USA: nowe przepisy federalne zmuszają pracodawców do wspierania aborcji

pro-life.pl 8 месяцы назад

Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich (USCCB) wyraziła w piątek dezaprobatę wobec nowego przepisu wprowadzonego przez administrację Bidena, który zobowiązuje pracodawców do zapewniania urlopu pracownicom chcącym dokonać aborcji.

Administracja Bidena, za pośrednictwem Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia (EEOC), w tym tygodniu ogłosiła zmianę w federalnych regulacjach dotyczących uczciwego traktowania pracownic w ciąży. Zmiana ta wprowadza dla pracodawców obowiązek zapewnienia „rozsądnych usprawnień”, w tym udzielania pracownikom czasu wolnego na przeprowadzenie aborcji.

Według najnowszego ogłoszenia dotyczącego zmiany przepisów przez EEOC, nowy regulamin wejdzie w życie 60 dni po publikacji. Jest to część starań Komisji w zakresie wdrożenia ustawy o równym traktowaniu pracownic w ciąży (PWFA).

W odpowiedzi na nowe zasady biskup Kevin Rhoades wydał oświadczenie, w którym stwierdził, iż „żaden pracodawca nie powinien być zmuszany do uczestniczenia w decyzji pracownika o zakończeniu życia dziecka”.

„Nie do obrony jest to, iż Komisja ds. Równych Szans w Zatrudnieniu wypacza prawo w sposób naruszający sumienia pracodawców pro-life, zmuszając ich do ułatwiania aborcji” – argumentował prałat.

W ubiegłym roku Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) opublikowała swoje stanowisko w sprawie proponowanej ustawy, w którym biskupi, wraz z Katolickim Uniwersytetem Ameryki, podkreślili, iż ustawa PWFA (Pregnant Workers Fairness Act) nie nakłada obowiązku świadczenia usług wspierających aborcję.

Biskupi oraz Katolicki Uniwersytet Ameryki w swoich komentarzach wyjaśnili, iż celem ustawy PWFA (Pregnant Workers Fairness Act) jest zapewnienie udogodnień kobietom w ciąży i tym, które rodzą, aby mogły one kontynuować pracę bez szkody dla swojego zdrowia. Według nich, ustawa dotyczy sytuacji związanych z ciążą i porodem, a nie z aborcją. Aborcja, jak podkreślili, to procedura, która nie jest powiązana z ciążą czy porodem, ponieważ jej celem jest przerwanie ciąży i uśmiercenie dziecka.

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) popierała ustawę PWFA (Pregnant Workers Fairness Act), gdy była ona jeszcze w trakcie procedowania w Kongresie. Jednak mimo tego poparcia, wyrażano obawy, iż wprowadzenie tej ustawy mogłoby spowodować, iż pracodawcy będą musieli ponosić koszty związane z aborcją.

Według rządu, nowa zasada dotyczy wszystkich pracodawców, zarówno publicznych, jak i prywatnych, którzy zatrudniają co najmniej 15 pracowników. Jak twierdzi rząd, jednak jej stosowanie zależy od tego, czy wymagane udogodnienia nie spowodują „nadmiernych trudności” dla pracodawcy w prowadzeniu działalności.

Struktury przemysłu aborcyjnego są coraz bardziej rozbudowywane, włączając do systemu społecznego nowe elementy. Zapewnienie urlopu w miejscu pracy sugeruje, iż aborcja jest traktowana jako część zabezpieczenia społecznego. Coraz więcej osób i podmiotów jest zaangażowanych w szeroko rozumianą procedurę aborcyjną. Powstaje pytanie o gwarancję klauzuli sumienia dla pracodawców, którzy nie chcą wspierać aborcji w jakikolwiek sposób. Przyznawanie urlopu może oznaczać pośrednie uczestnictwo w tym procesie. Politycy dążą do pełnej normalizacji aborcji, czyniąc ją częścią relacji społecznych, co może sprawić, iż stanie się czymś powszechnym i nie budzącym sprzeciwu.

jb, pg
Źródło: catholicnewsagency.com

Читать всю статью