"Wzrost prawicowości w Szwajcarii: Triumf wyborczy SVP odzwierciedla obawy związane z imigracją"

grazynarebeca.blogspot.com 1 год назад

AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, PAŹ 24, 2023 - 10:15 AM

Szwajcarska prawicowa Partia Ludowa (SVP), znana pod niemieckim akronimem, odniosła jedno z najważniejszych zwycięstw wyborczych w ostatnich latach – zdobywając 28,6% głosów w wyborach krajowych, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z wynikiem 25,6% sprzed czterech lat. Triumf ten przekroczył oczekiwania sondaży i zbliżył się do rekordowego poziomu 29,4% osiągniętego w 2015 roku.

Zdjęcie via Thelocal.ch

SVP jest najpopularniejszą partią polityczną w Szwajcarii od około dwóch dekad, skupiając się głównie na problemach wewnętrznych - zwłaszcza na imigracji i gospodarce. Głównym filarem ich programu jest ograniczenie populacji Szwajcarii do 10 milionów ludzi, powołując się na obawy związane z napiętą infrastrukturą i niedoborami mieszkaniowymi.

"Obawy o eksplozję populacji są duże" – powiedział Thomas Matter, starszy parlamentarzysta z Zurychu, który ma nadzieję, iż partie konserwatywne będą współpracować z partią w kwestiach imigracyjnych, informuje Bloomberg.

SVP opowiada się również za zachowaniem tradycyjnej szwajcarskiej polityki neutralności – choćby w obliczu wezwań do bardziej zdecydowanej reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. Dodatkowo mają one na celu ograniczenie kosztów związanych z przejściem na zrównoważone źródła energii.

Nie tylko Szwajcaria

Wzrost nacjonalizmu konserwatywnego w całej Europie jest godny uwagi, ponieważ podobne ruchy zyskały popularność w całym regionie. W Niemczech partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) odnotowała wzrost poparcia w wyborach regionalnych, a premier Włoch Giorgia Meloni po roku rządów przez cały czas cieszy się popularnością w sondażach. W Austrii antyimigrancka Partia Wolności prowadzi kampanię w wyborach w 2024 roku.

Niepewności szwajcarskich wyborców nie pomógł upadek Credit Suisse i jego późniejsze przejęcie przez UBS Group AG w marcu – a także wydarzenie, które rzuciło cień na stabilność szwajcarskiego systemu bankowego.

W skali kraju socjaldemokraci znaleźli się na drugim miejscu za SVP, a Sojusz Centrum nieznacznie wyprzedził probiznesowych Wolnych Demokratów na trzecim miejscu. Według oficjalnych wyników dwie szwajcarskie partie Zielonych doświadczyły odwrócenia swoich zysków osiągniętych w 2019 roku.

To powiedziawszy, pomimo wyników wyborów, zmiana władzy wykonawczej w Szwajcarii jest mało prawdopodobna. Siedmioosobowy rząd kraju nie jest tworzony przez koalicję czy bezwzględną większość, ale raczej przez porozumienie między największymi partiami. Ustawodawcy wybiorą ministrów 13 grudnia, a centryści już zapowiedzieli, iż nie będą kwestionować urzędujących członków.

Zwycięstwo wyborcze SVP przekłada się na dodatkowe dziewięć mandatów w 200-osobowej izbie niższej, zwiększając ich łączną liczbę do 62 mandatów.

Fala konserwatyzmu w Szwajcarii jest dodatkowo podkreślona przez sukces sojuszu MCG w Genewie. Ta lokalna grupa populistyczna prowadziła kampanię na rzecz preferencyjnego traktowania szwajcarskich robotników w stosunku do ich francuskich odpowiedników, jednocześnie promując lewicową politykę społeczną.

Zwycięstwo wyborcze SVP może potencjalnie zintensyfikować polaryzację w szwajcarskiej polityce, ponieważ niektórzy twierdzą, iż partia powinna skupić się na bardziej radykalnych stanowiskach, zamiast szukać kompromisów, które od dawna są znakiem rozpoznawczym szwajcarskiej polityki.

Georg Lutz, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Lozannie, zauważył: "Jeśli partie odstające od normy wygrywają taką kampanię, to nie ma motywacji do współpracy".

Należy jednak zauważyć, iż wynik wyborów parlamentarnych w Szwajcarii ma mniejsze znaczenie dla przyszłej polityki w porównaniu z innymi krajami. W systemie szwajcarskim regularnie realizowane są inicjatywy i referenda, dzięki czemu wyborcy mają bezpośredni wpływ na szeroki zakres kwestii, od podatków od osób prawnych po imigrację.

Wreszcie, dzięki częstotliwości głosowań przeprowadzanych w Szwajcarii, kraj ten odnotowuje stały spadek frekwencji wyborczej. Choć niedzielna frekwencja wyniosła 46,6 proc. i była wyższa niż w 2019 r., to i tak jest jedną z najniższych w Europie.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Читать всю статью