Wojskowi rekruterzy chcą być (jeszcze) skuteczniejsi

polska-zbrojna.pl 1 месяц назад

Kontakt bezpośredni – zdecydowanie tak, ale też zachęcanie młodych ludzi do służby w mundurze poprzez social media. Wojskowi rekruterzy brali udział w warsztatach dotyczących metod skutecznej komunikacji i promocji podczas rekrutacji do armii. Dowiadywali się m.in., jak dostosować przekaz do grup potencjalnie zainteresowanych służbą w WP i jak występować przed kamerą.

Warsztaty na temat „nowoczesnych form komunikacji i wykorzystania promocji w rekrutacji do Wojska Polskiego” odbywały się od 16 do 18 października w Rzeszowie. W szkoleniu brali udział żołnierze z wojskowych centrów rekrutacji i ośrodków zamiejscowych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, którzy zajmują się promocją służby, rekrutacją oraz kontaktami z przedstawicielami mediów.

Podczas zajęć rekruterzy szlifowali m.in. umiejętności „dostosowywania form przekazu do danej grupy docelowej”. – Prowadzący zwracali uwagę na predyspozycje i wartości, które są najważniejsze dla poszczególnych odbiorców. Podkreślali ich cechy wspólne oraz różnice, a co za tym idzie – tłumaczyli, jak przygotować skuteczny przekaz, by zachęcić do służby w wojsku – tłumaczy mjr Renata Mycio, rzeczniczka prasowa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

REKLAMA

Rzeczniczka zaznacza, iż inaczej rozmawia się z osobami uprawiającymi czynnie jakiś sport, dbającymi o sprawność fizyczną czy zainteresowanymi militariami, historią, a inaczej z kimś, kto nie ma żadnej wiedzy o wojsku. Inaczej wygląda rekrutacja za pośrednictwem internetu i social mediów, a inaczej np. w mobilnych punktach rekrutacji czy w stacjonarnych centrach. – Skuteczny rekruter powinien wiedzieć, jakie mechanizmy zastosować, by w zależności od miejsca i grupy odbiorców wpłynąć na nich, pokazując zalety i korzyści ze służby wojskowej – przekonuje mjr Renata Mycio.

Dlatego w ramach ćwiczeń rekruterzy trenowali umiejętności przydatne zarówno podczas kampanii promocyjnych prowadzonych w mediach tradycyjnych, jak i w nowych kanałach komunikacji: social mediach czy szerzej – w internecie. Podczas zajęć dowiadywali się na przykład, jak występować publicznie. Dotyczyło to zwłaszcza wypowiedzi przed kamerą i mikrofonem, które wymagają szczególnej zwięzłości i opanowania tremy.

Zza biurka i nie tylko

Zadaniem żołnierzy rekruterów jest jak najszersze dotarcie do grupy docelowej, a więc osób w wieku od 18 do 35 lat. W wojskowych centrach rekrutacji każdy zainteresowany ścieżką zawodową w armii uzyska pełną informację na temat tego, jak wstąpić w szeregi armii, i jakie są warunki tej służby. Chętnym do służby w wojsku wypełnienie wszystkich formalności zajmie maksymalnie dwa dni. W wojskowym centrum rekrutacji osoba zainteresowana złoży wniosek, zostanie wciągnięta do ewidencji wojskowej, uzyska orzeczenie o umiejętności służby. Na terenie całego kraju działa 86 centrów rekrutacji. Są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 (w jeden dzień w tygodniu do 18.00) oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Żołnierze rekruterzy nie czekają na kandydatów, jedynie siedząc przy biurku. Podczas publicznych wydarzeń z udziałem wojska organizowane są mobilne punkty rekrutacji. Żołnierze zapraszają też na spotkania, podczas których informują o wszystkich drogach wiodących do armii – dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej (DZSW), wojskach obrony terytorialnej czy służbie zawodowej.

Potencjalnych kandydatów na żołnierzy rekruterzy szukają także w sieci. Informacje o służbie znajdziemy na oficjalnych stronach Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, ale również na Facebooku i portalu X. Warto zajrzeć na stronę www.wojsko-polskie.pl oraz skorzystać z aplikacji „Żołnierz RP”, gdzie jest także możliwość zainicjowania procesu rekrutacji. Wniosek o przyjęcie w szeregi wojska można złożyć także na platformie ePUAP.

Niezależnie od tego, czy rekrutacja jest prowadzona w internecie czy stacjonarnie, wciąż najważniejsze są umiejętności interpersonalne rekruterów. To od ich zdolności przekonywania, nawiązania kontaktu, skupienia uwagi rozmówcy, zależy najwięcej. – Najbardziej skuteczną formą rekrutacji przez cały czas pozostaje bezpośredni kontakt żołnierza rekrutera z kandydatem. Rozmowa o służbie wojskowej prowadzona przez doświadczonych żołnierzy rzetelnie przedstawi możliwości rozwoju, ale również uświadomi trudności z nią związane – zaznacza mjr Mycio.

Wojsko coraz popularniejsze

Służba i kariera zawodowa w armii to wybór, na który decyduje się coraz więcej młodych ludzi. – Liczba chętnych rośnie, co bardzo nas cieszy i potwierdza skuteczność pracy wojskowych rekruterów – mówi mjr Renata Mycio.

W roku 2022 szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęło ponad 16 tys. ochotników, w roku 2023 liczba ta wzrosła do ponad 43 tys. Natomiast do końca września tego roku na szkolenia powołano blisko 37 tys. ochotników (szkolenie podstawowe i szkolenie specjalistyczne). Duża część rekrutów po odbyciu służby zasadniczej decyduje się na związanie kariery zawodowej z wojskiem. Od roku 2022 do końca września 2024, z DZSW do zawodowej służby wojskowej przeszło ponad 29,5 tys. żołnierzy.

Popularność, jaką cieszą się szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, sprawiła, iż resort obrony zwiększył na ten rok limit powołań aż o 10 tys. (do 44 550).

Marcin Moneta
Читать всю статью