Wyrok rozwodowy nieważny powodu zbyt dużego składu orzekającego

dailyblitz.de 1 год назад
Zdjęcie: wyrok-rozwodowy-niewazny-powodu-zbyt-duzego-skladu-orzekajacego


W trakcie pandemii, sąd nie mógł orzekać w składzie z udziałem ławników. W przypadku naruszenia przepisów antycovidowych i orzekania wyroków rozwodowych w powiększonym składzie (z ławnikami), postępowanie przed nim uznano za nieważne – tak stwierdził Sąd Najwyższy.

Konkretnie, chodziło o żądanie rozwodu bez orzekania o winie ze strony małżonki, jednak odpowiedź męża skutkowała wszczęciem postępowania, gdyż chociaż wyraził zgodę na rozwód, to zażądał, by został on orzeczony z winy żony. Po tym, jak Sąd I instancji orzekł rozwód z winy powódki, co skłoniło małżonkę do złożenia apelacji, sprawą zajął się sąd apelacyjny.

Problem proceduralny pojawił się, gdy okazało się, iż w trakcie rozpatrywania sprawy skład sądu nie był zgodny z przepisami prawa. Zarządzeniem wiceprezesa sądu okręgowego zdecydowano się na skład jednego sędziego i dwóch ławników, co było sprzeczne z przepisami antycovidowymi obowiązującymi w czasie epidemii. Zgodnie z nimi, sąd I instancji mógł rozpoznawać sprawy w składzie jednego sędziego, z możliwością zarządzenia składem trzech sędziów w przypadku szczególnej zawiłości lub precedensowego charakteru sprawy.

Sąd apelacyjny, mając świadomość niezgodności składu sądu z przepisami, zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego, dotyczącym konsekwencji takiego ukształtowania sądu. Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, iż w sprawach o rozwód, zarówno tych niezakończonych do lipca 2021 r., jak i wszczętych w okresie od lipca 2021 r. do kwietnia 2023 r., sąd I instancji powinien orzekać w składzie jednego sędziego, chyba iż prezes sądu postanowi inaczej. W przypadku orzekania przez skład jednego sędziego i dwóch ławników, postępowanie uznaje się za nieważne. W rezultacie, proces rozwodowy będzie musiał być ponownie wszczęty.

Podstawa prawna: Uchwała Sądu Najwyższego z 14 grudnia 2023 r., sygn. akt III CZP 32/23


Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.

UWAGA! Prezentowany artykuł należy traktować jako wskazówkę, podpowiedź, nie zaś jako receptę, jak rozwiązać własny problem. Opinia prawna nie ma mocy wiążącej dla urzędów, sądów, dlatego zalecamy sprawy prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej analizy.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527
[email protected]

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Here’s Prawo co dnia,Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,rozwód,sn,uchwała,wadliwy wyrok-related post from
Wyrok rozwodowy nieważny powodu zbyt dużego składu orzekającego:

Читать всю статью