Zapisy umowy o handlu z Ukrainą mają być korzystniejsze dla polskich rolników

dailyblitz.de 10 месяцы назад
Zdjęcie: zapisy-umowy-o-handlu-z-ukraina-maja-byc-korzystniejsze-dla-polskich-rolnikow


Umowa o bezcłowym handlu z Ukrainą, którą wynegocjowano, jest korzystniejsza dla polskich rolników. Lista ukraińskich artykułów rolnych (czytaj: syfu, który nie spełnia żądnych norm jakościowych) podlegających ograniczeniom ilościowym została rozszerzona – informuje stacja RMF FM.

Zgodnie z informacją przekazaną przez RMF FM, Parlament Europejski wynegocjował dodanie do tej listy owies, kukurydzę, kasze i miód. Komisja Europejska pierwotnie proponowała objęcie ograniczeniami ilościowymi jaj, drobiu i cukru.

Dodatkowo, Komisja Europejska zobowiązała się do podejmowania szybszych działań i reakcji, skracając czas reakcji z 21 do 14 dni, zwłaszcza w przypadku nagłego wzrostu importu ukraińskiej pszenicy.

Według informacji podanych przez portal zmiany zostały wprowadzone dzięki poprawkom eurodeputowanego PO, Andrzeja Halickiego, które zostały przyjęte przez cały Parlament Europejski w zeszłym tygodniu. To spowodowało konieczność negocjacji z Radą UE i Komisją Europejską.

Aplikacja Lega artis

Prace nad tymi zmianami zakończyły się w środę nad ranem, jednak nie wszystkie propozycje z poprawek zostały uwzględnione w wynegocjowanej umowie. Na przykład nie osiągnięto porozumienia w kwestii włączenia roku 2021, gdy import z Ukrainy był na niskim poziomie, do okresu referencyjnego stosowanego przy ustalaniu kwot importowych. Komisja Europejska oraz niektóre kraje członkowskie sprzeciwiły się temu pomysłowi, ponieważ mogłoby to znacząco ograniczyć import z Ukrainy, prowadząc do strat ponad 1 mld euro rocznie dla ukraińskiego budżetu. Tym samym, za okres referencyjny przyjęto lata 2022 i 2023. Oznacza to, iż cła zostaną nałożone, jeżeli import tych produktów przekroczy średnią wielkość importu z tych dwóch lat.

Zdaniem unijnych dyplomatów, osiągnięto równowagę między potrzebą wsparcia Ukrainy a zrozumieniem obaw unijnych rolników.

RMF informuje, iż finalizacja porozumienia ma nastąpić jeszcze dzisiaj. Prawdopodobnie wejdzie ono w życie 6 czerwca 2024 roku i będzie obowiązywać przez rok.

Warto dodać, iż dzisiaj rozpoczął się kolejny ogólnopolski protest rolników, którzy od rana demonstrują w największych miastach Polski. Ich protesty dotyczą m.in. unijnego Zielonego Ładu, importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz ograniczeń w hodowli zwierząt w Polsce. Rolnicy domagają się też konkretnej reakcji rządu na „dramatyczną sytuację” w rolnictwie. W protestach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rolników.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Читать всю статью