Wystawa "Pan Herbert - podróżnik" w Pałacu Rzeczypospolitej

solidarni2010.pl 1 неделя назад
Aktualności
Wystawa „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej
data:30 października 2024 Redaktor: Anna

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta w Pałacu Rzeczypospolitej odbywa się cykl zorganizowanych przez Bibliotekę Narodową wydarzeń upamiętniających poetę.
Na wystawie „Pan Herbert – podróżnik” prezentowane są rękopisy Zbigniewa Herberta. Tytuł wystawy jest aluzją do wiersza „Modlitwa Pana Cogito – podróżnika” – powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.

Herbert mówił: „Od 1939 roku jestem w wiecznym ruchu”. – Chcemy opowiedzieć o życiu poety, o jego podróżach, o przemijaniu i jego doświadczaniu miejsc i ludzi. To Lwów, z którego został wypędzony przez wojnę. To Warszawa, w której zamieszkał i znalazł swoją ostatnią przystań. To także inne podróże poety – Paryż, Wiedeń, Berlin i wiele innych adresów, pod które trafiał. Pokażemy miejsca, ludzi i obrazy, których poeta tak bardzo świadomie doświadczał – wskazała Anna Romaniuk.
Panie
dziękuję Ci iż stworzyłeś świat piękny i bardzo różny
a także za to iż pozwoliłeś mi w niewyczerpanej
dobroci Twojej być w miejscach które nie były
miejscami mojej codziennej udręki – pisał w Modlitwie Pana Cogito – podróżnika.
– Herbert podróżnik to człowiek bardzo świadomie doświadczający świata. Jego dawanie świadectwa z +Przesłania Pana Cogito+ to także świadectwo świata, jego podróży i tego świadomego doświadczania świata. W wierszach, które zaprezentujemy na wystawie, choćby przypadkowo spotkani ludzie, miejsca i przedmioty mają znaczenie i budują nas – wyjaśniła kuratorka. – Chcemy pokazać Herbertowską filozofię podróżowania i dawania o tym świadectwa – dodała.
Rękopisy prezentowane na wystawie układają się w chronologiczną opowieść o ważnych dla poety miejscach – od rodzinnego Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka-bez-domu po pakowanie się przed ostatnią podróżą-śmiercią, od euforii tu i teraz po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności aż po rezygnację końca. – Zestawimy ascezę rękopisów Herberta z nowoczesnym widowiskiem multimedialnym i obfitością wizualną – wyjaśniła Romaniuk.
– Herbert pozostaje poetą cenionym, chętnie czytanym i lubianym przez czytelników. Również Biblioteka Narodowa włączała się w różne działania związane z poetą. W naszych zbiorach jest archiwum Herberta. Setna rocznica jego urodzin to okazja, by je udostępnić zwiedzającym, pokazać miejsca i doświadczenia podróży. Był jednym z poetów, których możemy nazwać formacyjnymi – w jego wierszach odnajdują się osoby o różnych poglądach. Jego wiersze dotyczą kultury europejskiej i budują wspólnotę kulturową – dziś jest to więc niezwykle ważne i przez cały czas aktualne przesłanie – podsumowała Anna Romaniuk.
Wystawa „Pan Herbert – podróżnik” będzie czynna do 31 grudnia.
Pałac Rzeczypospolitej pl. Krasińskich 3/5 00-207 Warszawa
Źródło" PCh24.pl
Читать всю статью