Zmiany w szkole 2025. Trzeba będzie oficjalnie wypisywać dziecko z lekcji religii? "Pole do nadużyć"

gazeta.pl 1 неделя назад
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Co rodzic musi zrobić, aby dziecko nie musiało uczęszczać na lekcje religii? To zależy od regulaminu danej szkoły, ale konkretna procedura niedługo może też zostać narzucona odgórnie przez rząd. Co to za procedura i czy ma szansę wejść w życie? Zobaczcie, co już wiemy.
w tej chwili religia nie jest przedmiotem obowiązkowym, a stopnie z niej od września 2024 r. nie wliczają się do średniej ocen. Co za tym idzie, wielu uczniów rezygnuje z uczestnictwa w tych zajęciach. Przy czym co do zasady rodzice nic nie muszą robić, aby wypisać dziecko z katechezy. Jednak niektóre szkoły z automatu zapisują na religię wszystkich podopiecznych, co skutkuje obowiązkiem złożenia oświadczenia przez rodziców lub pełnoletniego ucznia. Jakby tego było mało, MEN chce żądać takiego dokumentu od każdego, kto chce zrezygnować ze wspomnianej katechezy. Wszystko przez skargę złożoną do resortu edukacji w październiku ubiegłego roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]


Chcą, aby rodzice składali oświadczenia. Aby móc wypisać dziecko z religii
Fundacja Wolność od Religii 7 października 2024 r. złożyła do resortu edukacji skargę. Dotyczyła "wyjścia uczniów do kościoła na mszę rzymskokatolicką w miejsce zajęć dydaktycznych" w jednej z lubelskich szkół. Przy czym placówka oparła się wówczas o zgodę rodziców na uczestnictwo dzieci w lekcjach religii. Nie zebrała natomiast zgód na wyjście grupowe poza szkołę, choć powinna.


W odpowiedzi MEN z dnia 7 listopada 2024 r. przedstawiono stanowisko, które wymaga od rodziców składania negatywnych oświadczeń woli dotyczących nieuczestniczenia w zajęciach religii. Fundacja wskazuje, iż taka interpretacja jest niezgodna z Konstytucją RP oraz ustawą z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania


- powiedziała posłanka Paulina Matysiak w rozmowie z serwisem Portal Samorządowy.pl. Dodaje też, iż taki wymóg to "spore pole do nadużyć".


Jak wypisać dziecko z lekcji religii? MEN ma jeszcze czas na decyzję w sprawie
Posłanka Paulina Matysiak w swojej interpelacji do szefowej resortu edukacji Barbary Nowackiej zwraca uwagę na kwestię "niepokojącego zjawiska faworyzowania jednej grupy światopoglądowej kosztem zasad neutralności państwa. Tego rodzaju podejście nie tylko narusza prawa obywateli, ale także podważa zaufanie do instytucji publicznych". Stąd zapytała MEN o to, czy naprawdę pojawi się wymóg składania oficjalnych oświadczeń o wypisanie dziecka z lekcji religii, a także, w jaki sposób rząd takie zmiany wprowadzić. Przy czym resort edukacji ma czas na odpowiedź do 14 stycznia 2025 roku.
Читать всю статью