W karpackim miasteczku Jaremcze, odbyły się 16. Spotkania Polsko- Ukraińskie

studium.uw.edu.pl 1 год назад

Tegoroczne spotkania odbyły się pod hasłem: Polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne w czasie wojny i perspektywy dialogu międzypaństwowego”. Trzydniowa konferencja (21-23 września), z udziałem naukowców, ekspertów, działaczy samorządowych oraz dyplomatów, była doskonałą okazją do poruszenia kluczowych kwestii współpracy polsko-ukraińskiej. Dyskusje panelowe obejmowały m.in. następującą tematykę:

  • Europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy: wady a zalety w kontekście rosyjsko-ukraińskiej wojny,
  • Pomoc militarna Polski i Zachodu dla Ukrainy: adekwatna odpowiedź na zagrożenie dla bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i globalnym,
  • Humanitarny wymiar wojny w Ukrainie: pomoc dla uchodźców,
  • Odbudowa Ukrainy: wyzwania, perspektywy, kierunki,
  • Przyszłość współpracy Polsko-Ukraińskiej.

Tradycyjnie, Studium Europy Wschodniej, jako współorganizator Konferencji był reprezentowany przez liczną delegację: Jana Malickiego – dyrektora SEW, który wraz z rektorem Przykarpackiego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano Frankiwsku prof. Igorem Cependą, otworzył Spotkania i uczestniczył w dyskusjach panelowych. W gronie ekspertów znalazł się również płk Tadeusz Krząstek. Na uczestników konferencji czekało też stoisko z najnowszymi wydawnictwami Studium, przygotowane przez Annę Tymiec oraz Hannę Kalinowską.

Współorganizatorami wydarzenia są Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie), Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Wolność i Demokracja, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. Iwana Kurasa NAN Ukrainy, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie, Instytut Polski w Kijowie i Stowarzyszenie „Kurier Galicyjski”. (Fot. Anna Tymiec, materiały video dzięki uprzejmości Stowarzyszeniu „Kurier Galicyjski’)

Читать всю статью