowaniem go w sposób obiektywny i rzetelny.

Wyzwania wynikające z sytuacji międzynarodowej wymagają od nas – nadawców kanałów informacyjnych – prawdziwego przedstawiania rzeczywistości.

Dla Polski najważniejsze jest zachowanie spokoju społecznego

Wyzwania te – o czym mówi się coraz bardziej otwarcie – mogą nieść ze sobą zagrożenia dla Polski jako państwa i naszego społeczeństwa. Przeciwdziałanie tym zagrożeniom jest w tej chwili najważniejszą kwestią, która powinna być przedmiotem zgody narodowej. W związku z powyższym, dla Polski najważniejsze jest zachowanie spokoju społecznego, ograniczanie wewnętrznych podziałów oraz nietworzenie kolejnych.

Pluralizm mediów jest wielką wartością demokratycznego społeczeństwa, w którym ścierają się odmienne preferencje polityczne i poglądy. W pełni szanuję wolność słowa i dziennikarską niezależność. Wartości te jednak nie mogą stanowić pretekstu do posługiwania się mową nienawiści, podsycania wrogości względem siebie, szerzenia poglądów o charakterze ksenofobicznym, rasistowskim, naruszających godność innego człowieka i prowadzącymi do aktów agresji. Społeczeństwo nie powinno być konfrontowane z treściami tego typu i ma prawo wymagać dziennikarstwa, którego istotą są informacje rzetelne i obiektywne, prezentowane w sposób wyważony i niewywołujący negatywnych emocji.

Obniżenie poziomu emocji debaty publicznej

W interesie wszystkich jest obniżenie poziomu emocji debaty publicznej. Dlatego apeluję zarówno do wszystkich nadawców, tak samo jak i do kierownictwa stacji informacyjnych Telewizji Polsat, aby dla dobra naszych odbiorców i całego społeczeństwa, w audycjach i kanałach informacyjnych dominowały rzetelność, obiektywizm, poszanowanie drugiego człowieka, merytoryczna debata i poszukiwania tego co może nas jako społeczeństwo łączyć, a nie wyłącznie dzielić. Różne poglądy są esencją demokracji i wolności, musimy jednak o nie dbać, tak aby nie były one wykorzystywane w celach antypaństwowych i wywołujących społeczne niepokoje.

Zygmunt Solorz

Założyciel i właściciel Telewizji Polsat

Zygmunt Solorz: nadawcy telewizyjni ponoszą szczególną odpowiedzialność.

Kim jest Zygmunt Solorz?

Zygmunt Józef Solorz-Żak z domu Krok (ur. 4 sierpnia 1956 w Radomiu) – polski przedsiębiorca, aktywny, w szczególności, w branży mediów i telekomunikacyjnej, miliarder, założyciel Grupy Polsat Plus, inwestor oraz bezpośredni lub pośredni właściciel takich podmiotów jak Netia, Telewizja Polsat, Grupa Kapitałowa ZE PAK, Port Praski, Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile, Eleven Sports, Jet Story. Ponadto filantrop, twórca Fundacji Polsat i Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Nazwisko „Solorz” przyjął po zawarciu małżeństwa z Iloną Solorz, natomiast nazwisko Żak po rozwodzie z pierwszą żoną i poślubieniu Małgorzaty Żak. Wcześniej znany był także jako Piotr Krok i Piotr Podgórski.

Zygmunt Solorz ma wykształcenie średnie techniczne. W oświadczeniu przesłanym 16 listopada 2006 r. do Polskiej Agencji Prasowej Solorz przyznał, iż w 1983 t. podpisał zobowiązanie do współpracy z Departamentem I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych; jako agent do współpracy z wywiadem został zwerbowany 18 października 1983 r. i do 26 czerwca 1985 r. był zarejestrowany pod pseudonimem Tajny Współpracownik (TW) „Zeg. W latach 80. XX wieku został mu wydany paszport konsularny. Zygmunt Solorz zapenia, iż nie podjął współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa i nikogo nie skrzywdził. Ostatecznie Służba Bezpieczeństwa wykreśliła go ze swojej kartoteki i opisała jako „nieprzydatnego”.

Zygmunt Solorz, po 1989 roku zaczął inwestować w różnych branżach, głównie handlowej, sprowadzał różne towary m.in. z Republiki Federalnej Niemiec. W 1992 roku uruchomił Telewizja Polsat. W 2000 roku zaczęła działalność spółka Cyfrowy Polsat, w 2011 roku do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza dołączył Polkomtel, operator sieci telefonii komórkowej Plus. Zygmunt Solorz od 1999 r., bezpośrednio oraz pośrednio przez podmioty zależne, posiada większościowy pakiet akcji Plus Banku. Jest zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej banku.

Zygmunt Solorz jest bezpośrednio lub pośrednio właścicielem następujących podmiotów: Grupa Polsat Plus (Polsat Box, Polkomtel, Netia, Telewizja Polsat), Grupa Kapitałowa ZE PAK (zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego), Port Praski (port znajdujący się nad Wisłą w Warszawie, w dzielnicy Praga-Północ, pomiędzy ulicami: Stefana Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Wybrzeżem Szczecińskim), Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile (wirtualny operator telefonii komórkowej działający na infrastrukturze sieci Plus), Eleven Sports, Jet Story (wynajem i czarter prywatnych samolotów).

Posiada także udziały w ATM Grupa (produkukcja programów na zlecenie Telewizji Polsat, TVN, Polskich Mediów (TV4) oraz Telewizji Polskiej. oraz Asseco Poland (największy polski producent oprogramowania, tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów, jest największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej).

Zygmunt Solorz, w rankingu z 2007 r., z majątkiem wycenionym na 1,5 mld dolarów, zajął 664. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata i uplasował się na pozycji czwartej jako najbogatszy wśród Polaków. W 2006 roku był 382. na świecie i zarazem trzecim najbogatszym człowiekiem w Polsce. Z kolei na liście najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost”, z majątkiem szacowanym na 6,5 mld złotych.

W w 2008 zajął 48. miejsce na liście 100 najbogatszych ludzi Europy Środkowej i Wschodniej. Według zestawienia miesięcznika Forbes z 2009 r. był najbogatszym człowiekiem w Polsce, z majątkiem szacowanym na 3,9 mld złotych. Zygmunt Solorz w 2010 r. w rankingu światowych miliarderów zajął 488 miejsce, z majątkiem szacowanym na 2 mld dolarów (drugi Polak po Janie Kulczyku). W 2021 r. jego majątek był szacowany na 13,6 mld zł.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, Opinie, /DEC/ 26.01.2024.

Читать всю статью