Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie likwidacji mediów publicznych

narodowcy.net 11 месяцы назад

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż media publiczne nie mogą zostać rozwiązane i zlikwidowane. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało, iż orzeczenie Trybunału w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej, ponieważ nie jest niezależną instytucją.

Dzisiaj, 18 stycznia, Trybunał Konstytucji z przewodniczącą Julią Przyłębską na czele orzekł, iż nie można likwidować i rozwiązywać jednostek publicznej radiofonii i telewizji. Wszelkie decyzje wydane w sprawie mediów publicznych na podstawie przepisu Kodeksu spółek handlowych o odwołaniu członka zarządu przez walne zgromadzenie, nie wywołują żadnych skutków prawnych. Jest to złamania 2 art. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18), jako wyjątków od stosowania przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji, poprzestając na stwierdzeniu, iż ustawę – Kodeks spółek handlowych stosuje się do nich z zastrzeżeniem art. 27-30 ustawy o radiofonii i telewizji, mimo iż wobec treści wszystkich pozostałych przepisów systemu prawa, w tym art. 27-30 ustawy o radiofonii i telewizji, jednostki publicznej radiofonii i telewizji nie mogą zostać rozwiązane i zlikwidowane, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - fragment wyroku TK z 18.01.2024 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego gwałtownie przygotowało ripostę na wyrok Trybunału. Resort opublikował komunikat, w którym stwierdził, iż orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej, ponieważ według uchwał i orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Sądu Najwyższego obecny sąd konstytucyjny nie jest to niezależny i bezstronny. Ministerstwo stwierdziło, iż dzisiejszy wyrok nie ma wpływu na „funkcjonowanie legalnych organów spółek realizujących misję mediów publicznych oraz na trwające w nich procesy likwidacji”.

Dzisiejszy (18 stycznia 2024 r.) wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej. Orzeczenia i uchwała wydane w ostatnich latach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy, odnoszące się do obecnej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego, w tym całokształtu okoliczności obsadzenia i funkcjonowania tej instytucji, potwierdzają, iż nie jest to niezależny i bezstronny sąd konstytucyjny, a jego wyroki wydane z udziałem tzw. sędziów dublerów (osób powołanych na stanowiska sędziowskie do TK na miejsca już uprzednio obsadzone) nie mają mocy powszechnie obowiązującej i nie są ostateczne. Należy je pomijać w obrocie prawnym jako nieistniejące.

W wydaniu dzisiejszego orzeczenia brał udział sędzia-dubler Jarosław Wyrembak. W składzie orzekającym brali ponadto udział Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, którzy jako posłowie PiS uczestniczyli w uchwalaniu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji w 2015 i 2016 roku, co podważa ich zdolność do zachowania obiektywizmu w przedmiotowej sprawie. Składowi przewodniczyła Julia Przyłębska (decydująca o wyborze składu), która została wadliwie powołana do pełnienia funkcji prezesa TK. - Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypominamy, iż w zeszłym tygodniu sędzia Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz poinformował, iż sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP. Decyzję skomentował również Prezes na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski:

Wszystko wskazuje na to, iż - zgodnie z ocenami znacznej części prawników - próba przejęcia TVP przez rząd D. Tuska rękami B. Sienkiewicza była bezprawna. o ile postanowienie referendarza z KRS utrzyma się w mocy, państwo w rządzie staną wobec bardzo poważnego wyzwania. Wyłączenie sygnału TVP Info, tygodnie bezprawnego zajęcia majątku, zwolnienia, zmiana ramówki, wyłączenie TVP Wolrd , proces likwidacyjny, upadek wiarygodności w obrocie... ... to nie tylko kryminał...

Tzw. „Przejęcie” mediów publicznych przez ministra Sienkiewicza

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorczej. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy. Jednocześnie uniemożliwiono nadawanie TVP Info kilka minut po godzinie 11. Przestał działać też portal internetowy tvp.info. Szef resortu dokonał tego na podstawie kodeksu spółek handlowych. Do odwołania doszło wczoraj. Ministerstwo napisało, iż konieczność takiej decyzji spowodowała uchwała Sejmu o przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Według ministerstwa, zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny 14 grudnia w sprawie mediów publicznych jest prawnie bezskuteczne i w żaden sposób nie wiąże ani ministra kultury, ani nowych rządów czy rad nadzorczych spółek medialnych.

Następnie Minister Kultury i Dziedzictw Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował dzisiaj, iż postanowił postawić w stan likwidacji następujące spółki medialne: Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. Polityk tłumaczy, iż takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Na końcu dodano, iż stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

narodowcy.net/trybunal.gov.pl/MKiDN

Читать всю статью